۸ راه برای داشتن خانه سازگارتر با محیط زیست

آینده زمین یکی از مسائل بحرانی بشر امروز است. سال‌هاست که انسان بی‌رویه به پیش رفته است و امروز صدای زمین به گوش رسیده است.

احتمالاً برای اغلب ما پیش آمده باشد که در جمعی قرار بگیریم که از محیط زیست حرف می‌زنند. حفظ محیط زیست و آگاهی از آسیبی که بشر به آن می‌زند، دغدغه ما شده است و امروز ما به راستی نگران آینده زمین هستیم. همه ما از خودمان می‌پرسیم که زمین گرم و پر از زباله چیزی است که ما برای آیندگان به میراث باقی خواهیم گذاشت؟ بسیاری از ما که روزی این ادعاها را آنقدر جدی نمی‌دیدیم تا رفتارمان را تغییر دهیم، امروز احساس خطر کرده‌ایم و می‌خواهیم دست به عمل بزنیم و سوال بسیاری از ما این است که بدون صرف زمان و هزینه زیاد می‌شود کاری کرد که در خانه هم محیط زیستی‌تر عمل کنیم؟‌ آیا می‌توانیم روش زندگی خود را به گونه‌ای تغییر دهیم که انرژی‌ کمتری را اتلاف و به محیط زیست کمک کنیم؟ ما می‌توانیم از اقدامات کوچک شروع کنیم و کم‌کم عادات خودمان را اصلاح کنیم. اگر تا امروز به محیط زندگی خودمان آسیب می‌زدیم، می‌توانیم این رویه را اصلاح کنیم و امیدوار باشیم زمین به حیات خود ادامه خواهد داد.

صدای دلخراش زمین به گوش می‌رسد

آینده زمین یکی از مسائل بحرانی بشر امروز است. سال‌هاست که انسان بی‌رویه به پیش رفته است و امروز صدای زمین به گوش رسیده است. در این میان بسیاری از مردم از خانه خودشان شروع کرده‌اند. تلاش جمعی برای استفاده کمتر از وسایل حمل و نقل شخصی راهی برای جلوگیری از گرمتر شدن کره زمین است. یکی دیگر از اقدامات موثر حرکت به سمت تولید کمتر زباله است. به عنوان مثال بسیاری از مردم از بسیاری از چیزها دوباره مصرف می‌کنند. مصرف‌گرایی را کنار گذاشته و به جای خریدن لباس‌های بیش از حد نیاز، نوآوری خود را به جریان می‌اندازند و از لباس‌های قدیمی استفاده می‌کنند یا آن‌ها را به دیگران می‌بخشند. حتی فرهنگ استفاده از لباس دسته دوم نوزاد در بسیاری از کشورها جا افتاده است. خانه‌های ما نیز با اندکی تغییر می‌توانند به سمت سازگاری بیشتر با محیط زیست پیش روند.

راه‌های ساده برای داشتن خانه محیط زیستی‌تر

· خانه را با گیاهان تزیین کنیم

خاک گلدان‌ها می‌توانند هوای سمی مانند بنزن را تمیز کنند. بسیاری از گیاهان آپارتمانی مانند آگلونما، پتوس، پاپیتال، بامبو، بنجامین فیکوس، سانسوریا و بسیاری دیگر از انواع گیاهان خاصیت تصفیه هوا دارند و خانه ما را با نشاط‌تر و آلودگی‌های هوا را کم‌تر می‌کنند.

· زباله‌های خود را مدیریت کنیم

پسماندهای خانه خود را مدیریت کنیم. در اولین قدم تلاش کنیم زباله کمتری تولید کنیم. از ظرف‌های قابل حمل آب استفاده کنیم تا شیشه‌های آب‌معدنی کم تری را به محیط زیست بازگردانیم. از بسیاری از شیشه‌ها در خانه استفاده کنیم و آن‌ها را دور نیندازیم. در قدم بعدی زباله‌های خود را تفکیک کنیم و این کار را به کودکان هم یاد دهیم.

· اتلاف گرما را کنترل کنیم

بهترین راه برای بهبود وضعیت بهره‌وری انرژی در خانه این است که سقف خود را بررسی کنیم و ببینیم دیوارها و کفها به درستی عایق بندی شده باشند. اگر عایق‌بندی خانه مناسب نباشد، خانه مقدار زیادی گرما از دست خواهد داد و در نتیجه مجبوریم سر ماه صورتحساب بیشتری پرداخت کنیم. همچنین عایق‌بندی پنجره‌ها را نیز جدی بگیریم.

· از لامپ‌های کم‌مصرف استفاده کنیم

همه ما با صرف هزینه کمی می‌توانیم با جایگزین کردن لامپ‌های کم‌مصرف در مصرف برق صرفه‌جویی کنیم. لامپ‌های کم‌مصرف ال ای دی با گارانتی بخریم که هم دوام بیشتری دارند و هم در در صورت سوختن امکان تعویض آن‌ها وجود دارد.

· ترموستات را به سیستم گرمایشی خانه خود اضافه کنیم

رادیاتور ترموستاتیک روش بسیار ساده‌ای در راستای سازگاری با محیط زیست است. این  امکان که رادیاتور در دمای اتاق بتواند خود را خاموش و در صورت لزوم روشن کند مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

· نشتی شیر آب را برطرف کنیم

قطره قطره رفتنش دلیل بر بی‌اهمیت بودنش نیست. چندین گالن آب از دست رفته، نتیجه هدر رفتن قطره قطره آب است که ما حتی متوجه آن نمی‌شویم. بنابراین اگر شیری در خانه نشتی دارد زودتر با لوله‌کش محل تماس بگیریم.

· از مواد طبیعی برای خوشبو کردن خانه استفاده کنیم

بسیاری از اسپری‌هایی که در بازار برای خوشبو کردن توالت و خانه وجود دارند، گازهای سمی را در هوا پخش می‌کنند. از اسپری‌های طبیعی استفاده کنیم. به عنوان مثال یکی از راه‌های جالب برای خوشبو کردن خانه، جوشاندن دارچین در آب است.

· مصرف پلاستیک را محدود کنیم

در مهمانی‌های خود به فکر محیط زیست باشیم و از ظروف یک‌بار مصرف کم‌ترین استفاده را بکنیم. درخریدهای خانه می‌توانیم از کیسه پارچه‌ای استفاده کنیم. ضمن اینکه کیسه‌های پارچه‌ای با دوام‌تر هستند و تا مدت‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کنیم، راه خوبی برای سازگار شدن خانواده با محیط زیست محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha