۱۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۲
کد خبر: 83506766
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خانه کلنگی چقدر گران شد؟ مظنه قیمت روز

خانه‌های قدیمی یا آنطور که در بازار معروف است، خانه کلنگی همیشه در بازار طرفدار دارد. اما قیمت‌هایش همیشه یکسان نیست. گاهی بالا می‌رود و گاهی پایین می‌آید.

خانه کلنگی برای خیلی‌ها جذاب است. چه برای آنهایی که می‌خواهند بکوبند و از نو بسازند و چه آنهایی که دنبال یک فضای نوستالژیک برای زندگی هستند. اما چیزی که برای بسیاری مهم است، قیمت این خانه‌هاست. خیلی‌ها حتی نمی‌توانند سمت خرید این خانه‌ها بروند. دلیلش هم گرانی است.

اما آنطور که گزارش‌ها نشان می‌دهد، متوسط قیمت یک متر مربع زمین ساختمان‌های کلنگی در تهران در طول سال‌ها با تغییرات قیمتی همراه بوده است. به عنوان مثال این خانه‌ها در نیمه اول سال ۱۳۸۲ متری ۵۵۹ هزار تومان بوده که در سال ۱۳۹۷ به متری ۷ میلیون و ۵۴ هزار تومان رسیده است؛ یعنی افزایش قیمت بیش از ۷ برابر. 

اما این افزایش قیمت یکباره و یک شبه نبوده کما اینکه در سال ۸۳ یک کاهش قیمت هم داشته است. خانه کلنگی در نیمه اول سال ۸۳ از متری ۶۱۶ به ۵۷۸ هزار تومان رسیده بود. البته این کاهش قیمت در سال بعد جبران شد و قیمت‌ها به روال قبل بازگشت.

 اما بیشترین جهش قیمتی را می‌توان در سال ۸۵ تا ۸۶ مشاهده کرد. خانه کلنگی در نیمه دوم سال ۸۵ به متری ۹۲۹ هزار تومان رسیده بود که شش ماه بعد و در نیمه اول سال ۸۶ به متری ۱.۶ میلیون تومان رسید. اما بازه دیگری که قیمت‌ خانه کلنگی افزایش بالا را تجربه کرد، سال ۱۳۹۱ بود. در نیمه اول سال ۱۳۹۱ قیمت هر متر خانه کلنگی ۲.۳ میلیون تومان بود که در نیمه دوم دو برابر شد و به ۴.۱ میلیون تومان افزایش یافت.

البته نباید فراموش کرد که این قیمت‌ها مربوط به آمار رسمی مرکز آمار است. خیلی‌ها معتقدند قیمت خانه کلنگی خیلی بالاتر از این قیمت‌هاست. با این حال، به خوبی می‌توان نوسان قیمتی را با این جدول مشاهده کرد.

در بسیاری مواقع، دلال‌های مسکن خودشان عاملی برای نوسانات قیمتی در بازار مسکن هستند. چرا که ممکن است صاحبان خانه کلنگی به دنبال فروش با قیمت‌های منطقی‌تری باشند اما وقتی پای دلال در میان باشد، یا ارزان می‌خرند و گران می‌فروشند و یا معامله را با قیمت بالاتری نهایی می‌کنند تا سهمی هم برای خودشان داشته باشند.

بازه زمانی

قیمت ( میلیون تومان)

نیمه اول ۱۳۸۲

۰.۵۵

نیمه دوم ۱۳۸۲

۰.۶۲

نیمه اول ۱۳۸۳

۰.۶۱

نیمه دوم ۱۳۸۳

۰.۵۷

نیمه اول ۱۳۸۴

۰.۶۶

نیمه دوم ۱۳۸۴

۰.۶۲

نیمه اول ۱۳۸۵

۰.۷۴

نیمه دوم ۱۳۸۵

۰.۹۲

نیمه اول ۱۳۸۶

۱.۶

نیمه دوم ۱۳۸۶

۱.۹

نیمه اول ۱۳۸۷

۱.۶

نیمه دوم ۱۳۸۷

۱.۴

نیمه اول ۱۳۸۸

۱.۴

نیمه دوم ۱۳۸۸

۱.۴

نیمه اول ۱۳۸۹

۱.۵

نیمه دوم ۱۳۸۹

۱.۶

نیمه اول ۱۳۹۰

۱.۸

نیمه دوم ۱۳۹۰

۲.۱

نیمه اول ۱۳۹۱

۲.۳

نیمه دوم ۱۳۹۱

۴.۱

نیمه اول ۱۳۹۲

۴.۸

نیمه دوم ۱۳۹۲

۴.۲

نیمه اول ۱۳۹۳

۴.۲

نیمه دوم ۱۳۹۳

۴.۴

نیمه اول ۱۳۹۴

۴.۴

نیمه دوم ۱۳۹۴

۴.۴

نیمه اول ۱۳۹۵

۴.۵

نیمه دوم ۱۳۹۵

۴.۴

نیمه اول 1396

4.9

نیمه دوم 1396

5.6

نیمه اول 1397

7

اما همه این قیمت‌ها متوسط قیمت در شهر تهران و مربوط به بازار رسمی است. قیمت در بازار غیررسمی فراتر از این ارقام است. جدول زیر نمونه برخی قیمت‌ها در بازار خانه‌های کلنگی را نشان می‌دهد. 

منطقه قیمت(میلیون تومان)
نیاوران  62
شهرک غرب 53
گیشا 53
ملاصدرا- ونک 46
پاسداران  44
ستارخان 33
بهبودی 21

در این زمینه بخوانید: 

دنبال تبدیل به احسن کردن خانه خود هستید؟ این توصیه‌ها را بخوانید 

مظنه قیمت آپارتمان ۱۰۰ متری در مناطق تهران 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha