«مونسون» تجربه هوای بهاری در تابستان چابهار!

یکی‌از جاذبه‌هایی که مونسون باعث و بانی‌اش است، موج‌های شگفت‌انگیزی است که علاوه‌ بر خلق جاذبه‌های منحصر به فردی هم‌چون موج‌فشان‌ها و آبفشان‌ها، سواحل مکران را به بهترین نقطه ایران و غرب آسیا برای موج‌سواری حرفه‌ای تبدیل کرده است.

با شنیدن اسم چابهار بیشتر از آنکه درباره چهارفصل بودنش چیز زیادی بدانیم درگیر هوای گرم و مرطوب ساحلی اش می شویم و تصور می کنیم چابهار مقصد مناسبی برای یک سفر تابستانی نیست! اما این یک تصور غلط از جایی است که اقلیم منحصربه‌ فرد و آب ‌وهوای خاص و مطلوبی دارد.

جدای از ظرفیت های اقتصادی که بندر چابهار را به یکی از پراهمیت ترین بنادر کشور تبدیل کرده، جاذبه های طبیعی خاص این منطقه هم پتانسیل خوبی است تا مردم از اقصا نقاط کشور به این بندر سفر کنند.

برای مثال آب و هوای منطقه چابهار در این فصل سال که گرما در خیلی از نقاط کشور بیداد می کند، معتدل و خنک است. عامل ایجاد این هوای مطبوع و دلچسب هم چیزی به عنوان "مونسون" است.

مونسون چیست؟

 این موقع ها فصل مونسون دریایی در بندر چابهار و سواحل مکران است.

فصل مونسون در واقع از اوایل خردادماه آغاز می‌شود و در مردادماه به بهترین نقطه اش می‌رسد و موجب می‌شود ساحل نشینان سواحل مکران از کنارک، چابهار تا گواتر هوای مطبوع و خنکی را تجربه کنند. مونسون یکی‌از ده‌ها جاذبه‌ ناشناخته سواحل مکران است.

جریان هوای برخاسته در روی شبه‌ قاره هند در این فصل سال محیطی با فشار کم را ایجاد می‌کند که این هوا نخست منبسط ‌شده و سپس سرد می‌شود و آنگاه رطوبتی را که با خود حمل می‌کند به ابر و سرانجام باران تبدیل می‌کند.

از همین رو طی این مدت، بنادر جنوب استان سیستان و بلوچستان به دلیل هم‌جواری با اقیانوس هند از این پدیده متأثر می‌شوند. تأثیر پدیده مونسون در بنادر کشور ما بسیار متعادل‌تر است از همین رو هوای لطیف‌تری را هم به همراه خود در این مناطق ایجاد می‌کند.

تلاطم دریا، افزایش موج، افزایش رطوبت هوا، باران‌های موسمی و همچنین وزش بادهای موسمی از جمله مشخصات پدیده مونسون هستند.

یکی‌از جاذبه‌هایی که همین مونسون باعث و بانی اش است، موج‌های شگفت‌انگیزی است که علاوه‌ بر خلق جاذبه‌های منحصر به فردی هم‌چون موج‌فشان‌ها و آبفشان‌ها، سواحل مکران را به بهترین نقطه ایران و غرب آسیا برای موج‌سواری حرفه‌ای تبدیل کرده است.

موج‌های بلند و منحصر به فرد آن ‌ در سه‌ تا چهار ماه از سال به‌ صورت مداوم موجب شده که کارشناسان و مربیان موج‌سواری بین‌المللی، سواحل مکران را نه‌ تنها بهترین نقطه ایران، بلکه بهترین نقطه غرب آسیا برای موج‌سواری حرفه‌ای تشبیه کنند.

در هر حال اگر علاقمند به ورزش های آبی هستید و فرصتی هم برای تفریح و سفر دارید، بهترین گزینه پیش رویتان است. فصل مونسون یکی‌از بهترین زمان‌ها برای چابهارگردی است؛ به‌ویژه برای کسانی است که به موج سواری علاقه‌ دارند و این حرفه را به‌ صورت ویژه دنبال می‌کنند.

در این زمینه بخوانید: 

جاده چالوس را فقط به چشم یک جاده نبینید/ پیشنهادات چالوس‌گردی!

جذابیتی که می‌تواند گردشگری چابهار را تکان دهد؛ موج‌سواری!

پیشنهاد یک سفر تابستانی و البته سورئال؛ «تونل برفی ازنا»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha