آدرنالین در کویر؛ پیشنهادهایی که جذابیت کویر را دوچندان می‌کند!

یک جمله معروف هست که می‌گوید:" کسی که یک بار افسون کویر را تجربه کرده باشد، دیگر نمی‌تواند رهایش کند." این جمله‌ای است که با دیدن کویر و لمس زیبایی‌هایش به آن ایمان می‌آورید.

روزهای گرم، شب‌های سرد، بی آبی، خزندگان خطرناک و برخی چیزهای دلهره‌آور کافی است تا عده زیادی را از رفتن به کویر منصرف کند؛ اما این چیزها همه واقعیت نیست. شاید به نظر برسد رفتن به کویر تنها مساوی است با دیدن طلوع و غروب خورشید، قدم زدن بر روی تپه‌های ماسه‌ای، عکاسی و صد البته، شب‌نشینی کنار آتش. اما باید به این موارد که تنها چند ساعت از روزتان را در کویر پر می‌کند تفریحات دیگر را هم اضافه کرد که لذت حضور در کویر را دوچندان می‌کند. تفریحاتی که جایش فقط در کویر است و بس.

آفرود و سافاری

آفرود و سافاری یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات کویری است. با اینکه برگزاری برنامه‌های سافاری در ایران از قدمت زیادی برخوردار نیست، اما افراد دوستدار ماجراجویی و هیجان که به گشت‌وگذار و سفر به مناطق بکر کویری و بیابانی علاقه دارند سافاری را انتخاب می‌کنند. شما و دوستانتان می‌توانید سوار یک ماشین آفرود شوید و اجازه بدهید که راننده شما را به میان تپه‌های شنی در دل کویر ببرد و حس آدرنالین در تمام وجودتان به جریان بیفتد. پیشنهاد ما این است که وقتی دنبال پیدا کردن تور کویرنوردی هستید، توری را انتخاب کنید که حتما پیشنهادهای آفرود و سافاری را در فهرست خدماتش داشته باشد. اما از تجربه و مهارت راننده‌های سافاری و آفرود هم تا جایی که می‌توانید مطمئن شوید. راننده‌های سافاری باید تجربه و مهارت ویژه‌ای در حرکت روی تپه‌های شنی داشته باشند، چون این کار (سافاری و آفرود) جدای از تفریح بودنش، یک ورزش کاملا حرفه‌ای است که وجود یک راننده متبحر و حرفه‌ای برای ایجاد تجربه‌ای دلنشین ضروری است.

موتورسواری

علاوه بر خودروهای شاسی بلند، از انواع خودروهای سبک و موتورها مانند " ATV " و " Dune Buggy " برای سواری در کویر استفاده می‌شوند.

به همان میزان که موتورسواری در کویر، خطر بیشتری دارد؛ به همان اندازه هیجانش هم زیادتر است. فکرش را بکنید! با تمام سرعت روی یک موتور دیزلی هزار سی‌سی به دل شن‌های روان کویر می‌زنید و موج خروشانی از شن را به هوا می‌فرستید. هیجان بی‌نظیری که با هیچ وسیله‌ای در کویر محقق نمی‌شود. لذتی که خیلی از طبیعت‌گردها برابرش می‌دانند با موج سواری در سواحل طوفانی مدیترانه. کویر، بهشت موتورسواران است. جایی که هم محدودیت سرعت ندارید و هم به هر سمت که دلتان می‌خواهد، می‌توانید بروید.

در این زمینه بخوانید

همه آنچه برای کویرنوردی لازم است بدانید؛ بهار کویر بازها

کویر افراد تنها را می‌بلعد؟ چرا باید گروهی و با راهنما به سفر کویر برویم

شترسواری

مگر می‌شود به کویر رفت و شترسواری نکرد؟ شترسواری یکی از اصلی‌ترین تفریحات کویری است. شترسواری امروزه تبدیل به جزیی جدایی‌ناپذیر در تورهای کویری شده، تفریحی که لذتش فراموش نشدنی است. جدای از تفریح بودنش حس نوستالژی جالبی که شترسواری به آدمی می‌دهد خاطره‌انگیز است.

 اسکی روی شن و ماسه

شاید فکر کنید اسکی کردن تنها مختص روزهای برفی و یا جاهایی است که زمستان‌های سردی دارند، اما جالب است بدانید اسکی روی شن و ماسه یک تفریح لذت‌بخش برای کسانی است که در تورهای کویرگردی شرکت می‌کنند.

اگر اهل اسکی در برف و یخ هستید، خوب در کویر مسلما کار برایتان راحت‌تر است؛ گرچه اسکی روی شن و ماسه با اسکی روی برف تفاوت‌های زیادی دارد، ولی در عین حال شما می‌توانید از مهارت‌هایتان در اسکی رو برف برای این ورزش جذاب کویری استفاده کنید. در کویر موقع اسکی، برفی روی شما ریخته نمی‌شود، بلکه فقط ماسه است که لابه‌لای موهایتان جمع شده و حتی وارد لباستان هم می‌شود!

پایین آمدن از تپه‌های بلند ماسه‌ای همان قدر که مفرح است، می‌تواند خطرناک هم باشد. برفی روی زمین نیست که شدت و سرعت زمین خوردن شما را بگیرد. علاوه بر این، چون لباس کمی به تن دارید، احتمال زخمی شدن شما هم وجود دارد. بنابراین بهتر است اول، از تپه های کم ارتفاع شروع کنید. درست است که اسکی روی شن و ماسه روان با برف کوبیده شده، متفاوت است؛ اما همان‌طور که گفته شد، مطمئنا تجربیات قبلی شما در پیست سفید اسکی، میان آفتاب و در کویر به کمکتان می‌آید.

رصد ستارگان

کمتر کسی است که به کویر رفته باشد و لذت رصد ستارگان در شب کویر را نداشته باشد. شاید اولین و خوشایندترین کاری که هر کویرنوردی می‌تواند انجام دهد، لذت بردن از آسمان کویر در شب‌هنگام است. آسمانی که به خاطر هوای پاکش آنقدر مملو از ستاره‌های دور و نزدیک است که می‌توانید ساعت‌ها محو تماشای آن‌ها شوید. چه پژوهش‌گر ستاره‌شناسی باشی و چه نه، آسمان کویر زیبایی‌های خودش را دارد و هر کسی بنا بر دید خودش از این زیبایی لذت می‌برد. بد نیست بدانید که این روزها حتی شاخه‌ای از گردشگری به نام "استرونومیک توریسم" شکل گرفته که به معنای مطالعه و شناخت ستارگان در حین سفر است. در نهایت اینکه شما می‌توانید شب نشینی‌تان در کویر را با رصد ستارگان تکمیل کنید. کنار آتش و در دل کویر هم از همراهی با دوستان و یا خانواده لذت ببرید و هم لذت تماشای ستارگان را در آسمان شب کویر به خاطره‌ای ماندگار تبدیل کنید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha