دنیا در حوزه فناوری به چه سمتی می‌رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت

ما در میانه چهارمین انقلاب صنعتی هستیم. در دوره‌ای که فناوری‌های گوناگون سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پیشرفت هستند. آن‌قدر سریع که اگر شرکت‌ها و افرادی که با روند رو به رشد تکنولوژی خود را تغییر ندهند در معرض خطر و ورشکستگی قرار می‌گیرند. شناختن جریان‌های اصلی تغییرات فناورانه به افراد و مشاغل کمک می‌کند تا به دنبال فرصت‌های بیشتری برای رشد باشند.

در این گزارش هفت جریان اصلی تحول تکنولوژیک در سال ۲۰۲۰ را بررسی می‌کنیم.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از تحول‌برانگیزترین تکنولوژی‌های دوران ما است و اکثر شرکت‌ها با هدف پیشرفت در کسب و کار خود و جلب رضایت مشتری به دنبال استفاده از این فناوری هستند. فراگیر شدن استفاده از هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۰ هم ادامه پیدا می‌کند. استفاده از هوش مصنوعی برای بیشتر کسب‌وکارها گران تمام می‌شود؛ به همین دلیل بیشتر اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی در قالب پلتفورم و به عنوان سرویس ارائه می‌شوند. در این شیوه، داده‌های ما وارد هوش مصنوعی می‌شوند و ما تنها هزینه الگوریتم یا منابع کامپیوتری‌ای را می‌پردازیم که از آن ها استفاده می کنیم. در حال حاضر آمازون، گوگل و ماکروسافت چنین پلتفورم‌هایی را در اختیار دارند و با اهداف تخصصی مورد استفاده شرکت‌ها قرار می‌گیرند. این یعنی در آینده‌ای نزدیک هیچ عذری برای استفاده نکردن از هوش مصنوعی پذیرفتنی نیست.

اتومبیل‌های خودران

درست است که چند سالی از اختراع اتومبیل‌های خودران یا بدون راننده می‌گذرد اما جابه‌جا شدن با این خودروها یاحتی دیدن آن‌ها در خیابان برای ما عادی نشده است. در سال ۲۰۲۰ باید منتظر پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی در حوزه خودروهای خودران باشیم. مدیران شرکت تسلا انتظار دارند که در سال ۲۰۲۰ یک اتومبیل کاملاً خودران بسازند و سطح جدیدی از یک خودرو هوشمند ارائه بدهند. این یعنی خودرویی که نه تنها راننده ندارد بلکه دیگر سیستم‌های داخل خودرو به شکلی طراحی می‌شوند که عملکردشان وابسته به رانندگی نباشد. با این وجود روشن کردن سیستم‌هایی از قبیل نمایشگر، سیستم‌های امنیتی، ضبط خودرو و سایر امکانات خودرو به روشن یا خاموش بودن آن وابسته نیست. به‌تازگی شرکت وایمو یک مجموعه تاکسی خودران درکالیفرنیا راه‌اندازی کرده است که در ماه اول بیش از ۶۲۰۰ نفر را جابه‌جا کرده‌اند. تغییرات در سیستم اتومبیل‌های خودران فقط شامل خودروهای سواری نمی‌شود، بلکه این تغییرات در کامیون‌ها، خودروهای نظامی و باربری ایجاد می‌شود.

پزشکی شخصی و پیش‌بینی‌کننده

تحولات در فناوری‌های حوزه سلامت اتفاق می‌افتند بسیار زیاد است. جمع‌آوری داده‌ها از چیزهایی که می‌پوشیم (مانند ساعت‌های مچی هوشمند) این امکان را فراهم می‌کند تا عوامل تهدید کننده سلامتی را پیش از اینکه تبدیل به یک بیماری جدی شوند شناسایی کنیم. با پیشرفت این نوع از فناوری‌ها، سلامت تبدیل به یک امر شخصی می‌شود؛ یعنی هر شخص می‌تواند تبدیل به پزشک تشخیصی خودش شود. این تکنولوژی به پزشکان هم کمک می‌کند تا در تجویز دارو و شیوه‌های درمان دقت بیشتری داشته باشند و بر اساس داده‌هایی که وسایل هوشمند از بیمار جمع‌آوری کرده‌اند درمان‌های هدفمندتری را دنبال کنند. در سال ۲۰۲۰ شاهد اپلیکیشن‌های جدیدی خواهیم بود که در حوزه پیش‌بینی بیماری‌ها و معرفی درمان‌های شخصی‌ و مؤثرتر فعالیت خواهند کرد.
 

در این زمینه بخوانید:

حقایقی درباره نیروی جاذبه؛ قوی‌ترین و ضعیف‌ترین نیروی کیهان

بینایی رایانه‌ای

در اصطلاحات کامپیوتری منظور از بینایی رایانه‌ای سیستم‌هایی است که می‌توانند آیتم‌ها، مکان‌ها، اشیا و افراد را به کمک تصاویر، رویت‌پذیر کنند. به کمک این فناوری، دوربین تلفن‌های هوشمند این قابلیت را پیدا می‌کنند که تشخیص دهد کدام بخش تصویر گرفته شده صورت یک انسان است یا یک شیء است. این فناوری می‌تواند جست‌وجوی تصویری گوگل را تقویت کند. در سال ۲۰۲۰ باید انتظار داشته باشیم که رایانه‌ها به این ابزارها مجهز شده و توان دید آن‌ها بالاتر برود. یک اتومبیل خودران باید بتواند خوب ببیند و اشیا و چیزهای سر راهش را تشخیص دهد و راه خود را هم پیدا کند. این فناوری چنین امکانی را فراهم می کند. خطوط تولید کارخانه‌ها به کمک این فناوری مشکلات محصول تولید شده را بهتر تشخیص خواهند داد و دوربین‌های امنیتی می‌توانند می‌توانند هر اتفاق غیر عادی‌ای را به ما هشدار دهند بدون اینکه نیاز باشد مدام آن‌ها را زیر نظر بگیریم. این فناوری توانایی تشخیص چهره را دارد و ما در سال ۲۰۲۰ چیزهای زیادی از آن خواهیم شنید. البته بحث‌های زیادی درباره خطر نقض حریم خصوصی به وسیله این فناوری وجود دارد چراکه به دولت‌ها در کنترل افراد و زندگی خصوصی آن‌ها کمک می‌کند.

اینترنت نسل ۵ (۵G)

اینترنت نسل ۵ سرعتی فوق‌العاده‌ای برای بارگذاری و بارگیری دارند. اینترنت نسل ۵ برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ مورد استفاده قرار گرفت اما هنوز هم گران است و در جاهای محدودی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۲۰ احتمالاً اینترنت نسل ۵ فراگیر شده و در دسترس همه قرار می‌گیرد. به کمک اینترنت نسل ۵ می‌توان از فیلم‌ها و موسیقی‌های باکیفیت استفاده کرد. با بالا رفتن سرعت، اینترنت همراه کارآمدتر شده و به‌صورت گسترده در مشاغل و خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت بالای اینترنت نسل ۵ این امکان را به ربات‌ها، ماشین‌ها و وسیله‌های اتوماتیک می‌دهد که داده‌های بیشتری جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل کنند. پیشرفت در این مسیر به پیشرفت در حوزه اینرنت اشیا و اتومبیل‌های هوشمند ختم می‌شود.

واقعیت گسترش‌یافته (XR)

واقعیت گسترش یافته، واقعیت تعمیم‌یافته یا XR یک فناوری نوپدید است که کارشان ایجاد تجربه غرق شدن در دنیای دیجیتال است. به طور تخصصی‌تر این اصطلاح شامل واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و واقعیت مختلط می‌شود. واقعیت مجازی (VR) یک تجربه غرق‌شدگی کامل را تولید می‌کند به‌طوری‌که با استفاده از یک هدست می‌توان وارد یک دنیای کامپیوتری شد. واقعیت افزوده (AR) بر اشیاء دیجیتالی تکیه دارد. این تکنولوژی به واقعیت موجود امکانات بیشتری می‌افزاید. این تکنولوژی پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی است. با این تکنولوژی می‌توان تصاویر دیجیتالی را با کمک دوربین تلفن هوشمند روی دنیای واقعی سوار کرد. در واقعیت مختلط (MR) نسخه پیشرفته‌تر واقعیت افزوده است از طریق این تکنولوژی می‌توان تعاملی بین اشیاء دیجیتالی و دنیای واقعی برقرار کرد؛ برای مثال می‌توان اشیاء دیجیتالی را در اتاقی که قرار داریم جای دهیم و از آن استفاده کنیم. این تکنولوژی‌ها چند سالی است که وارد دنیای ما شده‌اند اما غالباً در حوزه بازی‌هایی مثل Pokemon Go به کار گرفته شده‌اند. انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۰ این تکنولوژی‌ها به طور وسیع درحوزه آموزش و مشاغل مورد استفاده قرار گیرند.

فناوری زنجیره بلوکی یا بلاکچین

سال ۲۰۲۰ سالی است که این فناوری کمتر شناخته شده وارد زندگی ما می‌شود. این فناوری یک سیستم ثبت داده‌ها است که برای ثبت انواع  تراکنش‌ها به کار می‌رود (از تراکنش‌های بانکی گرفته تا اسناد و مدارک و پیام‌های شخصی) این فناوری به شدت رمزگذاری شده و غیرقابل ردگیری است. ویژگی این فناوری این است که بدون نیاز به یک مدیر یا صاحب اختیار مرکزی، کار می‌کند. معروف‌ترین الگوی استفاده از این تکنولوژی را در ارز دیجیتال یا بیت‌کوین می توان دید. در این تکنولوژی همه به داده‌ها دسترسی دارند و در عین حال شبکه در اختیار و کنترل هیچ فرد خاصی نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha