رقیب WAZE در فلسطین با کاربری خاص؛ هشدار به رانندگان درباره ایست‌ بازرسی اسرائیلی‌ها

یک برنامه موبایل که در فلسطین طراحی شده به شهروندان فلسطینی کرانه باختری اجازه می‌دهد تا محل ایست‌ بازرسی‌ها و ایست‌های نظامی نیروهای اشغال‌گر قدس را تشخیص بدهند و راه جایگزینی به آنها ارائه می‌دهد.

مسیریاب دوروب که چند ماه پیش توسط فلسطینی طراحی شده است با استفاده از اطلاعات ترافیک و کاربران اینکار را انجام می‌دهد. در واقع سیستم کار این برنامه مثل نقشه گوگل یا WAZE است با این تفاوت که کاربران آن می‌توانند راه‌هایی که سربازان اسرائیلی آن را بسته‌اند را تشخیص دهند.

اشغالگران قدس مدعی هستند که با قرار دادن همیشگی ایست‌های بازرسی و مزاحمت‌های وقت و بی‌وقت به دنبال تضمین امنیت منطقه هستند اما گزارش بانک جهانی نشان داده است که اینکار پویایی فلسطینی‌ها را کاهش داده و به اقتصاد آنها آسیب‌های جدی وارد کرده است.

برخی ایست‌های بازرسی به طور دائمی در ورودی برخی شهرها و یا روستاها قرار دارند اما برخی دیگر وقتی تنشی ایجاد می‌شود در منطقه‌ای قرار می‌گیرند و تعداد آن نیز کم نیست.

محمد عبدالحلیم، مدیرعامل فناوری‌های دوروب در این رابطه به رویترز گفت: «ما می‌دانستیم فلسطینی‌ها به راه حلی در این رابطه نیاز دارند، به همین دلیل نقشه‌ای طراحی کردیم تا بتواند محل همه این ایست‌ها را مشخص کند.»

این برنامه تاکنون در ۲ ماه تعداد بسیار زیادی مخاطب جذب کرده و در غزه هم این برنامه وجود دارد اما تعداد کاربران آن بسیار کمتر از کرانه باختری است.

در این زمینه بخوانید:

«اینترنت اشیاء» سلامت را متحول و از سالمندان مراقبت می‌کند؟

معرفی چند اپلیکیشن با کاربرد خاص برای اپل واچ

اپلیکیشن‌های روان‌درمان‌گر در راه‌اند؛ انسان با هوش‌مصنوعی درد دل می‌کند؟

دیگر برنامه‌ها متوجه نمی‌شوند

کرانه باختری با شهرک‌های مسکونی و غیر مسکونی اشغال‌گران قدس و پایگاه‌های نظامی آنها پر شده و نیروهای اسرائیلی مدعی می‌شوند با ساختن ایست‌های بازرسی مانع از حملات فلسطینی‌ها می‌شوند ، اما فلسطینی‌ها آن را عاملی برای محدود کردنشان می‌دانند

حدود ۳ میلیون فلسطینی به همراه ۴۵۰هزار شهرک نشین در این سرزمین زندگی می‌کنند، اما ۴۵۰ هزار نفر بدون محدودیت در منطقه رانندگی کنند اما کار برای افراد دیگر به این سادگی‌ها نیست.

برنامه مسیریاب دوروب، با استفاده از الگوریتمی از ترکیب گزارش‌های کاربران و مهندسان برنامه به راننده‌ها کمک می‌کند تا ایست‌ها و بازرسی‌های اسراییلی‌ها را دور بزند، در واقع آنها به فلسطینی‌ها کمک می‌کند وارد مناطقی شوند که اکثرشان اجازه ورود به آن را ندارند.

عبدالحلیم در این باره گفت: «شاید دیگر برنامه‌های مسیریاب به شهروندان بگویند تنها راه تردد بین برخی از شهرها عبور از ایست‌های بازرسی است اما ما می‌خواهیم این موضوع را تغییر بدهیم.»

قبلا فلسطینی‌ها برای پیش‌بینی وضع ترافیک و تشخیص ایست‌ها از گروه فیسبوکی خاصی استفاده می‌کردند. برنامه مسیریاب WAZE بین شهرک‌نشین‌های اسرائیلی محبوب است و اکثر فلسطینی‌ها معتقدند این برنامه از قصد آنها را به سمت ایست‌های بازرسی می‌فرستد.

نیکلاس حرمی، شهروندی که از این برنامه برای تردد بین ۲ منطقه استفاده می‌کند در این رابطه گفت: «ما به برنامه‌های اینچنینی برای تردد در فلسطین نیازمندیم.»

او افزود: «دیگر برنامه‌های مسیریابی متوجه شرایط به وجود آمده نیستند.»

منبع: رویترز

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha