ضرورت افزایش سقف خسارت مالی بیمه شخص ثالث

یکی از کالاهای جذاب نزد ما ایرانی ها داشتن یک اتومبیل برای رفت و آمد است. و تجربه نشستن پشت فرمان اولین خودرو شخصی مان را هرگز فراموش نخواهیم کرد. اما این موضوع اجتناب ناپذیر است و باید بدانیم که خودرو هم مانند سایر دارایی های ما احتیاج به هزینه های نگهداری دارد. هزینه هایی مانند عوارض شهرداری سالانه خودرو، هزینه سرویس های فنی و معاینه فنی، و بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو.

همانطور که می دانید بیمه شخص ثالث به صورت اجباری بوده و همه مالکان خودرو موظف هستند که اتومبیل خود را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار دهند. در واقع این بیمه نامه یک بیمه برای مسئولیت ما هست در هنگام رانندگی. اگر خسارتی که بر اساس قانون راهنمایی و رانندگی ما مقصرش هستیم اتفاق بیافتد، مسئول جبران خسارت به طرف مقابل هستیم. این خسارت ها به دو دسته خسارت های جانی و مالی تقسیم بندی می شوند. قانون تکلیف خسارت جانی را بر اساس قانون دیه مشخص کرده و شرکت های بیمه هم موظف هستند که خسارت را بر اساس این قانون پرداخت کنند و سقف پوشش بیمه ها را بر اساس دیه روز تعیین کنند. اما در مورد خسارت های مالی کمی موضوع متفاوت است. خسارت می بایست بر اساس میزان زیان وارد شده به اموال دیگران تعیین شود.

خسارت های مالی سنگین ناشی از تصادفات رانندگی

معمولاً در بیمه شخص ثالث خسارت مالی حداقلی در نظر گرفته شده است که عمده بیمه گذاران فکر می کنند که همین سقف برای جبران زیان وارد شده در تصادفات کافی است.

در حالی که با وجود تورم بالایی که در طی سالهای گذشته اتفاق افتاده و بیشتر زیان هم متوجه خودروهای دیگر هست، در یک تصادف معمولی هم سقف اولیه پوشش مالی بیمه شخص ثالث شما کفایت نخواهد کرد و می بایست مبلغ باقیمانده را با هزینه شخصی خود جبران نمائید. اوضاع زمانی بدتر می شود که تصادفات زنجیره ای اتفاق بیافتد و مجبور باشید خسارت چندین خودرو را بپردازید. ضمن اینکه برخی خودروهای خارجی و وارداتی با کمبود قطعات در بازار هم روبرو هستند که همین موضوع تعمیر این خودروها را هزینه بر هم کرده است.

افزایش خسارت مالی بیمه شخص ثالث

اما این موضوع یک راهکار ساده دارد. طی سالهای گذشته شرکت های بیمه اعلام آمادگی کرده اند که بیمه شخص ثالث را با سقف مالی بالاتر ارائه دهند و خیال شما را از بابت خسارت های مالی سنگین راحت کنند. به طور مثال در بیمه شخص ثالث مبلغی که بابت حق بیمه مازاد خسارت های مالی پرداخت می کنید، در مقابل حق بیمه اصلی، بسیار ناچیز است. در عوض سقف خسارت بسیار بهتری در بیمه شخص ثالث خود داشته و یک سال با آسایش بیشتری رانندگی می کنید. حتی بیمه سامان این امکان را برای بیمه گذاران فعلی هم فراهم کرده است که بتوانند با صدور الحاقیه، سقف بیمه نامه فعلی خود را هم افزایش دهند. در این حالت شما فقط حق بیمه مربوط به مدت باقیمانده تا پایان بیمه نامه را پرداخت خواهید کرد.

قبل از وقوع حادثه باید اقدام کنید

موضوع مهم این است که باید قبل از اینکه حادثه ای اتفاق بیافتد، احساس نیاز کرده و برای جبران آن فکری بکنیم. بنابراین لازم هست که همین امروز به آن فکر کنیم و اگر موافق هستیم به شرکتی که بیمه شخص ثالث را برای ما صادر کرده تماس بگیریم و سقف مالی را افزایش دهیم، چرا که بعد از وقوع حادثه و خسارت، فرصتی برای جبران نیست.

با توضیحاتی که داده شد، پیشنهاد می کنیم در زمان خرید بیمه شخص ثالث، حتماً حق بیمه مربوط به سقف مالی بالاتر بیمه نامه را سوال کنید و در صورتی که مایل بودید، بیمه را با سقف مالی بالاتر خریداری کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =