نکاتی برای افراد مبتلا به «وسواس» در دوره همه گیری کرونا

در دوره همه‌گیری همه افراد اضطراب را تجربه می‌کنند و این مسأله فقط در مورد افراد مبتلا به وسواس صدق نمی‌کند، اما احتمالا اضطراب افراد مبتلا به وسواس بیش از سایر افراد باشد. چه نکاتی در زمینه این افراد وجود دارد که می‌تواند به آن‌ها در گذران بهتر این دوران کمک کند؟

همه ما جوک و شوخی‌های مربوط به کرونا را شنیده‌ایم. ویروسی که باعث شده است همه ما در حال تمیز کردن سطوح و ضدعفونی خریدهایمان باشیم، در حالی که شاید فکر هم نمی‌کردیم روزی بسته چیپس را با آب و صابون بشوییم. در این شرایط افرادی که به وسواس مبتلا هستند، باید به نکاتی توجه داشته باشند تا با آرامش بیشتری این دوره را پشت سر بگذارند.

در دوره همه‌گیری همه افراد اضطراب را تجربه می‌کنند و این مسأله فقط در مورد افراد مبتلا به وسواس صدق نمی‌کند، اما احتمالا اضطراب افراد مبتلا به وسواس بیش از سایر افراد باشد. چه نکاتی در زمینه این افراد وجود دارد که می‌تواند به آن‌ها در گذران بهتر این دوران کمک کند؟

از خود بپرسید

افراد مبتلا به وسواس در حالی که دیگر افراد نیز همواره در حال شستشوی دستانشان هستند، ممکن است این کار را بیش از حد لازم انجام دهند. در این شرایط باید از خود بپرسند که این کار را برای رهایی از افکار وسواسی و مزاحم انجام می‌دهم و یا برای توصیه‌های ضد شیوع کرونا.

انجام توصیه‌ها کافی است

در اغلب منابع توصیه شده است که دستانمان را بین ۲۰ تا سی ثانیه بشوییم. ممکن است فرد مبتلا به وسواس تا مدت بسیاری بیشتری این کار را انجام دهد. در این شرایط به خود بگویید: «کافی است». توصیه‌ها را نه بیشتر و نه کم‌تر انجام دهید.

اضطراب خود را بپذیرید

طبیعی است که همه افراد در این دوره اضطراب را تجربه کنند و این امر مختص به افراد مبتلا به وسواس نیست. افراد مبتلا به وسواس ممکن است اضطراب بیشتری داشته باشند که باید به خود بگویند: «داشتن اضطراب در این دوره طبیعی است».

به افکار وسواسی بی توجه باشید

در بسیاری از مواقع افراد از خود می‌پرسند که آیا دست خودم را درست شستم و یا اینکه مدت زمانی که دستم را شستم کافی بود. در این شرایط سعی خودتان را بکنید که این افکار را کنار بگذارید و به توصیه‌ها وفادار بمانید.

در این زمینه بخوانید:

برای پیشگیری از کرونا چطور خریدهایمان را ضدعفونی کنیم؟

کارمندان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا چه کار باید بکنند؟

خطر کرونا را اغراق‌شده نبینید

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که گرفتن کرونا مساوی مرگ است. خطر ابتلا به کرونا را اغراق‌شده نبینید. بسیاری از افراد مبتلا علائم خفیف و ناچیزی دارند که در برخی موارد حتی متوجه ابتلا نمی‌شوند. نکات بهداشتی را رعایت کنید و خطر کرونا را در حدی که هست ببینید، نه بیشتر و نه کم‌تر.

خود را سرگرم کنید

اگر روی کرونا تمرکز کنید، احتمالا اضطراب زیاد و وسواس بیشتری به سراغ شما می‌آید. روی کرونا کم‌تر تمرکز کنید  و سعی کنید کارهای دیگری انجام دهید که حواس شما را از مساله کرونا پرت کند.

مدام به فکر آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد نباشید

در اکنون زندگی کنید. مدام با فکر کردن به آینده، خود را نگران و نگران‌تر نکنید. اکنون در اینجا زندگی شما جریان دارد و بهتر است با فکر کردن به چگونگی آینده، حال خود را بدتر نکنید. قطعیتی در مورد شرایط وجود ندارد و ما نمی‌توانیم همه چیز را کنترل کنیم. این اصل را بپذیرید و آرامش خود را حفظ کنید.

به پزشک مراجعه کنید

اگر مشاهده کردید که علائم شما بیش از حد ادامه دارد و اوج گرفته است، بدون شک به روانشناس یا روانپزشک خود مراجعه کنید. البته خوشبختانه مشاوره آنلاین و تلفنی هم وجود دارد و شما می‌توانید بدون اینکه مجبور به مراجعه حضوری باشید مسائل خود را مطرح و حل کنید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha