مسخره‌باز و بازگشت دوباره «هدیه تهرانی»؛ بازیگری که خیلی آفتابی نمی‌شود!

سالهاست که هر زمان نام هدیه تهرانی در تیتراژ فیلمی قرار بگیرد آن فیلم در صدر اخبار فیلم‌های سینمایی است و هواداران تهرانی خوشحال از اینکه چهره او را بر پرده سینما خواهند دید. در این مدت آنچه که باز توجه اهالی سینما را به خود جلب کرده؛ حضور دوباره هدیه تهرانی جلوی دوربین یک فیلم سینمایی است.

هدیه تهرانی در تمام سال‌های فعالیتش نشان داده است که همچنان ستاره‌ای است که فروش گیشه را در نقش اول فیلم یا حتی نقشی کوتاه تضمین می‌کند. بازیگری که روزی گفته بود «سینما برای من فقط در حد یک تفریح است» مدت زمان زیادی است که تفریحش، طرفدارانی جدی دارد.

از سلطان تا مسخره‌بازی

سینما برای هدیه تهرانی با فیلم «سلطان» ساخته مسعود کیمیایی شروع شد. دو سیمرغ بلورین را تا کنون از آن خود کرده و بعد از درخششی که در فیلم «چهارشنبه سوری» داشت تا چندین سال به خارج از کشور رفت و تنها در فیلم «نیومانگ» بهمن قبادی بازی کرد. در فیلم «قرمز» که در سال ۷۷ توسط فریدون جیرانی ساخته شد یکی از ماندگارترین بازی‌های هدیه تهرانی رقم خورد که برای بازی در فیلم قرمز برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هفدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.
در همان سال تهرانی جایزه بهترین بازیگر زن از چهارمین دوره جشن حافظ را برای بازی در «شوکران» از آن خود کرد و باز هم در سال ۸۰ برای بازی در «کاغذ بی خط» ساخته ناصر تقوایی، تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از چهارمین جشن خانه سینما را به خانه برد. بازی او «چهارشنبه سوری» ساخته اصغر فرهادی بار دیگر سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر را از آن او کرد. «هفت دقیقه تا پاییز» نیز به کارگردانی علیرضا امینی محصول سال ۸۸ بود و هدیه تهرانی در این فیلم ایفاگر نقش میترا بود. تهرانی برای بازی در این فیلم نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجرشد. اما در سال ۹۸ تهرانی با دو فیلم به سینما آمده است. ابتدای سال با «آشغال‌های دوست‌داشتنی» که چندین سال منتظر مجوز اکران بود و حالا با نقشی کوتاه در «مسخره‌باز».

در این زمینه بخوانید: 

«مهناز افشار» با بازی در فیلم «قسم» پاسخ منتقدانش را داد؟

تهرانی در دام حاشیه

هدیه تهرانی را می‌توان از کم حاشیه‌ترین بازیگران ایرانی نام برد اما تنها گریز از حاشیه به این معنا نیست که درگیر حاشیه نخواهی شد. در دوره محمود احمدی‌نژاد، تهرانی نمایشگاهی عکسی برپا کرد که از هزینه تا مهمانان آن نمایشگاه داستان‌های بسیاری گفته شد و بازیگر فراری از حاشیه را مجبور به پاسخگویی کرد.در آن سال گفته می‌شد که هزینه‌های برپایی نمایشگاه توسط اسفندیار رحیم مشایی پرداخت شده است و یکی از تابلوهای تهرانی را با قیمتی بسیار بالا خریداری کرده است. صحبت‌های از این دست تنها به این نمایشگاه عکس ختم نشد و نقدهای بسیاری به هدیه تهرانی وارد شد تا آنجا که او در نامه‌ای روند و مشکلات برگزاری نمایشگاه را توضیح داد و خرید تابلو توسط رحیم مشایی را تکذیب کرد. ‌او توضیح داده بود که هیچ کمک بلاعوضی را دریافت نکرده و از سازمان میراث فرهنگی وامی دریافت کرده که که حتی بخشی از آن را دریافت نکرده است. تهرانی در پایان نامه گفته بود: « که این روزها  مردم خیلی خسته‌اند. از این رو به همه خسته نباشید می‌گویم و امیدوارم توضیحاتم کمی از بار گناهان نکرده‌ام کاسته باشد و تنها می‌گویم در این سرزمین کویری با آب دعوا نکنیم.»

فیلم مسخره‌باز با بازی هدیه تهرانی را این روزها می‌توانید روی پرده سینما مشاهده کنید

مسخره‌بازی غنی‌زاده دامن تهرانی را گرفت

هدیه تهرانی با اینکه بازیگر کم‌کاری محسوب می‌شود اما می‌توان گفت درست در همان لحظه که حافظه پرده سینما از چهره او در حال خالی شدن است باز خود را به رخ سینما می‌کشد. اکنون فیلم مسخره‌باز به کارگردانی همایون غنی‌زاده که از زمان اختتامیه جشنواره سی‌وهفتم در زمان گرفتن سیمرغ حاشیه ساز شد بخشی از تبلیغات خود را مدیون چهره تهرانی است. کارگردان مسخره‌باز در اختتامیه جشنواره فجر در زمان دریافت سیمرغ بخش نگاه‌نو یک کارگر افغانستانی را روی سن فرستاد اما برای دریافت سیمرغ دوم در بخش هنر و تجربه خود به روی سن رفت. نقدهای بسیاری به عملکرد همایون غنی‌زاده وارد شد چرا که برخلاف آنچه که او می‌خواست در اعتراض به رفتار با کارگران و مهاجران نشان دهد، در مورد رفتارهای خود او با کارگران افغانستانی در کافه‌های زنجیره‌‍ای تحت مدیرتش صحبت‌های بسیاری وجود داشت.

جدای از نقدهای بسیاری که در مورد خط روایی و تحسین‌هایی که در مورد جلوه‌های ویژه این فیلم وجود دارد بازی‌های خوب بازیگران این فیلم از جمله صابر اَبَر، بابک حمیدیان و علی نصیریان مورد توافق همگان است اما در مورد بازی کوتاه هدیه تهرانی نقدهایی وجود دارد که به کارگردان برمی‌گردد و منتقدان بر این باورند که سکانس‌های حضور تهرانی در فیلم به درستی مدیریت نشده‌اند. هرچند که عکس‌های لباس و گریم هدیه تهرانی در مسخره‌باز تماشاگران را به‌خود جذب کرده است اما این نقدها سبب نخواهد شد که از محبوبیت هدیه تهرانی کاسته شود همان طور که حاشیه چند سال پیش از هواردانش کم نکرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha