۱۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۸
کد خبر: 83469204
۱ نفر
یک راه برای اینکه از تورم جا نمانید!

تورم، با خودش تلخی دارد. صحبتش که می‌شود، یک غول بی‌شاخ و دم ظاهر می‌شود. گاهی این سوال مطرح می‌شود که چه کنیم تا ارزش پول‌مان با بالا رفتن تورم، کم نشود. حتی اگر قرار باشد پس‌انداز داشته باشیم، باز هم تورم سریع‌تر از پس‌اندازمان حرکت می‌کند.

اما چه باید کرد؟ تورم را می‌شود کنترل کرد؟ دست کم آن بخشی که دست مردم است، خیلی قابل کنترل نیست. مگر آنکه عادت‌های اقتصادی را تغییر دهیم. اما راهکار اصلی جای دیگری است. فرض را بر این بگیرید که تورم با وضعیت فعلی قابل کاهش نیست. در این صورت باید کاری کرد که از سرعتش عقب نمانیم. یعنی کاری کنیم که درآمد یا پس‌اندازمان هم به همان اندازه رشد کند.

جلوتر از تورم حرکت کنید

اما چطور ممکن است؟ اگر قرار است راهی قانونی و حلال را طی کنیم، مگر می‌شود بیشتر از چیزی که حقوق‌مان بالا رفته، پول به دست بیاوریم؟ شاید راه‌های بسیاری برای آن باشد اما در این گزارش یک پیشنهاد ساده برایتان داریم: سرمایه‌گذاری در بورس.

 اما چطور؟ نکات زیر را به خاطر بسپارید:

۱- وقتی در جایی به نام بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید – اگر سهام یک شرکت مصرفی مثل موادغذایی یا امثال آن را خریده باشید – در حقیقت بخشی از سهام یک شرکت را شریک شده‌اید.

۲- وقتی تورم بالا می‌رود چه اتفاقی افتاده است؟ قیمت مواد مصرفی مثل محصولات همان شرکتی که سهامش را خریدید، گران شده است. نکته مهم اینجاست که وقتی محصول شرکتی گران می‌شود، سود نهایی که به حساب سهامداران واریز می‌شود هم بالا می‌رود. البته در این میان متغیرهای دیگری هم دخیل است. برخی مواقع به هر دلیل ممکن است سود شرکت افت کند و اگر این اتفاق همزمان با سرمایه‌گذاری شما شود، فرضی که در بالا به آن اشاره کردیم، محقق نمی‌شود. یعنی باید بگوییم در حالت عادی و اگر موانع دیگری برای افت ارزش سهام شرکت مربوطه نباشد، سود می‌کنید.

۳- فراموش نکنید که بازار بورس یک بازار ریسکی است و نیاز به صبر و آگاهی دارد. اگر قصد دارید این راه را برای حفظ دارایی‌تان از تاثیر تورم انتخاب کنید، بخشی از آن را در نقاط غیر ریسکی مثل بانک بگذارید و حتما از طریق کارگزاری‌های مطمئن، اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.‌

۴- به یاد داشته باشید که مرحله اول، حفظ ارزش پول است و مرحله بعد رسیدن به سود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha