چند نکته که اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی را برای شما جذاب‌تر می‌کند

آرامش؛ همان چیزی که این روزها همه کم و بیش به دنبالش هستیم و کمتر پیدایش می‌کنیم. همان چیزی که به خاطرش رنج سفر را به جان می‌خریم؛ اما گاه در سفر هم گمش می‌کنیم.

اگر از آن دسته افرادی هستید که خواهان چیزی بیش از هیجان در سفر هستید و از زندگی به سبک و سیاق شهری خسته‌اید، بهترین پیشنهاد پس از انتخاب مقصد سفر، انتخاب یک اقامتگاه بوم‌گردی در شهر محل اقامت است تا به دور از زندگی شهری یکی دو روزی را در جایی اقامت کنید که هم برایتان جدید باشد و هم آرامشی که دنبالش هستید را تامین کند.

بوم‌گردی چیست؟

بوم‌گردی در واقع بازدید از زیست بوم یک منطقه است؛ به طوری که به هیچ یک از ویژگی‌های محیطی، فرهنگی، طبیعی و اجتماعی اصیل منطقه خدشه‌ای وارد نشود. اقامتگاه‌های بوم‌گردی بسته به شرایط طبیعی و اقلیمی هر منطقه متفاوت هستند. این بوم‌گاه می‌تواند چادر شبی باشد در دل دره‌ای زیبا که عشایر ایرانی در آن سکنی دارند و یا خانه‌ای خشتی و کاهگلی در قلب کویر و یا شاید هم یک کاروانسرای قدیمی بر سر جاده‌ای که حالا احیاء و مرمت شده و پذیرای مهمانان است.  خانه‌های سنتی روستایی  با آن آتش و تنور گوشه‌ حیاط، حوض فیروزه‌ای و گل‌های شمعدانی‌اش، درختان سرسبز با میوه‌های رسیده‌، استشمام عطر خوش گل‌های باغچه و نم بارانی که با بوی کاهگل در هم می‌آمیزد همگی حس آرامش و برگشت به اصل و سرشت را در وجود آدمی تزریق می‌کند و این همان زیبایی‌ست که زندگی شهرنشینی از انسان‌ها دریغ کرده است.

نوع سرویس دهی در اقامتگاه بوم‌گردی

گاهی هدف از سفر صرفا بازدید از یک فضای جدید نیست، بلکه گاه اقامت در یک محل می‌تواند مقصد سفر به شمار برود. برای مثال حضور در یک شهر یا روستا و اقامت در خانه محلی همان منطقه علاوه بر لذت زندگی کردن در یک محیط جدید، تجربه آشنایی با آداب و رسوم و غذا و پوشاک مردم آن منطقه را هم به دست می‌دهد. تجربه‌ای که شاید برای به دست آوردنش باید سال‌ها زحمت کشید و مطالعه کرد، اما ممکن است با یک یا چند شب اقامت در یک اقامتگاه بوم‌گردی به راحتی بتوان به آن دست یافت.

قاعدتا برای اقامت در یک مکان بومی و محلی باید اصولی را رعایت کرد و از یک چیزهایی اطلاع داشت. برای مثال ممکن است برایمان پیش بیاید بخواهیم اتاقی یا خانه‌ای را در یک روستا یا شهر کوچک رزرو کنیم اما با اصطلاحاتی روبه‌رو شویم که معنایش را ندانیم.

این خوب است بدانیم که در اقامتگاه‌های بوم‌گردی به‌طور کلی سه نوع سرویس وجود دارد؛ در حالی که برای رزرو اتاقی در یک هتل این سرویس ها معنایی ندارد.

1.  (Bed & Breakfast)B.B: منظور از این سرویس این است که اقامت در این اقامتگاه همراه با یک وعده‌ صبحانه است.

2. (Half Board) H.B:  این سرویس اتاق به این معناست که اقامت در این اقامتگاه همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام است.

3. (Full Board) F.B:  معنا و مفهوم این اصطلاح این است که اقامت در این اقامتگاه همراه است با سرو هر سه وعده‌ اصلیِ صبحانه، ناهار و شام.

4. (All inclusive) All:  این سرویس اتاق به این معناست که اقامت در این اقامتگاه همراه است با سرو تمام وعده‌های غذایی که شامل صبحانه، نهار، عصرانه، شام و نوشیدنی‌های رایگان است.

مدیریت هزینه‌ها

واقعیت این است که اگر به فکر جیب‌تان باشید، اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی را به هتل‌های چند ستاره ترجیح می دهید. این تنها یک دلیل ساده است برای آنکه نظرتان را در مورد این اقامتگاه‌ها عوض کنید. علت کاهش هزینه‌ها در این نوع اقامتگاه‌ها به این دلیل نیست که قرار است شما خدمات بدی را دریافت کنید. در واقع نوع خدمات در این اقامتگاه‌ها متفاوت است و همین تاثیر مستقیمی بر هزینه‌ها می‌گذارد. در اینجا از تختخواب‌های چند میلیونی هتل‌ها خبری نیست، سلف صبحانه آنچنانی در انتظارتان نیست و خیلی از چیزها در ساده‌ترین حالت خود قرار دارند. شما در اقامتگاه بوم‌گردی هزینه کمی می‌پردازید و خدمات کمتری نسبت به هتل‌ها دریافت می‌کنید اما در عوض فرصت یادگیری بیشتری دارید. از محیط زیست مقصد گرفته تا نوع غذاها و آداب و رسوم مردم را در همین مکان‌ها می‌شناسید و این را نمی‌شود با پول ارزش‌گذاری کرد.

درباره غذا و نوشیدنی هم در اقامت گاه‌های بوم‌گردی حسابی می‌شود از طعم غذاهای محلی لذت برد، چیزی که در رستوران‌های لوکس پیدا نمی‌شود. بالتبع هزینه‌ای هم که بابت غذا از شما دریافت می‌شود قابل مقایسه با صرف غذا در یک رستوارن چند ستاره نیست!

در واقع بخش خوشمزه‌ها در اقامتگاه‌های بوم‌گردی یکی از چیزهایی است که بسیاری را راهی این نوع اقامتگاه‌ها و شیفته آنها می‌کند. در اینجا آشپزهای محلی و بیشتر خانم‌ها برای شما نان محلی می‌پزند و غذای محلی برایتان آماده می‌کنند. در اینجا شما فرصت دارید تا مانند مردم بومی صبحانه و ناهار و شام بخورید، از نوشیدنی‌های سنتی لذت ببرید و حتا با میان وعده‌ها و بعضا دم‌نوش‌های دارویی آشنا شوید.

بیشتر بخوانید:
«مونسون» تجربه هوای بهاری در تابستان چابهار!

ماسوله جذابیتی تمام نشدنی؛ راهنمای سفر به تقاطع تاریخ و طبیعت

قزوین مقصدی نزدیک، خوشمزه و خنک برای فرار از گرمای پایتخت

اصول اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی

در وهله اول، همان طور که وقتی وارد هتل می‌شوید هتل شما را موظف می‌کند آسیب و خسارتی به هتل و وسایل موجود در آن وارد نکنید، باید دانست که این اصل برای حضور در اقامت‌گاه های بوم‌گردی هم صادق است.

در مرحله دوم باید به یاد داشته باشیم که چون منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنیم دارای آداب و رسوم مخصوص خود است باید رفتاری از ما سر نزند که به هر نوع توهینی به رسوم و سنن مردم در آن منطقه به‌خصوص باشد.

اصل سوم این است که باید از همان ابتدا که در حال رزرو اتاق یا خانه به سبک بوم‌گردی هستید این را بدانید که با یک هتل لوکس چند ستاره روبرو نخواهید شد. شما قرار است قدم در یک خانه سنتی بگذارید به این معنا که باید به خوردن غذاهای محلی علاقه داشته باشید و بتوانید برای مثال از حمام و سرویس مشترک استفاده کنید. اگر به این کارها علاقه‌ای ندارید از همان ابتدا فکر اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی را از سر خود بیرون کنید، چون مسلماً امکانات یک اقامتگاه بوم‌گردی با یک هتل لوکس بسیار متفاوت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha