مرور یک فرضیه عجیب؛ آیا زمین تخت است؟

زمین کروی شکل است. این حقیقت ساده‌ای است که بشر هزاران سال است که به آن پی برده است و البته بعد از فرستادن ماهواره به فضا در سال ۱۹۵۷ توانست این واقعیت را به چشم خود ببیند. با این حال هنوز هم گروهی از مردم هستند که اصرار دارند جهان مسطح است.

زمین کروی شکل است. این حقیقت ساده‌ای است که بشر هزاران سال است که به آن پی برده است و البته بعد از فرستادن ماهواره به فضا در سال ۱۹۵۷ توانست این واقعیت را به چشم خود ببیند. با این حال هنوز هم گروهی از مردم هستند که اصرار دارند جهان مسطح است.

زمین می‌تواند تخت باشد؟

این گروه در فضای مجازی چندسالی است که سروصدایی به راه انداخته‌اند و کروی بودن زمین را دروغ می‌دانند.  بسیاری از زمین تخت‌گرایان تلاش می‌کنند تا با استدلال‌های خود ثابت کنند چرا با وجود اینکه زمین تخت است، طوری رفتار می‌کند که ما آن را تخت تصور می‌کنیم. اما مسئله اصلی این است: اگر زمین تخت باشد دیگر آن سیاره‌ای که ما می‌شناسیم نخواهد بود. در حقیقت اگر زمین مسطح باشد انسان و تمام موجودات روی زمین خواهند مرد.

دانشمندان اثبات کرده‌اند برای اینکه یک جسم کیهانی به شکل یک صفحه تخت یا دیسک دربیاید (و نه یک کره) ‌باید با سرعتی بسیار بالا دور خود بچرخد. این چرخش شدید موجب می‌شود که سیاره قطعه قطعه شود. در دهه ۱۸۵۰ میلادی، ستاره‌شناسی به نام جیمز کلرک ماکسول با بررسی حلقه دور زحل و با کمک فرمول‌های ریاضی نشان داد که یک شکل دیسک‌گونه و جامد نمی‌تواند شکل خود را در کیهان حفظ کند. او در نشان داد که حلقه دور زحل که ظاهراً مانند یک دیسک به نظر می‌رسد در واقع یک توده درهم‌وبرهم از غبار و صخره‌ها است که به یکدیگر متصل نیستند. ادعای او بعدها به کمک تلسکوپ‌های پیشرفته تایید شد.

در این زمینه بخوانید:

حقایقی عجیب از منظومه شمسی؛ از طولانی‌ترین روزها تا سکوت مطلق

حقایقی درباره نیروی جاذبه؛ قوی‌ترین و ضعیف‌ترین نیروی کیهان

بن‌بستی به نام جاذبه

وجود نیروی جاذبه، نظریه تخت بودن زمین را از اساس رد می‌کند. چرا؟ همان‌طور که در بالا گفتیم، اگر زمین تخت باشد با سرعت بسیاری زیادی دور خود خواهد چرخید. اگر زمین مسطح بود، نمی‌تواند مدت زیادی در کهکشان دوام بیاورد چراکه در کمتر از چند ساعت نیروی شدید جاذبه، زمین را به حالت کروی خود برمی‌گرداند (اگر فرض کنیم که در این فرایند زمین تکه‌وپاره نشود). درحقیقت فشار جاذبه از همه طرف‌ها به شکلی تقریباً مساوی وارد می‌شود و همین مسئله توضیح می‌دهد که چرا سیاره‌ها کروی‌شکل‌اند. با این وصف نمی‌توانیم یک جسم دیسک‌گونه در کیهان داشته باشیم که بتواند شکل خود را حفظ کند چراکه بر اثر فشار جاذبه حتماً به صورت کروی درمی‌آید.

وجود لایه‌های زمین محصول جاذبه هستند. به خاطر وجود جاذبه است که ماده‌های سنگین درون هسته زمین قرار گرفته‌اند و مواد سبک‌تر پوسته را تشکیل می‌دهند. بدون این ساختار لایه‌ لایه، زمین ما اینگونه که آن را می‌بینیم نخواهد بود. لایه‌های درونی زمین و نزدیک به هسته که هسته مایع بیرونی را تشکیل می‌دهند، یک میدان مغناطیسی وسیع را تولید می‌کنند. این میدان مغناطیسی به حفظ کردن اتمسفر کمک می‌کند در غیر این صورت اتمسفر به دلیل طوفان‌های خورشیدی از بین می‌رفت. همین طوفان‌های خورشیدی حدود ۴ میلیارد سال قبل اتمسفر مریخ را از میان بردند. در نتیجه اگر زمین مسطح بود پوسته زمین و قسمت‌های مربوط به آن شکل نمی‌گرفت و در عمل چیزی به نام معدن به وجود نمی‌آمد.

جاذبه وجود ندارد

زمین تخت‌گرایان به خوبی می‌دانند که نمی‌توانند همزمان به تخت بودن زمین و وجود نیروی جاذبه باور داشته باشند، در نتیجه نیروی جاذبه را قبول نمی‌کنند. زمین تخت‌گرایان این سؤال را مطرح می‌کنند که چگونه جاذبه توانایی این را دارد که حجم عظیمی از آب اقیانوس‌ها را به سمت پایین بکشد اما یک پرنده کوچک می‌تواند با پرواز کردن خود بر آن غلبه کند؟ آن‌ها در توضیح وجود نیروی جاذبه و کشیده شدن تمام اجسام بر زمین می‌گویند وزن هر جسمی ماهیت ذاتی آن جسم است بنابراین هر جسمی بر اساس وزنی که دارد هوا را می‌شکافد و به زمین برخورد می‌کند. در حالی که ما به خوبی می‌دانیم که اگر بخواهیم تأثیر جاذبه را کنار بگذاریم تقریباً هرآنچه در مورد سازوکار جهان اطراف خود می‌دانیم معنای خود را از دست می‌دهند. عملکرد و شکل سیاره‌ها می‌دانیم کاملاً بی‌معنا خواهد شد چراکه شکل سیاره‌ها و عملکرد آن‌ها به فهم جاذبه بستگی دارد. اگر جاذبه را کنار بگذاریم عملاً اتمسفر نخواهیم داشت چراکه وجود اتمسفر و نگهداری آن وابسته به جاذبه است، جذر و مد هم از بین خواهد رفت چراکه جزر و مد محصول جاذبه ماه است. خود ماه نیز از بین خواهد رفت چراکه وجود ماه و حرکتش گرد زمین وابسته به جاذبه است. نبود جاذبه تقریباً در همه چیز مؤثر است. از رشد گیاهان گرفته تا شکل سیاره‌ها.

زمین تخت‌گرایان باور دارند که فرضیه کروی بودن زمین دروغ دولت‌ها برای پی نبردن به حقیقت است. آن‌ها می‌گویند که تمام عکس‌هایی که از فضا و کره زمین تهیه شده، ساختگی و دروغ است. در هر حال اگر نظریه زمین تخت‌گرایان را باور کنیم باید بپذیریم که تمام دانشمندانی که تا حالا در اینباره تحقیق کرده‌اند به شکلی متحد به مردم دروغ گفته‌اند، دروغی که دلیل آن هم برای کسی معلوم نیست.

 منبع: space

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 8
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • عباس IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
    28 28
    عقب گرد فکری با وجود مستندات علمی قوی.برخی افراد دوست دارند علم تابع افکارآنها باشد نه افکار آنها تابع علم.انسانهایی که از علم تهی هستند وبا افکارخرافه واوهام زندگی می کنند.اینها جهان را آنطور که دوست دارند می بینند نه آنطور که هست و وجود دارد.