۲۸ خبر حوادثی که نشان می‌دهد، موضوع فیلم «خانه پدری» در جامعه مصداق دارد!

فیلم خانه پدری بازهم توقیف شد و شادی اکرانش برای کیانوش عیاری به یک هفته هم نرسید. مشابه اتفاق ۵ سال پیش که خبر اکران فیلم پخش شده بود و برای دو روز روی پرده‏ی سینماها رفته بود؛ اما خیلی زود و بدون سروصدا فیلم از اکران کنار گذاشته شد.

اما مشکل کجاست؟ فیلم روایت کشتن یک دختر به دست پدر و برادرش است و تبعاتی که در طول زمان برای آن خانواده دارد؛ روایت یک جنایت در ۷۰ سال پیش. حالا که بعد از ۱۰ سال اکران شده مخالفان می‌گویند این فیلم ترویج خشونت است و توهین به فرهنگ ایرانی است و .. .

فارغ از اینکه این فیلم صحنه‌هایی دارد که خشونت زیادی را نشان می‌دهد یا نه، فیلم روایت یک آسیب اجتماعی است. روایتی از دخترکشی و قتل‌های ناموسی که ۷۰ سال قبل رخ داد اما متاسفانه با چرخی ساده در خبرها می‌توان به وضوح دید که حتی در سال ۹۸ هم این قتل‌ها همچنان هستند.

جست‌وجوهای ساده خبرنگار «ایرنا زندگی» نشان می‌دهد که در سال ۸۰ تا ۹۸ نزدیک به ۳۰ مورد قتل ناموسی داشته‌ایم که و این تعداد فقط آنهایی است که رسانه‌ای شده‌اند. از این ۳۰ مورد هم، ۶ قتل در سال ۹۸ رخ داده است.  در واقع در طول ۱۸ سال گذشته، بالای ۳۲ دختر، زن و کودک به دلیل اختلافات و سوء‌ظن‌ها به دست پدر و برادرانشان به قتل رسیده‌اند.


در این زمینه بخوانید:

۸ نکته درباره فیلم «خانه پدری»؛ رازی پس از ۹ سال!
در جدول زیر اخبار حوادثی که مربوبط به دختر یا همسرکشی طی سال‌های ۸۰ تا ۹۸ می‌شود را بخوانید

سال

توضیح نوع قتل

۱۳۸۰

یک دختر ۱۷ ساله‌، در دهی در نزدیکی مریوان، به دلیل داشتن قصد طلاق از همسر ناخواسته و اجباری خود، توسط پدرش سر بریده شد.

۱۳۹۳

پدری در تربت جام استان خراسان به دلیل سوءظن، دو دخترش را به قتل رسانده بود. این مرد که بعد از کشتن دخترانش متواری شده بود بعد از دستگیری ادعا کرد که دیگر از دست آبروریزی‌های آنها خسته شده بود. به همین دلیل تصمیم گرفت تا دخترانش را به قتل برساند و به این بی‌آبرویی پایان دهد.

۱۳۸۱

خانواده‌ای در خوزستان در کیف دختر خود کارت تبریکی بدون امضاء پیدا کردند. دختر به دست عمویش به قتل رسید. خانواده دختر قاتل را بخشیدند.

۱۳۹۳

پدری در شهرک حسن‌آباد شهرستان کنگاور کرمانشاه دختر ۱۷ ساله خود را به دلیل اینکه با چندنفر از دوستانش که بین آنها پسر بوده به تفریح رفته بود، با ضربات چاقو به قتل رساند.

۱۳۸۲

در فراشبند استان فارس، سوسن ۱۷ساله که به پسر دیگری علاقه داشت، مجبور به نامزدی با پسرعمویش شده بود. سوسن با این نامزدی مخالفت می‌کند و به همین دلیل پدر و پسرعمویش او را با چادرش خفه می‌کنند.

۱۳۹۴

پدری در آران و بیدگل کاشان با ضربات متعدد، دختر ۸ ساله خود را در هنگام خواب به قتل رساند.

۱۳۸۵

فرشته نجاتی که ۱۸ سال از شوهرش کوچک‌تر بود و پس از دو سال زندگی زناشویی به قصد طلاق به خانه پدری‌اش باز گشته بود، به اتهام رابطه با مردی دیگر و بر اساس اتهامی واهی و اثبات نشده، به دست پدرش سر بریده شد.

۱۳۹۵

پدری در شهرستان خوی در آذربایجان غربی دختر خود را به دلیل شایعاتی در خصوص مسائل اخلاقی و ناموسی با شلیک گلوله به قتل رساند.

۱۳۸۶

در اشنویه پدری دختر جوانش را که پیش از ازدواج حامله شده بود، کشت.

۱۳۹۶

پدری در تهران دو دختر ۱۹ و ۲۲ ساله خود را به دلیل اختلاف با همسرش با ضربات چاقو به قتل رساند

۱۳۸۷

پدری در اصفهان دختر ۱۷ ساله خود را به بهانه حفاظت از آبروی خانوادگی به قتل رساند.

۱۳۹۶

پدری در شهرستان شبستر در آذربایجان غربی به دلیل طلاق و حضانت فرزندان، دختر ۱۹ ساله خود را کشت.

۱۳۸۷

شهین نصراللهی به دست برادرش در روستای دزلی در مریوان کشته شد. در آن سال تعدادی از انجمن‌ها و نهادهای مدنی با محکوم کردن قتل ، تظاهرات کردند.

۱۳۹۷

پدری در تهران دختر ۱۲ ساله خود را به دلیل اینکه از او درخواست خرید کامپیوتر کرده بود، خفه کرد و کشت.

۱۳۸۸

زن ۱۶ ساله مریوانی که مادر یک کودک ۲ ساله نیز بود، با ضربات چاقوی برادرش در خیابان جان سپرد. او که همسری معتاد داشت، در حال حرف زدن با مردی در خیابان توسط برادرش به قتل رسید.

۱۳۹۸

پدری در تهران دختر خود را به دلیل نافرمانی از او با بالش خفه کرد و کشت.

۱۳۸۸

در دزفول، مردی با سوءظن به همسر دومش و با ادعای این که پسرش متعلق به او نیست، سر زن و فرزند ۷ ساله‌اش را برید.

۱۳۹۸

پدری در شهرستان جم بوشهر دختر ۷ ساله خود را به بهانه اینکه با مردنش می‌تواند زندگی بهتری داشته باشد به بهانه خریدن مرغ مینا به بیرون از خانه برد و در حالی که در بغلش بود، او را خفه کرد.

۱۳۸۹

پدر معتاد که به دختریازده ساله‌اش مشکوک بود او را شکنجه کرد و به آتش کشید؛ اما به گزارش پزشکی قانونی، در اتفاقی نادر، قلب دخترک از ترس، پیش از آن که با آتش منفجر شود، از ترس ترکیده بود. دادگاه مجازات این قتل را نه قصاص، که ۱۲ سال زندان تعیین کرد.

۱۳۹۸

برادری در شهرستان دالاهو در کرمانشاه خواهر جوانش را به دلیل اختلافات خانوادگی به قتل رساند.

۱۳۹۰

پدری در کرمانشاه معروف به مرادسیاه سه دختر خود مهسا، مهتاب و لادن را به گلوله بست و دلیل آن را اینچنین عنوان کرد: «من زندانی بودم و می‌دانستم در نبود من فرزندانم آینده خوبی نخواهند داشت و با فقر و بدبختی زندگی خواهند کرد، به همین دلیل تصمیم به این جنایت گرفتم.»

۱۳۹۸

پدری در شهرستان زرندیه در استان مرکزی دخترش را به دلیل مشکلات رفتاری و خانوادگی به قتل رساند.

۱۳۹۱

در سقز دختری به دلیل امتناع از ازدواج اجباری به دست برادرش کشته شد.

۱۳۹۸

پدری در تهران دختر و همسر خود را به دلیل اختلافات خانوادگی به قتل رساند.

۱۳۹۲

پدری که نمی‌خواست دخترش با پسر مورد علاقه‌اش ازدواج کند شب خواستگاری با یک ضربه چاقو جان دختر ۱۷ ساله خود را گرفت.

۱۳۹۸

برادری در شهرستان خنداب در استان مرکزی خواهر ۱۴ ساله خود را به دلیل اختلافات خانوادگی به قتل رساند.

۱۳۹۲

یک دانشجو به نام دنیا بر اثر ضرب و جرح شدید ناشی از دعوای خانوادگی، دچار خونریزی مغزی شد و جان خود را از دست داد. این دختر که توسط پدر و برادرانش برای دست کشیدن از ادامه تحصیل در اتاق زندانی شده بود چندین بار تلاش کرده بود تا خود را از حبس خانگی نجات دهد که هر بار با خشونت بیشتری روبه رو شد تا اینکه سرانجام به دلیل خونریزی مغزی جان خود را از دست داد.

۱۳۹۳ پدری دو دختر خود ۷ و ۱۲ ساله‌ خود را به نام‌های نگین و نگار، در یکی از باغ‌های اطراف شهرضای اصفهان حلق‌آویز می‌کند و سپس خودش را هم می‌کشد.

نسخه تصویری جدول


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 3
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • امیر IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  3 9
  من نمیدونم چرا شما به این تیپ فیلم ها این قدر علاقه نشون می دید؟آیا اینکه ما در 20 سال گذشته حدود 30 مورد قتل در این موضوع داشتیم، دلیل میشه که این حس رو به 80 میلیون انسان ایرانی تزریق کنیم؟ آیا در عرصه بین المللی این فیلم زشت نیست؟ آیا هالیوود هم با امریکا همین کار رو میکنه؟
 • علی IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  2 8
  فکر میکنم با همین فرمون بی غیرتی که در پیش گرفتیم( خوب ادای غربیها رو که می تونیم در بیاریم اگه علم وعملشون واسمون دور از دسترسه) چند تا فیلم دیگه مثل خانه خان دایی خانه خلن عمو هم سوژه واسه ساختن پیدا میکنن
  • سعید IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
   1 1
   تا همین حالا هم فرمون دست با غیرت هاش بود و هست داداشم که این جنایت ها توی این مملکت داره اتفاق می افته و همچنان خواهد افتاد.
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  4 1
  برای خودم و انسانیت متاسفم ......