برای عید خرید آنلاین انجام می‌دهید؟ این ۴ نکته را بخوانید

با توجه به شیوع ویروس کرونا با استفاده از اپلیکیشن‌های فروش آنلاین و فضای مجازی مانند اینستاگرام یا واتس‌آپ هم می‌توانیم خرید آنلاین انجام دهیم.

به طور مثال، عکس یک لباس را می‌بینیم و آن را به سایز خود سفارش می‌دهیم. این راه خیلی ساده‌تر از خرید حضوری است؛ اما در جایی که سفارش‌ها همانی باشند که ما انتظار داریم. «ایرنا زندگی» نکاتی که باید در هنگام خرید آنلاین، به آنها دقت داشته باشیم را گردآوری کرده است. با مطالعه این نکات می‌توانیم تشخیص بدهیم که آیا خرید برایمان آنلاین به صرفه است یا خیر.

۱. هزینه خرید آنلاین به صرفه است یا حضوری؟

بخشی از مبلغی که ما برای خریدهای حضوری پرداخت می‌کنیم، برای مالیات، اجاره، قبض آب و برق مغازه است. خریدهای آنلاین باید ارزان‌تر باشند؛ زیرا این قبیل هزینه‌ها را ندارند. در اصل به علت این مزیت ارزان بودن است که افراد به سمت خرید آنلاین کشیده شده‌اند. فروشگاه‌های آنلاین بزرگ، اجناس خود را مستقیما از انبار به فروش می‌رسانند در هزینه‌های خود صرفه جویی می‌کنند تا بتوانند در رقابت‌های بازار خرد پیروز شوند. موضوع صرفه‌جویی در هزینه‌ها یک اصل برای فروشگاه‌های آنلاین است تا مشوق افراد برای خرید از این فروشگاه‌ها شود؛ اما آیا این اصل رعایت می‌شود!

۲. فروشگاه‌های آنلاین نطارت‌کننده دارند؟

مغازه‌ها و پاساژهایی که از آنها خرید می‌کنیم زیر نظر سازمان تعزیرات هستند و به همین علت قیمت‌هایی که از مغازه‌ها در خصوص یک محصول مشترک می‌گیریم تقریبا یکسان است. فروشگاه‌های آنلاین معتبر هم مراکز نظارت‌کننده قیمت دارند و اصل را بر فروش بیشتر و سود کمتر می‌گذارند و اتفاقا خیلی هم موفق‌ هستند؛ فروشگاه‌های آنلاین غیرمعتبر مانند گروه‌های واتس‌آپ و صحفه‌های اینستاگرام در واقع نظارت‌کننده‌ای ندارند. برخی از این صحفه‌ها قیمت‌هایشان با قیمت‌های مغازه‌ها برابر است و با پول پیک و پست بیشتر هم می‌شود.

۳. گول تبلیغات دروغ را نخوریم

اعتبار و امتیاز فروشگاه‌های آنلاین را مشتری‌ها مشخص می‌کنند پس به پست‌ها و تبلیغات صحفه فروشنده اعتماد نکنیم. اغلب صحفه‌های پر مخاطب در اینستاگرام، خود را به عنوان مشتری آن محصول معرفی کرده و رضایت خود را باز گو می‌کنند؛ اما به خاطر داشته باشید که بیشتر ادمین‌های این صفحات مبلغی در عوض تعریف و تمجید درباره محصول آن فروشگاه دریافت کرده‌اند. به صحبت‌ها و تعریف‌هایی اعتماد کنید که همه جانبه باشد نکات مثبت و منفی با هم بگویید یا از شخصی حقیقی که مورد اعتماد شماست این تعریف‌ها را بشنوید.

۴. پول را آنلاین پرداخت کنیم یا در منزل؟

فروشگاه‌های آنلاین معتبر اکثرا دو نوع نحوه پرداخت دارند: ۱. پرداخت آنلاین ۲. پرداخت هنگام تحویل. به احتمال ۱۰۰ درصد پرداخت درب منزل برای ما اعتماد کردن را راحت می‌کند؛ اما  برخی فروشگاه‌های فضای مجازی تنها با پرداخت آنلاین ثبت نهایی می‌شوند. در این صورت توصیه می‌شود بیشتر از صد هزار تومان خرید انجام ندهید و اگر راضی بودید برای خریدهای بعدی اقدام کنید. گاهی اوقات عکسی که می‌بینیم با محصولی که به دست‌مان می‌رسد از یک جنس و کیفیت نیست. بهتر است اول در گوگل درباره آن محصول سرچ کنیم تا مطمئن شویم عکس را از گوگل برنداشته باشند. دوم، از فروشنده بخواهیم که عکس خود محصول را از نمای نزدیک‌‎تر برای ما بفرستند. اگر محصولی که می‌خریم پوشاک است بهتر است اول جنس آن را بپرسیم سپس اگر اطلاعاتی درباره آن نداشتیم در اینترنت سرچ کنیم یا از کسی بپرسیم.

در این زمینه بخوانید:

سفر نوروزی با اتوبوس چقدر خرج می‌تراشد؟

وقتی بومگردی‌ها هم‌قیمت هتل‌ها می‌شوند

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha