با خودروهایی با پنل‌های خورشیدی آشنا شوید! صنعت خودرو، تخت‌گاز به سمت فناوری

هیوندایی فناوری جدیدی از خودرو سوناتا هیبریدی تولید کرده است که برای شارژ باتری آن از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کند.

هیوندایی این شرکت کره‌ای تولید خودرو می‌گوید  اگر این پنل خورشیدی برای ۶ ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرد،  ۶۰درصد انرژی باتری این خودرو تامین می‌شود. در واقع با این پنل خورشیدی این خودو می‌تواند سالانه حدود ۱۳۰۰کیلومتر تردد کند. قرار است گزینه پنل خورشیدی را به طور اختیاری در اختیار مشتریان قرار بگیرد.

خودرو با پنل خورشیدی؛ به محیط زیست کمک می‌کند؟

هیوندایی می‌گوید در این خودروها با استفاده از انرژی خورشیدی، میزان بازدهی سوخت افزایش و میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن کاهش پیدا می‌کند.

اما برخی از کارشناسان مخالف این موضوع هستند، چراکه این سلول‌های خورشیدی به وزن و قیمت خودرو استفاده می‌کنند و شاید در دنیا واقعی باز هم میزان بازدهی آنها کاهش پیدا کند. به همین دلیل این شرکت خودروسازی قصد دارد تا در آینده پنل‌های خورشیدی تولید کند وزن آنها بسیار کم است.

قرار است این خودرو در آمریکا شمالی و کره به فروش برسد و هیوندا هیچ برنامه‌ای برای فروش آن در مناطق دیگر ندارد. اما هیوندایی اولین شرکتی است که اینکار را انجام داده و شرکت‌های خودروسازی دیگر هم این اقدام را انجام داده‌اند و حتی در خودرو برقی کارما رورو انرژی خود را انرژی خورشیدی تامین می‌کند.

خودرو خورشیدی؛ رویایی که واقعی می‌شود؟

استفاده از انرژی خورشیدی برای حرکت خودروها رویایی بود که ایده‌ای است که برای رهایی از آلودگی‌هوا و کاهش انتشارات گازهای گلخانه‌ای سال‌هاست شرکت‌های خودروسازی به دنبال محقق کردن آن هستند. همچنین در مقایسه با خودروهای برقی هم این نوع ماشین‌ها مزیت‌هایی دارند؛ دیگر نیاز نیست برای شارژ آن به دنبال محل‌های مخصوص شارژ خودرو بگردید.

به همین دلیل برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ شرکت جنرال موتور خودروی ۳۸ سانتی‌متری ایجاد کرد که انرژی آن از نور خورشید تامین می‌شد.

اما در چند سال اخیر بعد از اقداماتی که انجام شد برخی از دانشمندان اعلام کردند که داصلا ساخت خودرو خورشیدی که افراد به طور روزانه از آن استفاده کنند و هیچوقت آن را به طور برقی شارژ نکنند موضوعی غیر ممکن است.

جیانیاکومو میناک استاد دانشگاه بولونیا در این رابطه به سایت وایرد گفت: «این خودروها مدعی می‌شوند که می‌توانند از طریق سلول‌های خورشیدی ۸۶۰ وات انرژی تولید کنند، این ۱.۱۵ اسب بخار است، در حالی که کل قدرت این خودرو ۱۲۲ اسب بخار است.»

در واقع برای جبران ۱۲۰ اسب بخار دیگر افراد مجبور هستند که ماشین خود را شارژ کنند، موضوعی که نشان می‌دهد خودرو آنها بیشتر برقی است تا خورشیدی.

شاید اگر شما خودروتان را ۸ ساعت هنگامی که در محل کار هستید زیر نور خورشید قرار بدهید بتوانید از آن برای بازگشت به خانه استفاده کنید، اما این موضوع به ۸ ساعت تابش مستقیم آفتاب نیاز دارد اتفاقی که شاید هیچ زمانی رخ ندهد.

سال نوری؛ خودرویی که همه معادلات را به هم می‌زند

اما حالا استارت‌آپ هلندی سال خورشیدی، یک خودرو خورشیدی به همین اسم تولید کرده که همه معادلات را به هم زده است. به ازای هر ساعت شارژ شدن این خودرو می‌تواند حدود ۱۲ کیلومتر تردد کند. این میزان برای تردد روزانه افراد کافی است.

لکس هفسلوت، مدیرعامل این شرکت در این رابطه توضیح داد:‌«احتمالا در تابستان‌های هلند شما بتوانید بدون نیاز به شارژ کردن برای ۲ ماه از سال نوری استفاده کنید. ه این در شرایطی است که شما به اندازه متوسط از خودرو خود استفاده کنید.»

در واقع این شرکت معادله سخت خودروهای خورشیدی را با افزایش بازدهی باتری و پنل‌های خورشیدی حل کرده است.

این خودرو قرار است در سال ۲۰۲۱ وارد مرحله فروش بشود، با قیمتی حدود ۱۵۰هزار یورو. این قیمت زیاد سال نوری موضوعی است که نشان می‌دهد هنوز رویای استفاده از خودروهای خورشیدی به طور کامل واقعی نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha