۴ شگرد عجیب برای فرار مالیاتی

فرار مالیاتی در همه نوع قشری دیده می‌شود اما شاید به دلیل رقم بالای فرار مالیاتی پزشکان، این قشر بیشتر در معرض پایش قرار دارند.

 مدت‌هاست همه می‌گویند برخی پزشکان مقید به استفاده از کارتخوان نیستند. همین چندی پیش بود که برخی خبرگزاری‌ها نوشتند:« با استناد به آمارها ظرفیت مالیاتی بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان برای پزشکان تخمین زده می‌شود که قابل مقایسه با میزان پرداخت فعلی آن‌ها یعنی مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان نیست.» یعنی یک فرار مالیاتی حدود ۶ هزار و ۸۵۰ تومانی.

اما سوال اینجاست که وقتی این همه از آن صحبت می‌شود، چرا جلویش گرفته نشده است؟ پاسخ در روش‌ها و شگردهایی است که برای این فرار مالیاتی به کار گرفته می‌شود. در این گزارش تنها به برخی از این شگردها اشاره می‌کنیم.

 کارتخوان نداریم

شاید کمی قبل‌تر، راحت‌ترین راه برای مشخص نشدن حجم مبادله پول، چیزی بود که همه منشی‌های پزشکان می‌گفتند:«کارتخوان نداریم.» اما حالا وضع فرق کرده است.همه پزشکان ملزم به استفاده از کارتخوان هستند و دیگر این راه کمکی بهشان نمی‌کند. نبود کارتخوان در مطب پزشکان باعث شده بود برخی به طنز از آن صحبت کنند و بگویند که «خربزه‌فروش هم کارتخوان دارد اما پزشک نه.»

کارتخوان خراب است

وقتی استفاده از کارتخوان الزامی شد، دیگر راه قبلی جوابگو نبود. برای همین منشی‌ها و یا پزشکان راه دیگری پیدا کردند:« کارتخوان خراب است.» البته برای کسی مشخص نیست که این کارتخوان واقعا خراب است یا خیر. شاید خیلی‌هایمان هم می‌ترسیم که بگوییم دست کم یک بار امتحانش کنند.

هر بار که می‌گویند کارتخوان خراب است، ناچار می‌شویم پول نقد را رو کنیم. خیلی وقت‌ها بیماران یا همراهان‌شان را مجبور می‌کنند تا مسیر زیادی را طی کنند و دنبال عابر بانک برای دریافت پول نقد باشند. شاید با این روش، امکانش را فراهم می‌کنند تا اگر بازرس و یا ناظری به مطب وارد شد، کارتخوان را نشان دهند. با این کار، هم کارتخوان وجود دارد و هم از آن استفاده نمی‌شود! یعنی میزان مالیات پزشک مربوطه به میزان درآمدش نیست.

داریم ولی به نام دکتر نیست

گاهی مطبی که مراجعه می‌کنیم، کارتخوان دارد و هزینه دریافتی را هم با کارتخوان دریافت می‌کنند. اما شگردش جای دیگری است. حساب بانکی وصل به کارتخوان یا به نام همسر پزشک است و یا به نام منشی. حتی یک بار مراجعه‌کننده‌ای تعریف می‌کرد که منشی با خواهش و التماس می‌گفت لطفا نقد بدهید پزشک من را مواخذه می‌کند.

وقتی علت را جویا شده بود، منشی گفته بود که حساب متصل به کارتخوان به نام همسر پزشک است. پزشک مدام گله می‌کند که هر چه درآمد دارد به حساب همسرش می‌رود. منشی حرف پزشک را باور کرده بود و خودش را میان بیمار و پزشک انداخته بود. در این مواقع یا دلمان به حال منشی می‌سوزد و پول را نقدی می‌پردازیم و یا مقاومت می‌کنیم و کارت می‌کشیم.

نصب عابربانک اختصاصی برای یک رستوران!

البته فرار مالیاتی مختص پزشکان نیست. در یک حرکت نادر، یکی از رستوران‌های مطرح تهران، اقدام به گذاشتن عابربانک اختصاصی در داخل رستورانش کرده است. چیزی که بسیاری از مراجعه‌کنندگان را شوکه کرد. هر کدام از مشتری‌ها که قصد کارت کشیدن و استفاده از کارتخوان را دارند، با این جمله روبرو می‌شوند:«از عابر بانک همینجا پول نقد بگیرید و پرداخت کنید.»

در این زمینه بخوانید: 

رقم فرار مالیاتی پزشکان معادل با تامین یک سال از هزینه‌های بیماران خاص!

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
    0 0
    در سیستم پزشکی که همان نظام پزشکی نابکار ابداع کننده آن است موضوع بسیار گسترده تر از این حرفهاست. من خودم پزشک هستم یا بهتر است بگویم که بودم و می دانم چه بلبشویی در سیستم پزشکی ایران وجود دارد.