تبلیغ گسترده بازی خشنی در شهر، که برای کودکان محدودیت سنی ندارد!

به‌دنبال تبلیغات گسترده این بازی در سطح شهر و فضای مجازی و همچنین با توجه به عدم رعایت محدودیت ممنوعیت سنی زیر ۱۸ سال برای این بازی، انجمن حمایت از حقوق کودکان نامه‌ای به وزیر ارشاد با رونوشت به معاونت نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نوشته و درخواست بررسی و پیگیری این موضوع را کرده است.

اگر به بیلبوردهای شهری دقت کرده باشید، حتما چشم‌تان به «بووووووم»، «ت ت تق تق» یا «دررررررر» خورده است. بیلبوردی که آوای صداهای بمب و اسلحه را نوشته و در قسمت پایین بیلبورد هم اشاره کرده که «این صدای دلنشین زولاست». تبلیغی محیطی برای یک بازی جنگی که ادعا می‌کند صدای بمب و اسلحه و .. دلنشین است. نکته مهم در این بازی این است که برای ثبت نام هیچ محدودیت سنی ندارد؛ در حالی که بازی پر از خشونت است و در رده‌بندی بازی‌های با تم خشونت مشخص شده که محدودیت سنی آن مثبت ۱۸ سال است. در واقع برای ثبت نام در این بازی تنها نام و نام خانوادگی و ایمیل مورد نیاز است و در قوانین بازی هم اشاره‌ای به این محدودیت سنی نشده است.

در همین میان به‌دنبال تبلیغات گسترده این بازی در سطح شهر و فضای مجازی و همچنین با توجه به عدم رعایت محدودیت ممنوعیت سنی زیر ۱۸ سال برای این بازی، انجمن حمایت از حقوق کودکان نامه‌ای به وزیر ارشاد با رونوشت به معاونت نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نوشته و درخواست بررسی و پیگیری این موضوع را کرده است.

در این نامه آمده است:
« - طبق ماده ۱۹ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک، کشورهای‌ طرف‌ کنوانسیون‌ تمام‌ اقدامات‌ قانونی‌، اجرایی‌، اجتماعی‌ و آموزشی‌ را در جهت‌ حمایت‌ از کودک‌ در برابر تمام‌ اشکال‌ خشونت‌های‌ جسمی‌ و روحی‌، آسیب‌رسانی‌ یا سوءاستفاده‌، بی‌توجهی‌ یا سهل‌انگاری‌ و بدرفتاری‌ به عمل خواهندآورد.

- طبق ماده ۲۷ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک نیز، کشورهای‌ طرف‌ کنوانسیون‌ حق‌ تمام‌ کودکان‌ را نسبت‌ به‌ برخورداری‌ از استاندارد مناسب‌ زندگی‌ برای‌ توسعه‌ جسمی‌، ذهنی‌، روحی‌، اخلاقی‌ و اجتماعی‌ به‌ رسمیت‌ می‌شناسند.

- بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای براساس نظام ملی رده بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای (ESRA)، رده سنی ۱۸+ را برای بازی زولا در نظر گرفته اما در صفحه ایجاد حساب کاربری و نصب این بازی هیچ گزینه یا امکانی برای احراز سن کاربر لحاظ نشده است.

عنایت دارید که رده‌بندی سنی بازی‌های ویدئویی بر اساس خصوصیات جسمی- حرکتی، عقلی- ذهنی، خصوصیات عاطفی و اجتماعی که در گروه‌های سنی متفاوت است، صورت می‌گیرد و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز با توجه به تأثیرات سوء جسمانی و روانی بازی‌های رایانه‌ای نسبت به اعمال محدودیت برای گروه‌های سنی مختلف اقدام می‌کند، خواهشمند است در راستای حسن اجرای این امر دستورات لازم جهت نظارت در این زمینه و جلوگیری از استمرار این روش را مبذول فرمایید.»

در این زمینه بخوانید:

کودک‌آزاری فقط تعرض و آسیب جسمی نیست! مصادیق کودک آزاری

رژیم دادن و جراحی برای لاغری کودکان، یک کودک آزاری مدرن!

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امیر IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
    0 1
    سلام و وقت بخیر خوشحالم که می بینم هنوز افراد ریز بین و نکته سنج توی سطح شهر دارن می گردن و حواسشون به این نکات هست. در مورد تبلیغات بازی زولا موارد دیگری هم بود که توی محیط اینترنت و تبلیغات درون سایت ها توسط سایت های تبلیغاتی منتشر شده بودند و همه ی اون تبلیغات درون مایه های ضد امنیتی و بعضاً اسلام ستیزی داشتند و بیننده رو تشویق به ترویج خشونت در بین جوانان و عادی جلوه دادن اون خشونت می کردند که البته این موارد با پلیس سایبری ایران در میون گذاشته شد. ایکاش به اون موارد هم دقت می کردید و اون ها رو هم مورد اشاره قرار می دادید. موردی که در این خبر بهش اشاره شده فقط یکی از هنجار شکنی ها و تبلیغات هدفمند زیر پوست بازی زولا هست.