با افراد سمی در جمع دوستان و فامیل چه کنیم؟ ۲۵ ویژگی افراد سمی

افراد منفی در میان دوستان و فامیل و رنج‌هایی که تحمل می‌کنیم؛ برخی از اعضای فامیل آنچنان سمی هستند که باید تصمیمی در مورد نحوه ارتباط با آن‌ها بگیریم. باید بیاموزیم هم چگونه به آن‌ها بی ‌احترامی نکنیم و هم اینکه آرامش خودمان را حفظ کنیم.

قطع کردن رابطه با افراد منفی در دوستان و فامیل به این سادگی‌ها نیست. همیشه وقتی صحبت از خانواده می‌شود کارها سخت‌تر هم می‌شود. اینکه یکی از اعضای فامیل و یا دوستان ما در محل کار یا حتی در میان دوستان نزدیک ما اضطراب، استرس و درد زیادی را به ما وارد می‌کند، باید در ادامه دادن رابطه‌ای با این کیفیت تردید کرد. زندگی سالم، شاد و آرام حق ماست و نباید به علت خویشاوندی آن را فدا کنیم.

برخی از اعضای فامیل آنچنان سمی هستند که باید تصمیمی در مورد نحوه ارتباط با آن‌ها بگیریم. باید بیاموزیم هم چگونه به آن‌ها بی ‌احترامی نکنیم و هم اینکه آرامش خودمان را حفظ کنیم.

چه زمانی باید در ارتباط داشتن با یکی از دوستان و فامیل تجدید نظر کرد؟

قطع ارتباط؟ سوال بسیار سختی است. وقت عواطف و روح انسان درگیر است و از طرفی دیگر آزار هم می‌بیند. اما  برای پاسخ دادن به این سوال اول باید افراد منفی را بشناسیم. افرادی که توقعات نابه ‌جا دارند و همیشه ما را شرمنده می‌کنند. همیشه در ارتباط با آن‌ها حس می کنیم به اندازه کافی خوب نیستیم و در قبال رفتارهایمان حس گناه می‌کنیم.

ویژگی‌های افراد منفی در خانواده

افراد منفی  زندگی شما و سایر اعضای خانواده را با رفتارهایی مانند موارد زیر مختل می‌کنند:

۱. دروغگویی

۲. سرزنش

۳. انتقاد کردن مداوم

۴. بد جلوه دادن شما

۵. واکنش بیش از حد

۶. نادیده گرفتن احساسات شما

۷. تضعیف رابطه شما با همسر، بچه‌ها و یا سایر اقوام

۸. اوقات تلخی

۹. رفتار پرخاشگرانه

۱۰. مقصر نشان دادن شما (حتی گاهی اقات شما را به شک می‌اندازد که اشتباهی را مرتکب شده‌اید)

۱۱. به توافق نرسیدن

۱۲. فریاد زدن و فحش دادن

۱۳. تحقیر ارزش‌ها، اعتقادات و انتخاب‌های شما

۱۴. پشت سر شما حرف زدن

۱۵. از شما انتظار دارند به آن‌ها کمک کنید اما خودشان کمکی نمی‌کنند

۱۶. تهدید به خودکشی یا صدمه زدن به خود برای رسیدن به اهدافشان

۱۷. خراب کردن تعطیلات و مناسبت‌های خاص

۱۸. به راه انداختن بازی مورد اجحاف واقع شدن (نقش قربانی را بازی می‌کنند)

۱۹. مسئولیت رفتار خودشان را بر عهده نمی‌گیرند

۲۰. امتناع از عذرخواهی، اگر این کار را انجام دهند، کم عمق، اجباری یا جعلی است

۲۱. عدم نگرانی واقعی یا علاقه به شما و زندگی شما

۲۲. رفتارهای بی‌ثبات یا غیرقابل پیش‌بینی

۲۳. تولید استرس، اضطراب و درد که بر سلامتی، توانایی انجام کار یا بهزیستی عمومی شما اثر منفی می‌گذارد

۲۴. مطالبات غیرمنطقی

۲۵. آن‌ها همیشه درست می‌گویند و شما همیشه اشتباه می‌کنید

دلایل قطع ارتباط با افراد منفی 

هیچ کدام از ما شایسته سوءاستفاده نیستیم. چرا باید چنین رفتارهای آزار دهنده‌ای را تحمل کنیم؟ باید رابطه با این افراد را به حداقل برسانیم. اما اگر هنوز مردد هستید و عواطف شما اجازه نمی‌دهد که کمی بیشتر به فکر سلامت خودتان باشید، دلایل زیر را بخوانید.  به ۵ دلیل ما تلاش می‌کنیم روابط خود را با افراد سمی قطع کنیم:

ما رفتار آنها را توهین‌آمیز نمی‌بینیم: ما به خاطر دردناکی این ماجرا دلمان نمی‌آید آن را سوء استفاده عاطفی بنامیم. حتی اگر ببینیم تمام ویژگی‌های بالا را هم دارند اما دوست نداریم خانواده خود را مضر بدانیم. باور کنیم اما رابطه حداقلی با این افراد برای سلامت روح ما لازم است.  

در این زمینه بخوانید:

چگونه در چالش‌های بزرگ خودمان را ببخشیم؛ باز کردن یک گره درهم‌ تنیده

۱۷ کاری که هرگز نباید در گفتگو با دیگران انجام دهید

حس گناهکاری: ما قرار است از والدین پیر خود مراقبت کنیم، با خواهر و برادرمان همراه شویم، تعطیلات را در کنار هم بگذرانیم، به بزرگان خود احترام بگذاریم، صمیمیت را حفظ کنیم و... تا دیگران را خوشحال کنیم. بنابراین اگر شما به توقعات خانواده عمل نکنید، احتمالاً احساس گناه خواهید کرد. اگر خانواده سالمی داشته باشید این انتظارات را در حد معقول خواهند داشت. اگر افراد منفی در خانواده شما باشند، ناعادلانه، غیردرست و مضر عمل می‌کنند. محافظت از خودتان کار اشتباهی نیست، معنی آن خودخواهی نیست و گاهی تنها راه برای انجام این کار دوری از افراد سمی است.

آموخته‌ایم وفاداری به خانواده یک فضیلت است: اینکه شما به هر نحوی به خانواده خود متعهد باشید، گویی به احساس گناه متعهد هستید. نزدیک بودن سالم شامل احترام و مراقبت متقابل است، یعنی افرادی که به تفکرات شما و احساساتتان احترام می‌گذارند.

ترس: این قابلیتی است که بسیاری از ما را در روابط غلط نگه می‌دارد. پایان دادن به یک رابطه یک تغییر بزرگ است. همیشه انجام کارهایی که تا آن زمان انجام داده‌اید آسان‌تر است، اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید بر ترس‌های خود غلبه کرده و چالش‌ها را حل کنید. به خودتان فرصت دهید، دلسوز خودتان باشید و یک سیستم پشتیبانی برای خود بسازید.

عشق: شاید بزرگ‌ترین مانع این باشد که شما واقعاً خانواده خود را دوست دارید. با وجود درد و مشکلاتی که ایجاد کرده‌اند هنوز می‌خواهید به آنها کمک کنید یا از آن‌ها مراقبت کنید یا شاید در گذشته اوقات خوب و خاطرات خوشی را به اشتراک گذاشته باشید. اما، همانطور که همه ما می‌دانیم، عشق برای ایجاد یک رابطه کافی نیست، خواه در رابطه دوستانه باشد، خواه در رابطه والدین و فرزندان.

همه ما باید بیاموزیم که اول از همه، سلامت و بهزیستی ما است که در زندگی ما تعیین‌کننده است. روابطه خود را محدود و قطع کنید و به سلامتی خود بیندیشید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 3
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سحر IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
    6 0
    مفید و کاربردی بود