سریال فارگو؛ وقتی خون برف‌ را آب می‌کند

داستان‌های جنایی همیشه هواداران زیادی دارند. بنابراین هرساله کتاب‌ها، سریال‌ها و فیلم‌های زیادی درباره آن‌ها منتشر می‌شود. اما بیشتر آن‌ها در جذب مخاطب شکست می‌خورند. بنابراین اگر به دنبال یک داستان جنایی فراموش‌نشدنی هستید، نیم نگاهی به سریال فارگو داشته باشید.

شاید وقتی برادران کوئن در سال ۱۹۹۶ فیلم سینمایی فارگو را می‌ساختند، هرگز فکر نمی‌کردند سال‌ها بعد سریالی براساس داستانی که آن‌ها پرورش داده بودند، نوشته شود. این فیلم که در شصت و نهمین دوره از مراسم اسکار برنده دو جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول زن شد، یکی از مهم‌ترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی سینمای ایالات متحده است.

دنیای فیلم فارگو، دنیایی سرد و تاریک بود. اتمسفری که قساوت انسانی را به زیبایی به تصویر می‌کشید و از روایت نابودی زندگی انسان‌ها ترسی نداشت. این دنیای جذاب و تازه، برای سال‌ها در میان صفحات تاریخ سینما گرفتار بود تا این که در سال ۲۰۱۴ شبکه تلویزیونی FX تصمیم گرفت سریالی براساس داستان و فضای آن تولید کند.

این سریال که دنباله‌ای غیرمستقیم درباره فیلم برادران کوئن بود، مسیر موفقیت فیلم را کامل‌تر کرد. تا امروز سه فصل از این سریال منتشر شده است. هر فصل از سریال، به شدت مورد استقبال منتقدان قرار گرفت.

آیا سریال فارگو ارتباطی با فیلم فارگو دارد؟

نخستین فصل سریال فارگو به شدت مورد توجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفت. بسیاری آن را یکی از بهترین سریال‌هایی می‌دانستند که در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است. با این حال برای بیشتر آن‌هایی که تصمیم داشتند این سریال را تماشا کنند، این سوال مطرح بود که آیا سریال ارتباطی با فیلم دارد؟ آیا بهتر است پیش از تماشای سریال، به تماشای فیلم فارگو بنشینیم؟ پاسخ این سوال تقریبا نسبی است.

بخش کوچکی از داستان فصل نخست سریال، ارتباطی با فیلم قدیمی فارگو دارد. البته این به معنای آن نیست که اگر فیلم را تماشا نکنید، در درک اتفاقات سریال هم دچار مشکل می‌شوید. بلکه در سریال با سرنوشت یکی از شخصیت‌های فرعی فیلم مواجه می‌شویم. اما داستان فصل نخست بیشتر از هر چیز دیگری درباره یک داستان جدید است. در سال ۲۰۰۶، لستر نیگارد کارمند یک شرکت بیمه است. او زندگی خوبی ندارد. همسرش با او درگیر می‌شود و در محل کارش هم موفقیتی به دست نمی‌آورد. او در شهر بمیجی در ایالت مینه‌سوتا زندگی می‌کند. لستر پس از درگیری با یکی از دوستان قدیمی‌اش، با بینی شکسته راهی بیمارستان می‌شود. او در بیمارستان با مردی به نام لورن مالوو آشنا می‌شود. مالوو به او پیشنهاد می‌دهد انتقام این درگیری را از دوست قدیمی‌اش بگیرد. لستر تصمیم می‌گیرد پاسخی ندهد. اما مالوو به تنهایی دوست قدیمی لینگارد را به قتل می‌رساند. پس از آن لستر درگیر حواشی جدیدی می‌شود که اصلا انتظار آن را نداشته است.

آیا داستان فصل‌های سریال فارگو با یکدیگر ارتباطی دارد؟

اگرچه سریال حتی ارتباط زیادی هم با فیلم ندارد، اما تقریبا هیچ ارتباطی میان فصول متعدد آن نیز وجود دارد. بنابراین فارگو یک سریال آنتولوژی است. با بالا رفتن کیفیت تولیدات تلویزیونی در دهه ۵۰ میلادی، مردم نمی‌دانستند چگونه باید ده‌ها سریال جذاب را دنبال کنند. از سوی دیگر، بیشتر تهیه‌کنندگان نگران از دست دادن مخاطبان خود در درازمدت بودند. بنابراین سریال‌های آنتولوژی در چنین شرایطی شکل گرفتند. سریال‌های آنتولوژی ژانر و فضایی مشخص داشتند اما داستان و شخصیت‌های آن در یک اپیزود یا یک فصل محدود شده بود. بنابراین این حق انتخاب را به تماشاگران خود می‌دادند تا سریال‌های کوتاه‌تر را انتخاب کنند.

سریال فارگو هم یک سریال آنتولوژی است فصل دوم این سریال، با وجود آن که هم‌چنان در ایالت‌های مینه‌سوتا، داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی در جریان است اما داستان و شخصیت‌های متفاوتی دارد. در سال ۱۹۷۹، خانواده گرهارت قدرتمندترین خانواده شهر فارگو است. اما دو حادثه ممکن است جایگاه این خانواده را ویران کند. نخست آن که پدر خانواده با یک سکته مغزی آن‌ها را تنها می‌گذارد. اما حادثه دوم خطر بیشتری دارد. سومین پسر خانواده گرهارت به قتل رسیده و کسی این خبر را هنوز نمی‌داند.

آیا سریال فارگو ارزش تماشاکردن دارد؟

نواه هاولی، نویسنده و خالق سریال فارگو پس از ساخت دومین فصل سریال اعلام کرد برای مدتی درگیر پروژه‌های دیگری خواهد بود. بنابراین نمی‌تواند فصل سوم فارگو را برای انتشار در سال ۲۰۱۶ آماده کند. یک سال بعد، فصل سوم فارگو منتشر شد و نتوانست به اندازه فصل‌های اول و دوم نظر منتقدان را جلب کند. ری استوسی خواهان ازدواج با نیکی سوانگو است. اما پول زیادی ندارد. بنابراین از نیکی درخواست می‌کند تا از برادرش مقداری پول قرض بگیرد. اما برادر نیکی این خواسته را رد می‌کند. با این حال ری می‌داند باید به برادر نیکی حقایقی را یادآوری کند تا بپذیرد این پول، باید به او پرداخت شود.

بسیاری از هواداران سریال اعتقاد داشتند بهتر است این سریال برای همیشه تمام شود. فصل سوم نتوانست مثل همیشه خیره‌کننده باشد و هواداران هم دوست نداشتند این سریال با خاطرات ناامیدکننده‌ای از ذهنشان پاک شود. اما نواه هاولی قول داد در سال ۲۰۲۰ برای پخش فصل چهارم سریال با قدرت بازمی‌گردد. حالا همه هواداران منتظر تماشای فصل چهارم این سریال خارق‌العاده هستند.

سریالی که همه رذایل انسانی را واکاوی می‌کند و نقدی خالصانه بر حرص و طمع مردمان امروزی دارد. فارگو به خوبی نشان می‌دهد چگونه هر انسانی با پاک‌ترین فضیلت‌ها هم ممکن است خطاکار شود. موسیقی متن به یادماندنی فارگو، شاید بخش مهمی از اتمسفر سریال باشد. بنابراین اگر دوست دارید با نگاهی منتقدانه داستانی جنایی و خونین را تماشا کنید، سریال فارگو را از دست ندهید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha