بازی کارتی UNO؛ بازی خانوادگی و جذاب برای روزهای عید نوروز

گذشتن از روزهای کرونایی کار ساده‌ای نیست. این مدت را با بازی‌های متفاوت برای خود و خانواده‌ان ساده کنید. در این زمینه ایرنا زندگی گزارش‌هایی در زمینه تفریح در خانه می‌نویسد.

بازی‌های دسته‌جمعی نشاط را به جمع خانوادگی می‌آورد و در روزهایی که دید و بازدید و یا سفر خطراتی را برای اعضای خانواده به همراه دارد، کسالت را از خانواده دور می‌کند و محیطی مفرح ایجاد می‌کند. اعضای خانواده چند نفری می‌توانند با چند کارت ساده این بازی را برپا کنند و اخبار منفی را در مدت زمان کوتاهی از خود دور کنند.

سوال‌هایی در این زمینه وجود دارد، به عنوان مثال اینکه این بازی برای چه سنینی مناسب است، روش بازی به چه شکل است، قوانین آن چیست و هدف ما در این بازی چیست.

چند نفر و چه سنی؟

این بازی برای ۲ الی ۱۰ بازیکن طراحی شده است.

سن بازیکنان باید هفت سال به بالا باشد

هر بازیکن هفت کارت دارد

انواع کارت در بازی

اعداد: این کارت‌ها شماره‌هایی هستند که از عدد ۰ الی ۹ را تشکیل می‌دهند. در این بازی ۴ رنگ  آبی، قرمز، سبز و زرد وجود دارد و از هر نوع کارت به چهار رنگ موجود می باشد.

کارت‌های اقدام:  Action Card شامل کارت‌های معکوس‌کننده، پرش از نفر بعدی و برداشتن دو کارت است که در تصویر زیر مشخص است. کارت معکوس کننده نوبت را از نفر بعدی شما به نفر قبلی شما تغییر می‌دهد. کارت پرش باعث می‌شود نفر بعدی شما نوبت خودش را از دست بدهد و برداشتن دو کارت هم برای نفر بعد از شما به معنای برداشتن دو کارت به جای بازی کردن است.

کارت‌های وحشی: دو نوع کارت Wild داریم. یک نوع از آن را که وسط زمین بازی بگذارید به معنای تعیین رنگ دلخواه شما برای ادامه بازی است. نوع دیگری از این نوع کارت Wild Draw ۴ نام دارد. در این نوع کارت شما علاوه بر اینکه رنگ بازی را تعیین می‌کنید، نفر بعدی بازی باید چهار کارت از وسط بردارد و در دست خود قرار دهد.

روش بازی

اولین بازیکن کسی است که سمت چپ فردی که کارت‌ها را پخش کرده است نشسته است. بازی به جهت عقربه‌های ساعت ‌می‌گردد. هر بازیکن کارت‌های خود را می‌بیند و آن‌ها را مرتب می‌کند.

در وسط جمع یک کارت از کارت‌های باقی مانده به حالت مشخص قرار دارد و بقیه در ستونی دیگر به پشت قرار گرفتند.

شما باید مطابق کارتی که در وسط گذاشته شده است، یک شماره، نماد و یا یک رنگ را مطابق کنید. به عنوان مثال اگر کارت وسط قرمز با عدد ۸ باشد، شما میتوانید یا یک کارت قرمز روی آن قرار دهید و یا یک کارت که با عدد ۸(با هررنگی) را روی آن بگذارید. کارت Wild هم می تواند رنگ بازی را تغییر دهد که می‌توانید در این موقعیت از آن استفاده کنید و رنگ بازی را تغییر دهید.

چنانچه بازیکن هیچ یک از انتخاب‌های بالا را نداشت، یعنی نه کارت همرنگی داشت و نه کارتی که هم عدد کارت وسط باشد و نه کارت Wild که با آن رنگ بازی را تغییر دهد، از ستون کارت‌های بازی، یک کارت از وسط برمی‌دارد. اگر کارت قابل استفاده است که بلافاصله آن را روی ستون بازی می‌گذارید و در غیر اینصورت داخل دست خود می‌چینید و بازیکن بعدی بازی می‌کند.

در این زمینه بخوانید:

در روزهای قرنطینه کرونا چگونه خود را در خانه سرگرم کنیم؟

سرگرم کردن کودکان در خانه؛ راهکارهایی برای روزهای شیوع کرونا

قوانین مکمل بازی

· کارت‌های برداشتن دو عدد کارت، چهار عدد کارت، بازگشت و سایر کارت‌های اقدامی در بازی در هر موقعیتی قابل استفاده هستند.

· اگر به شما کارت دو عدد کارت برداشتن افتاد، می‌توانید اگر کارت دو عدد برداشتن دارید، از آن استفاده کنید و کارتی برندارید. در این حالت نفر بعد از شما در حالی که کارت دو عدد برداشتن نداشت، باید چهار عدد کارت بردارد.

· وقتی شما تنها یک کارت در دست دارید باید کلمه «اونو» را بگویید و اگر گفتن آن را فراموش کنید، شما باید ۲ کارت به عنوان جریمه بردارید.

· زمانی که هیچ فردی کارتی در دست نداشته باشد بازی تمام می‌شود. در این مرحله هر فرد که امتیاز بالاتری داشت برنده است.

· برای شمردن امتیاز کارت‌های اعداد به اندازه رقم روی آن‌ها امتیاز دارند. کارت‌های «برداشتن دو کارت»،«پرش از نفر بعد» و «برگراندن جهت» هر کدام ۲۰ امتیاز دارد. کارت‌های وحشی ۵۰ امتیاز دارند.

منبع: unorules 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha