اگر زمان تعویض باتری را تشخیص ندهید، گوشیتان خیلی زود از کار می افتد!

شاید در همین لحظات که در حال کار کردن با گوشی موبایلتان هستید، لحظه های آخر عمر گوشیتان باشد! شاید برایتان عجیب باشد اما حقیقت همین است که خراب شدن گوشی مثل مرگ یک دفعه ای انسان هاست. گاهی اوقات بدون هیچ نشانه ای گوشی موبایلتان خاموش می شود و دیگر روشن نمی شود. گاهی اوقات هم خراب شدن باتری قسمت های دیگر گوشی مانند ال سی دی را درگیر می کند و خرج های متفاوتی را روی دستتان می گذارد.

درمورد لوازم جانبی مانند گوشی، تبلت، لپ تاپ و موارد دیگر هم این جمله صدق می کند که پیشگیری بهتر از درمان است! قبل از اینکه منتظر باشید تا علائم خرابی باتری موبایل را مشاهده کنید، خودتان از سلامت باتری مطمئن شوید تا زمان مناسب برای تعویض باتری گوشی را تشخیص دهید. 

چطور بفهمیم زمان تعویض باتری گوشیمان فرا رسیده است؟

هر زمان که باتری موبایل، دچار مشکل شود باید برای تعویض آن اقدام کنید. حال این مدت زمان می تواند یک ماه بعد از خرید موبایل باشد یا می تواند چند سال باشد. پس بدون توجه به اینه تنها شش ماه است که از باتری گوشی استفاده می کنید، در صورتی که مشکلی در عملکرد باتری گوشی مشاهده کردید، باید برای شناسایی ریشه و رفع آن اقدام کنید.

۱. خاموش شدن گوشی زمانی که شارژ آن کاملا تمام نشده است! 

یکی از اصلی ترین نشانه هایی که به واسطه آن می توان به خراب بودن باتری گوشی، پی برد همین مورد است. این مسئله در انواع گوشی هایی که دارای باتری های لیتیوم یون هستند پیش می آید. فرقی ندارد که گوشی شما آیفون، سامسونگ، هواوی یا برندهای دیگری باشد. ممکن است شارژ گوشی تا ۳۰ درصد برسد و به صورت ناگهانی گوشیتان خاموش شود. 

۲. باد کردن باتری موبایل، نشان دهنده تمام شدن طول عمر باتری است 

مدت زمان طول عمر باتری بستگی به نحوه مراقب شما از گوشی دارد. گرما از مهم ترین عواملی است که در نتیجه باعث باد کردن باتری گوشی و خراب شدن آن می شود. اگر باتری گوشی شما جدا می شود می توانید با جدا کردن آن از دستگاه متوجه تغییرات باتری شوید. به طور مثال باتری گوشی j7 از دسته باتری هایی است که به سادگی از گوشی جدا می شود و می توانید قبل از اینکه باد کردن آن به قسمت های دیگر آسیب بزند برای تعویض اقدام کنید. 

۳. از برنامه های تست سلامت باتری گوشی استفاده کنید

برخلاف گوشی های قدیمی سامسونگ، گوشی های جدید دارای باتری های متصل به گوشی هستند. یعنی نمی توانید درب پشت گوشی را باز کنید و باتری را خارج کنید. به طور مثال باتری آیفون 7 از این دسته باتری هاست که برای تشخیص سلامت آن باید از روش دیگری استفاده کنید. گزینه ی دوم، برای این دسته از گوشی ها مناسب نیست. البته که اگر باتری گوشی باد کرده باشد تا حدودی می توان با توجه به درزهای گوشی متوجه این موضوع شد اما قبل از اینکه اوضاع تا این حد خراب شود باید به فکر سلامت باتری گوشی باشید.

می توانید از برنامه های تست سلامت باتری استفاده کنید. اپلیکیشن های مختلف مانند Battery Monitor Widget وجود دارد که با بررسی اطلاعات گوشی، میزان سلامت باتری را تشخیص می دهد. البته این برنامه برای گوشی های اندرویدی است. برای گوشی آیفون می توانید از برنامه Console App استفاده کنید که برای مک بوک ارائه شده و امکان تشخیص سلامت باتری گوشی آیفون را فراهم می کند.

چرا باید زمان تعویض باتری گوشی را بدانیم؟ 

اگر باتری گوشی نیاز به تعویض داشته باشد باید در زمان مناسب برای تعمیر و تعویض آن اقدام کنید. معمولا همه باتری های لیتیوم یون بعد از مدتی فرسوده می شوند و کارایی خود را از دست می دهند. در چنین مواقعی با بررسی صحیح عملکرد باتری گوشی باید آن را تعویض کنید.

یکی از رایج ترین مشکلاتی که به دلیل استفاده از باتری های قدیمی پیش می آید این است که باتری گوشی به مرور باد می کند. شاید فکر کنید که باد کردن باتری مشکل خاصی را ایجاد نمی کند اما حقیقت این است که هر چقدر باد باتری بیشتر شود، فشار به صفحه نمایش گوشی نیز بیشتر خواهد شد. 

حتی این احتمال وجود دارد که صفحه نمایش گوشی بعد از مدتی دچار ترک خوردگی یا شکستگی شود. فشار زیاد نه تنها برای صفحه نمایش بلکه برای قسمت های دیگر گوشی نیز خطرناک است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha