اگر در شهر دوچرخه‌سواری می‌کنید وارد «خط ویژه» نشوید؛ هم خطرناک است و هم ممنوع!

اگر در شهر دوچرخه‌سواری می‌کنید علاوه بر منع قانونی ورود به خط ویژه، تردد در این مسیر می‌تواند برای شما خطر آفرین باشد.

استفاده از دوچرخه‌ در حمل‌ونقل شهری در تهران چند سالی‌ است که رونق گرفته و همزمان شاهد ضعف قانون‌گذاری در این بخش هستیم. یکی از نکاتی که حالا کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد استفاده از مسیرها در دوچرخه سواری است. چند روز پیش ارائه خبری غلط درباره استفاده دوچرخه در خطوط ویژه واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. تا جایی که مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ در واکنش به خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر موافقت پلیس راهور تهران برای تردد دوچرخه‌سواران در خطوط ویژه، اعلام کرد: «خبر منتشر شده کذب و دروغ است.»

بر اساس بند ۴۹ ماده ۱ آئین‌نامه راهنمایی و رانندگی، خطوط ویژه فقط برای تردد وسایل نقلیه مجاز مانند اتوبوس به منظور سهولت در جابه‌جایی مسافران با استفاده از حمل و نقل عمومی و ارائه خدمات امدادی و انتظامی است و ورود وسایل نقلیه دیگر از جمله دوچرخه به خطوط ویژه ممنوع است. شهروندان تهرانی که از دوچرخه برای تردد در سطح شهر استفاده می‌کنند باید از تردد در خطوط ویژه خودداری کنند و از مسیرهای مجاز و عمومی تردد کنند. همچنین لازم است مدیریت شهری مسیرهای ویژه‌ای برای دوچرخه‌سواران در نظر بگیرد.

در نظر داشته باشید که اگر در شهر دوچرخه‌سواری می‌کنید علاوه بر منع قانونی ورود به خط ویژه، تردد در این مسیر می‌تواند برای شما خطر آفرین باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha