چگونه ارز مسافرتی اربعین را دریافت کنیم؟

نزدیک به یک ماه تا اربعین مانده و سوال‌های بسیاری مطرح می‌شود. اینکه چقدر ارز به هر زائر اختصاص می‌یابد و بانک مرکزی چه تمهیداتی برای زائران دارد.

زائرانی که از حالا بار و بندیل‌شان را برای پیاده‌روی اربعین و زیارت بسته‌اند، باید ارز موردنیازشان را تهیه کنند. سوال‌های بسیاری مطرح می‌شود. اینکه چقدر ارز به هر زائر اختصاص می‌یابد و بانک مرکزی چه تمهیداتی برای زائران دارد. آنطور که پیداست مذاکرات بانک مرکزی برای اختصاص دینار به زائران به نتیجه نرسیده است.

دینار تامین نشد

کمی قبل بود که رئیس کل بانک مرکزی گفته بود:«متاسفانه تلاش ومذاکره با مسؤلین عراقی برای تأمین دینار برای زوار بزرگداشت حماسه عظیم اربعین به نتیجه نرسید. لذا با عنایت به تجربه تلخ سال گذشته در جریان توزیع ارز درداخل عراق، زائران عزیزی که نیاز به ارز دارند می توانند ازهم اکنون از بانکها وصرافی‌های مجاز نسبت به تهیه آن اقدام نمایند.» در حقیقت طبق گفته همتی، امسال ارز اربعین با نرخ آزاد صرافی‌ها ارائه می‌شود.

اما مساله آشفتگی بازار ارز در روزهای منتهی به اربعین مساله‌ای است که سبب هشدارهای بسیاری شده است. بانک مرکزی به زائرانی که قصد خرید ارز برای اربعین را دارند تاکید کرده است که هر چه سریع‌تر این کار را انجام دهند و آن را به روزهای آخر موکول نکنند.

هر زائر، 100 هزار دینار عراقی

تجربه تلخ سال‌های گذشته نشان می‌دهد که دلالان به دنبال استفاده از هر فرصتی برای سودجویی هستند و اگر میزان خرید و فروش ارز در روزهای منتهی به اربعین بیشتر شود، احتمال حضور دلال‌ها و ارائه قیمت‌های خارج از نرخ بازار بیشتر می‌شود. آنطور که رئیس ستاد اربعین عنوان کرده، برای هر زائر سهمیه مشخصی برای خرید ارز تعیین شده است. به گفته وی هر زائر اربعین 100 هزار دینار عراقی می‌تواند ارز خریداری کند.

در این زمینه بخوانید: 

۱۰ نکته کلیدی درباره ثبت‌نام در سامانه سماح و پیاده‌روی اربعین ۹۸

چگونه ارز بگیریم؟

اگر قصد خرید ارز برای اربعین داشتید، باید ابتدا در پیام‌رسان «بله» ثبت‌نام کنید. البته قبل از آن باید ثبت‌نام تان را در سامانه سماح انجام داده باشید. کد ملی و شماره موبایل‌تان را در پیام رسان بله وارد کرده و شهر موردنظر را انتخاب می‌کنید. در مرحله بعد مبلغ موردنیازتان را به دینار وارد می‌کنید و وارد گزینه پرداخت ریالی می‌شوید.

با انجام پرداخت ریالی، رسیدی برای شما ارسال می‌شود. بانک ملی در دستورالعمل‌های مربوط به ارائه درخواست در پیامرسان بله عنوان کرده است که دینار خریداری شده توسط کارگزاری‌های رسمی بانک ملی ایران پس از خروج از کشور در مبادی مرزی و شهرهای نجف، کربلا و کاظمین تحویل داده می‌شود. برای دریافت نقدی دینار می‌توانید با همراه داشتن رسید تصویری یا شناسه‌ی ده‌رقمی و اصل گذرنامه به دفاتر کارگزاری بانک ملی که در سایت این بانک اعلام شده مراجعه کنید.

 سال گذشته تلاش شد تا ارز مورد نیاز لب مرز تحویل داده شود که تلخی‌های بسیاری را برای زائران ایجاد کرد. به همین خاطر به نظر می‌رسد بانک مرکزی در تلاش است تا تجربه تلخ سال گذشته را تکرار نکند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  0 0
  باسلام اطلاعات فوق مربوط به سال گذشته است واصلا اطلاعات داده شده برای اربعین سال ۹۸ صحت ندارد.خواهشمنداست دوستانی که قصدراهنمایی عاشقان حسینی رادارنداطلاعات خودرابروزرسانی کنند بعنوان مثال:برای تهیه ارزاصلا لازم نیست درسامانه بله ثبت نام کنید وکدرهگیری دریافت نماییدچرااین موضوع مربوط به سال۹۷ میباشد. یا این موضوع که هرزائرنمی تواندبیشتراز ۱۰۰هزاردینارخریداری کندصحت نداردوشمابامراجعه به صرافی های مجاز بیشترمی توانیددینارتهیه کنید ویا بقیه اطلاعات ارائه شده که مربوط به سال۹۷است
 • سیاوش IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
  0 0
  والا در پیام رسان بله که خبری نیست. معلوم نیست برای چی این قدر ملت سر میدوانید.
 • زهرامزدوریان IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  0 0
  بله
 • هخامنش سعیدی IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  0 0
  امسال با همکاری بانک پارسیان و نرم افزار آی گپ می شه 100 یورو خرید