هوش‌مصنوعی، ابزار کلیدی کمک به بازار مسکن

چه زمانی خانه ارزان می‌شود و کجا بهتر است خانه بخریم تا از نوسانات و  افزایش قیمت‌ها بی‌بهره نمانیم؟ تا زمانی که نوسانات ارزی و افت و خیزهای کالاهای اساسی بسیار شدید بود رخ می‌داد و امروز که می‌توان گفت قیمت‌ها به ثبات نسبی رسیده، دیگر نمی‌توان پاسخ ندادن به این سوال را با غیر قابل پیش بینی بودن بازار پاسخ داد.

یکی از اصلی‌ترین مباحث مهم در بازار مسکن که بررسی آن خواهان زیادی دارد، پیش بینی قیمت‌هاست. به طوری که اکثر فعالان بخش مسکن به دنبال راهی برای شناسایی دقیق فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند. این سوال بارها برای کسانی که به اصطلاح دستی در بازار مسکن دارند مطرح شده که چه زمانی خانه ارزان می‌شود و کجا بهتر است خانه بخریم تا از نوسانات و  افزایش قیمت‌ها بی‌بهره نمانیم؟

اما پاسخ به این سوالات در بیشتر مواقع با تردید داده می‌شود و در نهایت با این پاسخ که در بازار ایران هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست بحث به اتمام می‌رسد. اما این مقوله تا زمانی که نوسانات ارزی و افت و خیزهای کالاهای اساسی بسیار شدید بود رخ می‌داد و امروز که می‌توان گفت قیمت‌ها به ثبات نسبی رسیده، دیگر نمی‌توان پاسخ ندادن به این سوال را با غیر قابل پیش بینی بودن بازار پاسخ داد.

البته تحلیلگران اقتصادی می‌توانند در برخی مواقع چشم اندازی از کلیات بازار ارائه دهند؛ منتها در نتیجه تحلیلی ارائه می‌شود که کارساز نبوده و نمی‌توان با استناد به آن اقدام به خرید و فروش کرد. این که در کدام محله اقدام به خرید خانه کنیم بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه برخی از فعالان خرید را به قصد اجاره دادن انجام می‌دهند و تحلیلگر باید ورای اینکه تمام قیمت‌ها را می‌داند نرخ اجاره آپارتمان در ونک یا اجاره آپارتمان در ستارخان را هم بداند و به همان نسبت پیشنهاد دهد. زیرا در برخی مواقع قیمت‌ها با فراز و نشیب‌های زیادی همراه می‌شوند و درمواردی غیرقابل پیش بینی،  افت قیمت اجاره آپارتمان در شهرک غرب رخ می‌دهد  وباعث متضرر شدن سرمایه‌گذار می‌شود.

اما در این میان اگر شخصی بتواند قیمت مسکن درتمام مناطق را بداند یا حتی شاخصه‌هایی که برای قیمت‌گذاری مدنظر مالکان است را معادل‌سازی کند، می‌تواند قیمت حدودی بسیاری از ملک‌ها را محاسبه کند.

طبیعی است که پیدا کردن همچین شخصی کاری بس دشوار و نشدنی است. زیرا نیروی انسانی نمی‌تواند از قیمت تمام مناطق مطلع باشد و با در نظرگرفتن شاخصه‌هایی همچون مکان ساختمان، نوع ساخت، سال ساخت، تعداد اتاق‌ها، پارکینگ، آسانسور و نرخ معمول معاملات منطقه، برآوردی از قیمت ارائه دهد.

اما با وجود پیشرفت و توسعه تکنولوژی در دنیا و ایران که باعث شده بسیاری از نیازهای روزمره توسط اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها رخ دهد، این امر نیز محال نیست و شدنی است. درنتیجه برنامه یا اپلیکیشنی نیاز است تا با در نظر گرفتن مولفه‌هایی که مطرح شد بتواند به صورت آنی ارزش واقعی آن ملک را ارائه دهد. پس می‌بایست ابزاری در اختیار داشته باشید تا پس از وارد کردن شاخصه‌های فوق، قیمت ملک را ارزیابی کند.

در این زمینه بخوانید:

خانه کلنگی چقدر گران شد؟ مظنه قیمت روز

مظنه قیمت آپارتمان ۱۰۰ متری در مناطق تهران

در این میان مجموعه‌ای دانش‌بنیان به نام کیلید توانسته این ابزار را ایجاد کند و در بازار مسکن به کار گیرد. اما کیلید قدم‌هایی فراتر از اینکه لازم باشد اطلاعات به صورت دستی وارد شود برداشته و راحت‌ترین روش ممکن را به کاربران خود برای ارزیابی قیمت ارائه می‌دهد. کافی است پس از مراجعه به اپلیکیشن یا سایت کیلید کدپستی ده رقمی ملک مورد نظر را وارد کرده و تمام اطلاعات فوق را در کنار تخمین قیمت آن واحد مشاهده کنید.

گفتنی است این تخمین درصد خطای بسیار پایینی دارد و تمام مولفه‌هایی که نیروی انسانی برای تخمین قیمت یک ملک در نظر می‌گیرد را محاسبه کرده و پس از پردازش توسط هوش‌مصنوعی ارائه می‌دهد. کیلید اطلاعات معاملات املاک را از سامانه اطلاعات بازار املاک ایران برداشت و پس از محاسبه به طرق مختلف در اختیار کاربران بازار مسکن می‌گذارد.

اما این تنها ابزار و ارزش‌افزوده سامانه کیلید نیست و این مجموعه دانش‌بنیان در بخش‌های مختلف به فعالیت در بازار مسکن پرداخته است. بخش‌هایی که علاوه بر ایجاد سرعت و کیفیت در معاملات املاک، بهترین گزینه‌ها را برای خرید و سرمایه‌گذاری در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

کیلید در بخش اطلاعات بازارمسکن روند معاملات را در قالب نمودار و جدول، در بازه‌های زمانی مختلف ارائه می‌دهد تا برای تحلیل آینده وضعیت قیمتی یک منطقه، بتوان دید بازی داشت.

اما  کیلید ابزارهای خود را صرفا به تحلیل و پیش‌بینی یا خرید و فروش در بازار املاک معطوف نکرده و اطلاعاتی که از روند معاملات و فعالیت‌ها در بازار مسکن جمع‌آوری می‌کند را در همان بخش اطلاعات بازار مسکن در اختیار سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران بازار مسکن می‌گذارد تا برای این بازار بتوانند به صورت تفکیک شده و با ورود به جزئیات تصمیم‌گیری کنند.

در کنار این بخش‌ها تحلیل‌های اقتصادی، گزارش، محتوای تولیدی در خصوص مباحث مختلف همچون اقتصاد مسکن، سبک زندگی، معماری و دکوراسیون داخلی را در کنار مشخصات کلی محلات، می‌توانید در مجله خبری کیلید (kilidmag) مطالعه کنید.

در نتیجه می‌توان کیلید را مرجعی برای کلیه اطلاعات در بازارمسکن برشمرد و در کنار ابزارهای مختلفی که برای کمک به بازار مسکن در نظر گرفته است، از محتواهای آن برای تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری بهتر در این بازار استفاده کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha