آخرین تغییرات اجاره واحدهای مسکونی در ماه آخر سال

نیمه دوم سال به پایان نزدیک می‌شود و وضعیت قیمت واحدهای مسکونی و معاملات اجاره انجام شده در شهر تهران و کل مناطق شهری از رشد حدود ۳۰ درصدی اجاره مسکن در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل از خود خبر می‌دهد.

مهر

در ابتدای نیمه دوم امسال، شاهد رشد معاملات در بازار مسکن نسبت به نیمه اول سال بودیم. در نجستین ماه از نیمه دوم سال، ۳ هزار و ۴۰۱ واحد مسکونی معامله شدند که نسبت به شهریورماه ۲۲ درصد افزایش را نشان می‌‎داد. اگرچه این تعداد از معاملات همچنان نسبت به سال قبل کاهشی بود چرا که مهرماه سال ۹۷ حدود ۶۳.۷ درصد معاملات بیشتر انجام گرفت. مهر امسال هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران متوسط ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۴۷.۷ درصد افزایش قیمت داشت.

با توجه به ارزش ریالی واحدهای مسکونی در مهر ماه امسال، کرایه مسکن اجاری نسبت به ماه مشابه سال قبل در شهر تهران معادل ۳۴.۸ درصد و در کل مناطق شهری ۳۳.۲ درصد رشد قیمت را تجربه کرد.

آبان

آبان هم مانند مهرماه با وجود ۴ هزار و ۶۴ مورد معامله در خرید و فروش واحدهای مسکونی و افزایش حدود ۲۰ درصدی تعداد معاملات نسبت به ماه قبل از خود، باز هم نتوانست نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد معامله داشت باشد. آبان امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد معاملات کمتری را ثبت کرد. در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل تقریبا ثابت و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در آبان ماه سال جاری بیانگر رشد به ترتیب ۳۱.۴ و ۳۱.۷ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

آذر

آمار بانک مرکزی از ۹ هزار و ۵۳۸ معامله در آذر امسال خبر می‌دهد. عددی که نسبت به ماه پیش، رشد ۱۳۴ درصدی را ثبت کرده‌است چرا که مردم در آبان سال جاری، خریدار یا فروشنده تنها ۴ هزار و ۶۴ واحد مسکونی بوده‌اند. در این ماه، هر متر مربع واحد مسکونی با متوسط قیمت ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد که بر این اساس، خریداران خانه، پای واحدهای خود نسبت به آبان، ۸.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴۱.۶ درصد بیشتر پول خرج کرده‌اند.

قیمت اجاره واحدهای مسکونی شهر تهران در آذر نسبت به ماه مشابه سال قبل  ۲۸.۲ درصد افزایش یافت. همچنین مستاجرها بابت واحدهای مسکونی در کل مناطق شهری در این ماه، نسبت به ماه مشابه سال ۳۰.۱ درصد بیشتر هزینه کردند.

دی

تعداد معاملات دی ماه نسبت به ماه قبل با حدود ۱۲ درصد رشد به ۱۰ هزار و ۶۸۷ مورد رسید. طبق گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه، هر واحد مسکونی با ۲.۱ درصد رشد نسبت به ماه قبل با متوسط قیمت ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش رسید. این افزایش قیمت در مقایسه با ماه مشابه سال قبل به دلیل رشد حدود ۴۱ درصدی بسیار مشهودتر است.

هر واحد مسکونی شهر تهران در دی امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل خود با ۲۹ درصد افزایش اجاره داده شد. واحدهای مسکونی در مناطق شهری نیز با رشد حدود ۳۱ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل اجاره شدند.

بهمن

بهمن ماه امسال، ۱۳ هزار و ۲۶۴ واحد مسکونی در شهر تهران خرید و فروش شد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۴.۱ و ۴۲ درصد افزایش داشت. در این ماه، هر متر مربع واحد مسکونی با متوسط قیمت ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد. در واقع، خریداران خانه، برای واحدهای خود در بهمن ماه نسبت به دی ماه، ۴.۳ درصد و نسبت به بهمن سال گذشته، ۴۴.۴ درصد بیشتر هزینه کردند.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن سال جاری بیانگر رشد به ترتیب ۲۹.۴ ۳۱.۵ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha