۱۲ نکته برای حفظ سلامتی خود در روزهای آلودگی هوا

چند روزی است که با آمدن دوباره پاییز هوای تهران آلوده شده و همزمان طبق اعلام مسئولان شهرداری تهران، پایتخت در وضعیت هشدار آلودگی هوا قرار گرفته است. در این گزارش ۱۰ نکته درباره مراقبت‌های بهداشتی در هوای آلوده را بخوانید.

۱. طبق اعلام شهرداری تهران، هوای پایتخت با افزایش آلودگی‌ها در وضعیت هشدار قرار گرفته است. دلیل این آلودگی بیش از حد وقوع پدیده وارونگی دماست. وارونگی دما یا وارونگی گرمایی یا اینورژن به پدیده‌ای گفته می‌شود که در آن برخلاف حالت طبیعی با افزایش ارتفاع دما نیز زیاد می‌شود و در این شرایط درجه حرارت پائین جو کمتر از طبقه فوقانی است که در شهرهای بزرگ وارونگی دما معمولاً باعث ماندگاری آلودگی هوا در سطح می‌شود و معمولا ذرات معلق آلوده‌کننده در سطح باقی می‌ماند.

۲. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در هوای آلوده برای حفظ سلامتی خود باید انجام دهید، توجه به تغذیه خود است. خصوصا کودکان، سالمندان و گروه‌های حساسی که دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی هستند. در روزهایی که هوا آلوده است شیر و لبنیات به خصوص پنیر و ماست به خاطر کلسیمی که دارند می‌توانند با جذب عناصر سنگین مثل سرب تداخل کنند. پس به طور کلی بهتر است مردم از سبزی‌ها و میوه‌ها و لبنیات بیشتر استفاده کنند تا اثرات مخرب هوای آلوده را بر بدن خود کاهش دهند. از طرف دیگر اما استفاده از تنقلات کم ارزش مثل چیپس و پفک و نوشابه های گازدار چون باعث اختلال جذب عناصر مفید در بدن می‌شوند، می‌توانند اثرات سوء آلودگی هوا را دوچندان کنند. موادی مثل هم سوسیس و کالباس به دلیل داشتن مواد شیمیایی و نگهدارنده، علاوه بر این که به خودی خود مضر هستند، برای افرادی که در معرض آلودگی هوای شهرها قرار دارند به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند.

۳. نکته مهم دیگر این است که در این روزها باید تردد خود در شهر را کاهش دهید. خصوصا زنان خانه‌دار و افراد سالمندی که شغل ثابتی ندارند و ضرورتی برای تردد در شهر نیز ندارند. اگر کارهایی دارید که می‌توان آنها را به زمان دیگری موکول کرد، حتما زمان انجام آن کار را تغییر دهید و اگر در روز ساعت‌هایی را برای خرید، پیاده‌روی یا انجام فعالیت‌های ورزشی در محیط‌های آزاد اختصاص می‌دهید، آنها را به زمان دیگری موکول کنید. 

۴. استفاده از ماسک همواره در هوای آلوده پیشنهاد می‌شود. با توجه به اینکه بخش زیادی از آلودگی هوای تهران به دلیل وجود ذرات معلق در هواست، استفاده از ماسک می‌تواند ورود مواد آلوده به بدن شما از طریق سیستم تنفس را کاهش دهد. توجه داشته باشید که در هوای آلوده باید از داروخانه‌ها ماسک‌های فیلتردار تهیه کنید و هر روز آن ماسک را تعویض کنید.

۵. سعی کنید در روزهایی که هوای شهر شما آلوده‌تر است، مایعاتی مانند آب و آب‌میوه‌های طبیعی را بیشتر استفاده کنید.

۶. کودکان را در این روزها بیشتر در خانه نگه دارید. خصوصا کودکانی که مدرسه می‌روند و در ساعات بعدازظهر می‌خواهند در کوچه، خیابان و حیاط خانه‌ها بازی کنند. 

۷. اگر شغل شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان به گونه‌ای است که در طول روز در فضای باز هستند، مانند راننده‌های تاکسی، مغازه‌داران و... باید مراقبت زیادی از سلامتی خود داشته باشند و با مصرف موادغذایی اشاره شده و استفاده از ماسک و دیگر مراقبت‌ها، اثرات آلودگی بر بدن خود را کاهش دهند.

۸. اگر در روزهای آلودگی هوا دچار علائمی مانند درد قفسه سینه‌، تنگی نفس‌، افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب و بی‌حالی زیاد شدید، سریعا به یکی از مراکز درمانی مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی شما بررسی شود.

۹. مصرف سیگار و قلیان در روزهای آلودگی هوا ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی در شما را دو چندان می‌کند.

۱۰. استفاده از دستگاه‌های تصفیه کننده هوا در منازل و محل کار تاثیر ۱۰۰ درصدی ندارد و قرار نیست این دستگاه‌ها هوای محیط را به کلی عاری از آلودگی کنند. بهتر است در کنار استفاده از این دستگاه‌ها، به دیگر مراقبت‌ها توجه کنید.

۱۱. در محیط خانه در روزهایی که هوا آلوده است به صورت روزانه محیط را گردگیری و نظافت کنید. خصوصا اگر در ساعاتی از روز پنچره خانه شما باز است. توجه داشته باشید که مواد غذایی را سعی کنید پس از خرید و پیش جایگذاری در یخچال بشورید.

۱۲. توجه کنید که در هنگام رانندگی سیستم تهویه مطبوع اتومبیل خود را در حالت چرخش مجدد هوا قرار دهید تا گرد و غبار ورودی به اتومبیل کاهش یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha