برای خرید دستگاه‌های تصفیه هوا، به این نکات توجه کنید

هوای شهرهای بزرگ آلوده‌تر از همیشه است. حالا که هوای سالم در آسمان شهرمان وجود ندارد، می‌توانیم با یک انتخاب درست از اکسیژن پاک خانه‌مان مراقبت کنیم.

دستگاه‌های تصفیه هوا چند سالی است که محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. در شهرهای بزرگ و صنعتی که زمستان‌ها معمولا با پدیده وارونگی هوا همراه است، این دستگاه‌های تصفیه هوا هستند که می‌توانند سردترین و آلوده‌ترین فصل سال را قابل تحمل کنند. میلیون‌ها ذره معلق خطرناک در هوای اطراف ما وجود دارد که ما آنها را نمی‌بینیم. با هر نفسی که می‌کشیم، مقداری از این ذرات  وارد شش‌های ما می‌شوند. این ذرات می‌توانند برای سلامتی ما مضر باشند؛ اما اگر در محیط‌های کاری غیربهداشتی کار می‌کنید، از آسم رنج می‌برید و یا مبتلا به آلرژی هستید، مقابله با آلودگی هوا باید برای شما یک اولویت مهم باشد.

اما دستگاه‌های تصفیه هوا دقیقا مانند بیشتر کالاهای مدرن، نکات مهم بسیار زیادی دارند که بدون توجه به آن‌ها، نباید به خریدشان فکر کنیم.

دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه کار می‌کنند؟

این دستگاه‌ها با دو فناوری متفاوت به بازار عرضه شده‌اند. مدل اول، دستگاه‌هایی هستند که با استفاده از فیلترهای نصب‌شده،  ذرات معلق در هوا را به سمت خود می‌کشند و اجازه ماندن آن‌ها در هوا را نمی‌دهند. مدل دوم، با استفاده از ژنراتورها باعث می‌شوند این ذرات از حالت معلق خارج شوند.

تصفیه‌کننده‌هایی که از فیلتر استفاده می‌کنند، بیش از ۹۹ درصد از ذرات معلق که اندازه آن‌ها حدود سه میکرون است را پاکسازی می‌کنند. این ذرات، شامل باکتری‌ها و ویروس‌ها هم می‌شود. اما دستگاه‌هایی که از ژنراتورهای یونیک استفاده می‌کنند، توانایی بیشتری دارند. این دستگاه‌ها می‌توانند ذرات کوچک‌تر (حتی یک میکرون) را هم نابود کنند.

آیا دستگاه‌های تصفیه هوا ارزش خرید دارند؟

اگر شما یا اعضای خانواده‌تان از بیماری‌های تنفسی مانند آسم رنج می‌برید، خرید دستگاه‌های تصفیه هوا برای شما الزامی است. البته که اگر در شهرهایی زندگی می‌کنید که ریزگردها و ذرات معلق در هوا معمولا بیش از حد مجاز هستند، خرید این دستگاه‌ها برای شما باید یک مسئله جدی باشد و اگر در مجاورت صنایع آلوده‌کننده هوا زندگی و یا کار می‌کنید، باز هم به تصفیه‌کننده‌های هوا نیاز دارید. چرا که این دستگاه‌ها تا حد قابل توجهی ذرات معلق موجود در هوا را فیلتر می‌کنند.

چگونه یک دستگاه تصفیه هوای مناسب بخریم؟

معیارهای متعددی در بررسی ویژگی‌های یک دستگاه تصفیه هوای مناسب وجود دارد. نخستین معیاری که باید به آن توجه کنید، مساحت فضایی است که می‌خواهید هوای آن را پاکیزه کنید. ظرفیت پوشش این دستگاه‌ها براساس مترمکعب محاسبه می‌شود. فراموش نکنید که هنگام محاسبه، ارتفاع فضای موردنظر را هم درنظر بگیرید. به‌طور مثال، یک دستگاه تصفیه هوا که ظرفیت آن ۴۵۰ تا ۵۰۰ مترمکعب است، می‌تواند برای اتاقی با ۵۰۰ مترمکعب فضا و ۹ متر ارتفاع، مناسب باشد.

دومین معیار در خرید یک دستگاه تصفیه هوای سالم، نرخ تحویل آن است. این نرخ به شما نشان می‌دهد چه مقدار هوای تصفیه‌شده از دستگاه خارج می‌شود و سرعت عملکرد دستگاه تا چه حد افزایش پیدا می‌کند. هر چه عدد نرخ این بالاتر باشد، تصفیه‌کننده هوا کیفیت بالاتری دارد. فراموش نکنید که علاوه بر نرخ تحویل هوای تصفیه‌شده، به نرخ میزان هوای تصفیه‌شده در ساعت هم توجه کنید.

سومین و شاید مهم‌ترین معیار در انتخاب شما، باید فیلترهای محصول باشد. فیلترها تقریبا همه آلاینده‌ها مانند پشم، مو و پرز، گرد و غبار، دود و آلودگی، بو و سایر موارد مضر موجود در هوا را به خود جذب می‌کنند. اما این دستگاه‌ها فقط یک فیلتر ندارند. قبل از هرچیز دستگاه تصفیه باید دارای یک ‌فیلتر بیرونی باشد تا ذرات نسبتا درشت مانند مو را در همان مرحله ورود هوا به دستگاه دفع کند. پس از آن فیلتر داخلی قرار دارد. هزینه تعویض این فیلترها معمولا ارقام بالایی دارد. بنابراین سعی کنید دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که عمر فیلترهایشان به مراتب بیشتر است. بهترین مدل‌های بازار، می‌توانند تا ۶ ماه بدون هیچ افت کیفیتی هوا را تصفیه کنند. بهتر است با انتخاب مدل‌های مشهورتر و پرفروش‌تر، ریسک پیداکردن فیلترهای جایگزین را به حداقل برسانید.

چهارمین معیار شما باید ابعاد و اندازه دستگاه باشد. ابعاد تصفیه‌کننده‌های هوا تقریبا ارتباطی با کارایی آن‌ها ندارد. ممکن است قدرت یک دستگاه بسیار کوچک از توانایی‌های یک دستگاه بزرگ بیشتر باشد. پس بهتر است با انتخاب مدل‌های جدیدتر، یک دستگاه تصفیه هوای مدرن، کم‌مصرف و بی‌صدا خریداری کنید.

بهترین مکان برای قرارگیری تصفیه‌کننده هوا کجاست؟

شاید تنها نکته‌ای که از کیفیت دستگاه تصفیه هوای شما مهم‌تر است، محل قرارگیری آن باشد. بهتر است این دستگاه را در محیطی قرار دهید که بیشتر ساعت‌های شبانه روز را در آن جا حضور دارید. اگر توانایی خرید یک دستگاه مجزا برای اتاق خواب خود را دارید، حتما این کار را انجام دهید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha