فوت‌وفن‌های درست کردن رب گوجه فرنگی خانگی؛ سخت اما سالم و جذاب

قیمت رب گوجه‌فرنگی حالا انقدر زیاد شده که تبدیل به یک خوراکی گران شده است؛ قیمت بالا و کیفیت پایین خیلی‌ها را بر آن داشته تا در تراس و حیاط خانه‌شان دست به کار شوند و رب خانگی درست کنند.

رب‌های خانگی که بوی‌اش تا چند کوچه آن‌طرف‌تر می‌رود و ردش، نوستالژی کودکی و حیاط بزرگ خانه‌های ویلایی است. فوت و فن‌های رب خانگی اما اگر رعایت شود، سختی‌اش را به جان می‌خرید و دیگر از رب‌های کارخانه‌ای استفاده نمی‌کنید. رب‌هایی خانگی که قطعا طعم و مزه غذا را چندین برابر لذیذ می‌کنند.

مواد لازم:

  • نمک: ۴۰ گرم
  • آب: ۲ کیلوگرم
  • روغن مایع: ۱۰۰ گرم
  • گوجه فرنگی: ۱۰ کیلوگرم

طرز تهیه و دستور پخت:

۱. ابتدا گوجه‌فرنگی‌ها را بشویید و بعد از اینکه آب‌شان گرفته شد، آنها را از وسط نصف کنید و در قابلمه‌ای متناسب با حجم گوجه‌ها قرار دهید.

۲. گاز را روشن و صبر می‌کنیم تا آب گوجه‌فرنگی‌ها در بیاید و به جوش بیاید. در این حالت پوست گوجه‌فرنگی‌ها خیلی راحت جدا می‌شود.

۳. بعد از اینکه گوجه‌ها نرم شدند، زیر قابلمه را خاموش می‌کنیم و یک توری با سوراخ‌های ریز را آماده می‌کنیم.

۴. سپس گوجه‌ها را از توری رد می‌کنیم تا پوست و دانه‌ها جدا شود.

۵. دوباره پوره گوجه را داخل قابلمه می‌ریزیم و می‌گذاریم بجوشد. وقتی جوش آمد ننمک را اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا رب به غلظت کافی برسد.

۶. سپس زیر گاز را خاموش می‌کنیم و وقتی خنک شد آن را در قالب‌های مورد نظر می‌ریزیم و فریز می‌کنیم.

در این زمینه بخوانید: 

فوت و فن‌ها:

- گوجه‌هایی که دانه‌های گوشتی کمتری دارند مناسب‌ترند؛ زیرا هم زمان کمتری برای پخت می‌برند و هم رب دلچسب‌تر و غلیظ‌تر می‌شود. همچنین گوجه‌هایی که از نظر شکلی کمی بلندتر هستند از گوجه‌های پهن و کوتاه برای تهیه رب و سس گوجه انتخاب بهتری هستند.

- اگر می‌خواهید برای زمان زیادی رب گوجه فرنگی را نگهداری کنید، احتمال این که کپک بزند و خراب شود، بسیار است بنابراین می‌توانید رب را در قالب‌های یخ بریزید و هر زمان که خواستید یک تکه از آن را برداشته و در غذا استفاده کنید.

- برای جلوگیری از کپک‌زدن نمک به رب اضافه کنید.

- مراقب باشید تا دانه‌های گوجه از توری رد نشود زیرا باعث کپک‌زدن رب می‌شود.

- دائما باید رب را هم بزنید وگرنه ته می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha