چطور در زمان شیوع بیماری ویروسی خرید سالم و بی‌خطری داشته باشیم؟

شیوع ویروس کرونا این روزها همه را نگران کرده و بسیاری از مردم مطمئن نیستند که برای محافظت از سلامت خود و عزیزان‌شان چه کارهایی باید انجام دهند. یکی از فعالیت‌هایی که این روزها باعث نگرانی افراد شده خرید کردن است. در این مقاله به نکات مهم خرید کردن در زمان شیوع این بیماری‌ها می‌پردازیم.

مراقبت‌های شخصی در زمان شیوع بیماری ویروسی چیست؟

ویروس‌ها به شکل‌های متفاوتی منتقل می‌شوند. ویروس کووید ۱۹ با ترشحات تنفسی افراد آلوده وارد هوا می‌شود و روی سطوح می‌نشیند. وقتی سطح آلوده را لمس می‌کنید ویروس به دست شما می‌چسبد و وقتی دست‌تان را به صورت‌تان می‌زنید وارد بدن شما می‌شود. به همین دلیل مهم‌ترین راه پیشگیری از انتقال این ویروس شستن مرتب دست‌هاست. ویروس کرونا با آب و صابون یا ضدعفونی‌کننده‌های حاوی الکل ۷۰ درصد از بین می‌رود. 

هرچیزی که با خود از بیرون به منزل می‌آورید ممکن است به ویروس آلوده باشد. به همین دلیل در زمان شیوع ویروس بهتر است از منزل بیرون نروید و وقتی وارد خانه می‌شوید از تماس لباس‌های بیرون با وسایل خانه جلوگیری کنید. خودتان هم دوش بگیرید و یا دست و صورت‌تان را بشویید. وسایلی که از محیط بیرون وارد منزل می‌شوند هم باید ضدعفونی یا شسته شوند.

دست باید ۲۰ ثانیه با صابون یا مایع ضدعفونی‌کننده در تماس باشد و همه قسمت‌های دست به آن آغشته شود. 

اگر از ماسک استفاده می‌کنید هرگز به سطح ماسک دست نزنید و از بند ماسک برای گذاشتن و برداشتن آن استفاده کنید. ماسک باید کاملا روی صورت کیپ شود. از ماسک فقط یک بار استفاده کنید و سپس آن را در یک کیسه دربسته بگذارید و در سطل زباله دردار بیاندازید. 

دستکش را هم هنگام بیرون آوردن از دست برگردانید، در کیسه دربسته بگذارید و در سطل زباله دردار بیاندازید. پس از دورانداختن ماسک و دستکش دست‌تان را ضدعفونی کنید یا بشویید.

علایم ویروس کووید ۱۹ شبیه سرماخوردگی و آنفلوانزا است. بنابراین حتی اگر علایم بسیار خفیفی از سرماخوردگی دارید، در خانه بمانید. هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا قسمت داخلی آرنج بپوشانید و سپس دست‌های‌تان را بشویید.

سیستم ایمنی بدن خود را با تغذیه سالم، خواب کافی و ورزش تقویت کنید.

پیشرفت‌های علمی درباره ویروس را فقط از رسانه‌های معتبر دنبال کنید و به شایعات توجه نکنید.

در زمان شیوع بیماری ویروسی چگونه خرید کنیم؟

هنگام ورود به فروشگاه دست خود را با مایع ضدعفونی‌کننده تمیز کنید و دستکش یک‌بارمصرف بپوشید. در فروشگاه‌های هایپراستار مایع ضدعفونی‌کننده و دستکش یک‌بارمصرف به‌صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. 

در فروشگاه به اجناسی که نمی‌خواهید بخرید دست نزنید. 

فاصله یک متری را با افراد رعایت کنید.

برای پرداخت پول از کارت بانکی استفاده کنید. در فروشگاه‌های هایپراستار مبلغ خرید به دستگاه پوز فرستاده می‌شود و مشتری شخصا کارت می‌کشد. به همین دلیل کارت بین مشتری و صندوق‌دار دست‌به‌دست نمی‌شود که در پیشگیری از انتقال ویروس موثر است. 

پس از خروج از فروشگاه دست‌های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.

چطور خریدها را به خانه ببریم تا ویروس وارد خانه ما نشود؟

پس از بازگشت به منزل، در ورودی خانه کیسه‌های خرید را بیرون بیاورید و در یک کیسه دربسته دور بریزید. اگر از اکوبگ استفاده می‌کنید آنها را بشویید. 

همه خریدها را در یک سینی یا تشت تمیز به آشپزخانه یا حمام ببرید و بشویید یا ضدعفونی کنید و بعد در یخچال و کابینت بگذارید. سپس سینک ظرفشویی یا حمام را بشویید.

لباس‌های‌تان را عوض کنید و بشویید. دست و صورت خود را طبق اصول بهداشتی بشویید یا دوش بگیرید.

در زمان شیوع بیماری ویروسی از کجا خرید کنیم؟

توصیه می‌شود در زمان شیوع بیماری‌های ویروسی تا جایی که ممکن است تردد در سطح شهر را به حداقل برسانید تا هم خودتان کمتر در معرض ویروس قرار بگیرید و هم ویروس را با خود به جاهای جدید منتقل نکنید. با خرید از فروشگاه‌های بزرگ که همه نیازهای شما را زیر یک سقف فراهم کرده‌اند می‌توانید رفت‌وآمد خود را به حداقل برسانید.

نکته دیگر اینکه فروشگاه‌های بزرگ امکانات و توانایی لازم برای ضدعفونی منظم را دارند. روابط عمومی فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپراستاراقدامات این مجموعه برای پیشگیری از انتقال ویروس کووید ۱۹ را توضیح داده است:

در ورودی همه فروشگاه‌های هایپراستار افرادی با دستگاه‌های تب‌سنج دمای بدن همه مشتریان را اندازه می‌گیرند تا از ورود افرادی که علایم ویروس را دارند جلوگیری شود. همچنین مایع ضدعفونی‌کننده و دستکش یک‌بارمصرف به‌صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

کلیه سبدهای خرید، صندوق‌ها و دیگر سطوح فروشگاه‌های هایپراستار به‌طور منظم ضدعفونی می‌شوند. 

همه کارکنان فروشگاه موظف‌اند از دستکش‌های یک‌بارمصرف استفاده کنند.

دمای بدن کلیه کارکنان فروشگاه‌ها هر روز کنترل می‌شود.

این اقدامات نقش مهمی در جلوگیری از شیوع ویروس دارند. با رعایت نکاتی که ذکر شد و همکاری با کارمندان فروشگاه، می‌توانید خریدی سالم داشته باشید و خطر ابتلا به ویروس را کم کنید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha