مظنه خرید و اجاره خانه‌های حیاط‌دار در تهران

خانه‌های قدیمی چند سالی است که مشتریان بیشتری دارند. برخی خانه‌های قدیمی را برای حیاطش دوست دارند و برخی هم به دلیل بزرگی و چیزهای دیگر. اما حتی خانه‌های کلنگی هم آنقدر که تصور می‌شود ارزان نیست.

شاید شکل و شمایل‌اش قدری ساده باشد اما در این گزارش به ارقامی اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهد این خانه‌های ساده هم حالا به یک خانه لوکس برای خرید تبدیل شده‌اند.

گشتی در سایت‌های خرید خانه نشان می‌دهد که بیشتر این خانه‌ها اگر در تهران باشد، نیاز به یک بودجه بالا دارد. به عنوان مثال نرخ خانه ویلایی در جایی مثل امیرآباد با سه اتاق خواب و 150 مترمربع متراژ، نزدیک به 4.6 میلیارد تومان است. بیشترین رقم‌ها هم مربوط به مناطق شمال شهر است. مثلا همین خانه ویلایی را اگر در جایی مثل شهرک غرب بخرید، 52 میلیارد، در پاسداران 27 میلیارد و در منطقه فرشته 64 میلیارد تومان است.

 اما وقتی از خانه ویلایی صحبت می‌کنیم، گاهی منظور خانه‌هایی حیاط‌دار است که شکل و حالت قدیمی و نوستالژیک خود را حفظ کرده است. برای این خانه‌ها رقم‌ها قدری کمتر است. البته باز هم بستگی به این دارد که کجای تهران باشد. مثلا یک خانه حیاط‌دار معمولی که دست کم 30 سال عمر بنایش است از 100 تا 200 میلیون تومان در مناطق حومه یا پایین شهر تهران تا 70 میلیارد تومان در شمال تهران متغیر است.

مظنه اجاره خانه‌های حیاط‌دار

 این رقم در جایی مثل استاد معین هم همچنان بالاست. مثلا خانه‌ای 82 متری در خیابان استادمعین با بیش از 30 سال عمر بنا، نزدیک به 1.5 میلیارد تومان است. طبیعی است که برای کم شدن قیمت یا باید سراغ خانه‌های معمولی‌تر بروید و یا انتخاب‌تان حومه تهران باشد. به عنوان مثال خانه‌ویلای 90 متری و نوساز در بومهن با یک اتاق حدود 190 میلیون تومان است.

در برخی مواقع از این خانه‌های کلنگی برای آتلیه، استودیو یا مسائل کاری استفاده می‌شود. اگر بخواهید یکی از همین خانه‌های حیاط‌دار و قدیمی را اجاره کنید، چیزی در حدود 150 تا 200 میلیون تومان باید ودیعه دهید و یک اجاره بالای دو میلیون تومان پرداخت کنید. مثلا یک خانه 260 متری قدیمی در نظام آباد که دست کم 30 سال عمر بنایش باشد، حدود 160 میلیون تومان ودیعه و 2 میلیون و 100 هزار تومان اجاره نیاز دارد.

 خانه دیگری با متراژ 150 متر در اطراف شادمان، نیاز به 300 میلیون تومان برای ودیعه دارد و اجاره هم به آن اضافه می‌شود که در آگهی خانه با عنوا «توافقی» قید شده است. در جدول فوق لیست قیمت برخی از این خانه‌ها قابل مشاهده است. البته قیمت‌های عنوان شده حدودی و احتمالا در نقاط دیگر متفاوت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha