۸ رفتار غلطی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!

زائران ایرانی پیاده روی اربعین هرکدام نماینده‌ای از فرهنگ و شریعت ایرانی هستند. در گزارش زیر ۸ نکته درباره برخی رفتارهای غلط که به ندرت در میان برخی زائران دیده شده می‌پردازیم.

عجله کردن و هل دادن

۱. زائران اربعین به عنوان نمایندگان فرهنگ و شریعت ایران اسلامی شناخته می‌شوند و در برخی موارد شاهد رفتارهایی هستیم که ممکن است در میان مردم عراق و سایر شهروندان کشورهای حاضر در این رویداد، تصویر نادرستی را از ما به نمایش بگذارد. نخستین موردی که در پیاده روی اربعین و زیارت اماکن مقدسه دیده می‌شود، تعجیل در رفت و آمد، هل دادن، اجتماع بی‌دلیل و رفتارهایی از این دست است. کشور عراق به دلیل وضعیت امنیتی خاص خود در شهرها و جاده‌ها دارای ایست‌های بازرسی زیادی است. بعضا دیده شده در این ایست‌های بازرسی برخی هموطنان برای عبور از این ایست‌های بازرسی عجله می‌کنند، همدیگر و یا دیگر زائران را هل می‌دهد یا نسبت به بازرسی بدنی اعتراض می‌کنند. این اتفاق می‌تواند تصویر غلطی از فرهنگ ایرانی را در میان شهروندان دیگر کشورهای جهان ارائه دهد

اقامت طولانی در موکب‌ها

۲. شهرهای کشور عراق خصوصا دو شهر کربلا و نجف در ایام زیارت اربعین، چندین برابر ظرفیت خود آماده حضور زائران از کشورهای جهان می‌شوند. به همین دلیل بخشی زیادی از آمادگی این کشور برای زیارت اربعین مربوط به آمادگی‌ها و امکانات مردمی است. بعضا دیده شده برخی زائران در مسیر پیاده روی با لحن دستوری از مردم عراق طلب امکانات یا نیازهای خود را می‌کنند. یا در برخی موارد هم دیده شده برخی زائران به جای اطراق چند ساعته یا شبانه چند روز در خانه‌های آماده شده مردم می‌مانند. در واقع این امکانات و زیرساخت‌های مردمی برای اقامت چند ساعته یا شبانه زائران در راه کربلا ایجاد شده و ماندن چند روزه در آنها باعث می‌شود دیگر زائران نتوانند از این امکانات بهره ببرند.

پوشش نامناسب

۳. شکل سفر اربعین به گونه‌ای که عموما زائران با سفرهای ۵ روزه تا یک هفته‌ای زیارت اربعین را به جا می‌آورند. در این زیارت آنها چند مقصد برای اتراق شبانه دارند. نخست در شهر نجف که شروع مسیر پیاده‌روی است و عموما یک تا دو روز در نجف می‌مانند. بعد از آن ۲ و نیم تا ۳ روز در مسیر پیاده‌روی از نجف به کربلا هستند و پس از آن ۳ تا ۴ روز در شهر کربلا می‌مانند. در این اتراق‌های شبانه یکی از رفتارهای نامناسبی که به ندرت دیده می‌شود، پوشش‌های نامناسب برای حضور در اماکن مذهبی و یا حتی استفاده از لباس‌های خانگی است. به عنوان مثال دیده می‌شود که برخی افراد با لباس‌های راحتی خانه، زیر شلواری، یا لباس‌های ورزشی و... در حرم اهل بیت حاضر می‌شوند که می‌تواند تصویر بدی را از زائران حسینی ارائه دهد. 

در این زمینه بخوانید:

نکاتی که برای حفظ سلامت در سفر اربعین لازم است بدانید

اگر به سفر اربعین می‌روید این اپلیکشن‌ها به کمک شما می‌آیند

ملزوماتی و وسائل مورد نیاز در سفر اربعین؛ آماده به سفر بروید

شوخی‌های نابجا

۴. نکته دیگر این است که در سفر اربعین بخش زیادی از زائران به صورت گروهی در قالب گروه‌های دوستانه، محلی، مذهبی یا فامیلی حضور پیدا می‌کنند و این فضای دوستانه ممکن است در برخی از موارد آغشته به شوخی‌ها و بحث‌های دوستانه‌ای هم شود. اما آنچه می‌تواند در این رفتارها ذهنیت بدی از زائران ایرانی به جا بگذارد، شوخی با مسائل فرهنگی و زبان عربی میزبانان اربعین است. تلاش برای صحبت کردن با زبان عربی با لحن طنز آمیز یکی از مواردی است که در سفر اربعین بعضا دیده می‌شود و ممکن است برای شهروندان عراقی سوتفاهم ایجاد کند.

کلمات توهین آمیز

۵.در نظر داشته باشید برخی عراقی‌ها، با زبان فارسی آشنا هستند، لذا مناسب است در گفت‌وگوها، حتی به شوخی از کاربرد کلمات اهانت‌آمیز و خلاف ادب اجتناب شود. زائران می‌توانند از این امر، برای تعامل هر چه بهتر و تقویت پایه‌های دوستی و برادری دو ملت استفاده کنند.

عدم رعایت صف

۶. رعایت نکردن صف خصوصا در هنگام ورود به اماکن مذهبی یا هنگام پخش غذا در موکب‌ها جز عادات و رفتارهای غلطی است که می‌تواند نظم برگزاری مراسم اربعین را بهم بریزد. 

بی‌توجهی به قانون

۷. در اماکن مذهبی کشور عراق، عموما همراه داشتن موبایل ممنوع است و به همین دلیل در کنار همه ورودی‌ها در اماکن مذهبی، غرفه‌های برای امانت دادن وسایل جایگذاری شده است. در برخی موارد دیده شده برخی زائران موبایل‌های خود را در لباس خود پنهان می‌کنند که این کار بی‌احترامی به قانون داخلی میزبان است.

مدیریت توقعات و انتظارات

۸.  آنطور که همه ساله از سوی مسئولان برگزاری پیاده روی اربعین مطرح می‌شود زائران لازم است هنگام حضور در موکب‌ها توقعات خود را کاهش دهند و در نظر داشته باشند که مسئولان موکب‌ها تمام تلاش خود را برای ارائه بهترین خدمات و فراهم‌کردن زمینه‌های آرامش و استراحت حاضران در مراسم اربعین به کار می‌گیرند و مناسب است زائران نیز برای تقدیر و تشکر از آنها محترمانه و مؤدبانه برخورد کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • مهدی حسن وند IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  0 0
  بسیار عالی
 • دوستدارشما NL ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  0 0
  درباره https://life.irna.ir/news/83504952 چه راهنمایی های خوبی، در خدمت فرهنگ و آگاهی عمومی، هستند. می شودگلچینی از اینگونه نکات را احتمالا به همراه سایر دانستنیها و فکر کردنیها برای زائرین بطور مرکزی در تارنمایی، مانند تارنمای راهنمای زائرین در صورت وجود، یا شاید تارنمایی که همه برای امور قانونی مرتبط با راهپیمایی به آن مراجعه میکنند، در دسترسشان قرار داد که قبل یا هنگام راهپیمایی (به شرط قابل پرداخت بودن هزینه داده در عراق) مورد توجه و اطلاع قرار دهند. میشود کتابچه راهنمای جیبی کاغذی کم هزینه ولی جذاب و بادوام کوچکی هم باسلیقه طراحی و مدت کمی قبل از اربعین خاص آن سال و با اطلاعات آن سال طوریکه تا جای ممکن اطلاعاتش بروز باشد چاپ کرد و در دسترس قرار داد.
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  1 0
  نکات خوبی اشاره کردید.من سال گذشته که رفتم تمام این مسائل رو رعایت کردم امیدوارم تمام هموطنان که به این سفر معنوی میروند رعایت کنند
 • فاطمه IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  0 0
  عالیه
 • امیراستان8کلانتر RO ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  1 0
  اینها را به زائران شفاهی آن هم باید به دفعات تکرار کنند تا همه شیر فهم شوند ‌، ازطریق خبرگزاری هیچ کسی متوجه این مموارد مهم اعلامی نمیشود
 • سیدشهرام حیات چهره IR ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
  1 0
  سلام بنده تنها آرزویم زیارت کربلاست اگه خدا کمک کنه کارهای پاسپورت تمام کردم و پس فردا بامید خداحرکت میکنم و تنها مشکلم زیرنظردکتر متعادون مصرف میکنم آیا میتوانم متعادون مصرفی با خودم بیارم
 • جعفری IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  1 1
  یکی از رفتار غلط که پارسال مشاهده شد استفادہ از باندهای همراه با ولوم زیاد۔ زائرین خسته نیاز به آرامش اعصاب دارند اما مداحی این باندها که بویژه برای غیر ایرانی ها جز آزار چیزی بیش نیست۔ همه فارسی متوجه نمی شوند۔ خواهشا اضافه کنید۔