آخرین تغییرات بازار مسکن؛ همان آش و همان کاسه

بهمن ماه با ۱۳ میلیون و ۲۶۴ معامله واحد مسکونی به ارزش متوسط هر متر مربع ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، رکورد رشد قیمت امسال را زد.

آذرماه امسال داد از گران شدن مسکن در شهر تهران زدیم. آمارها هم این موضوع را تایید کرد. بانک مرکزی از افزایش حدود ۱۰ درصدی قیمت واحدهای مسکونی در آذر نسبت به آبان خبر داد. تصور این بود که دیگر افزایشی در کار نیست اما نرخ معاملات دی از آذر و حالا بهمن از دی ماه پیشی گرفته است. در دی ماه متوسط قیمت هر واحد مسکونی ۱۳.۸ میلیون تومان و در بهمن ماه ۱۴.۴ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. این اعداد و ارقام حکایت از ادامه سیر صعودی بازار مسکن در جدول قیمت‌ها دارد.

چند واحد به چه قیمت فروش رفت؟

نیمه نخست هر ماه، بانک مرکزی آمار دقیقی از عملکرد معاملات مسکن شهر تهران در ماهی که گذشت ارائه می‌دهد. این مرکز در جدیدترین گزارش خود، تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در بهمن ماه را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش در بهمن ماه امسال، ۱۳.۳ هزار واحد مسکونی در شهر تهران خرید و فروش انجام شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۴.۱ و ۴۲ درصد افزایش داشته است.

در ماهی گذشته، هر متر مربع واحد مسکونی با متوسط قیمت ۱۴.۴ میلیون تومان معامله شده است، این رقم در دی ماه ۱۳.۸ میلیون تومان و در بهمن سال گذشته ۹.۹ میلیون تومان بوده‌است. در واقع، خریداران خانه، برای واحدهای خود در بهمن ماه نسبت به دی ماه، ۴.۳ درصد و نسبت به بهمن سال گذشته، ۴۴.۴ درصد بیشتر هزینه کرده‌اند.

جولان منطقه پنج

چندین ماه است که بازار مسکن منطقه پنج سکه شده است. دلالان راه را برای دلالی هموار دیده و فرصت را غنیمت شمرده‌اند. فرقی نمی‌کند واحد خوش ساخت و ارزشمند باشد یا یک واحد دلالی، همه فروش می‌رود. بررسی توزیع تعداد واحدهای معامله شده در بهمن نشان می‌دهد از مجموع ۱۳ میلیون ۲۶۴ واحد مسکونی معامله شده، منطقه ۵ با ۱۷.۱ درصد سهم از معاملات، طبق معمول بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را از آن خود کرده است. پس از آن، مناطق دو و چهار هر کدام با سهم حدود ۹ درصدی، در جایگاه دوم قرار گرفته‌اند.

گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق

گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق هم ثابت مانده‌اند. این عنوان ها همچنان در اختیار منطقه یک و ۱۸ است. واحدهای مسکونی واقع در منطقه یک با متوسط قیمت هر متر مربع ۲۸.۵ میلیون تومان، بیشترین نرخ فروش و واحدهای مسکونی منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هر متر مربع ۷.۱ میلیون تومان، کمترین نرخ را در خرید و فروش بازار بهمن ماه داشته‌اند. این ارقام نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۰.۷ و ۵۸ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده‌اند.

رکورد بیشترین سهم معاملات

در این بازار رو به جلو، رکورد بیشترین سهم معاملات در بازار بهمن ماه، از نظر عمر بنا، به واحدهای تا ۵ سال با ۴۳.۲ درصد سهم، از نظر قیمت هر متر مربع به واحدهای بین ۹ تا ۱۰.۵ میلیون تومان با ۱۰.۵ درصد سهم، بر مبنای متراژ به واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر با ۱۴.۵ درصد سهم و بر حسب ارزش واحد، به واحدهای با ارزش ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان با ۱۱.۷ درصد سهم اختصاص پیدا کرد.

جدول توزیع فراوانی تعداد معاملات انجام شده بر اساس ارزش هر واحد مسکونی

برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور

منبع: بانک مرکزی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha