‌برنج ایرانی اعلا را بیشتر از ۲۳ هزار تومان نخرید

براساس اطلاعات مندرج در سایت سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و سامانه ۱۲۴ حداکثر قیمت خرید برنج ایرانی طارم اعلا ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

چند روزی است که سامانه ۱۲۴ رونمایی شده و همزمان قیمت ۱۰۰ کالای اساسی به صورت آنلاین در این سامانه ثبت شده است. آنطور که سخنگوی دولت می‌گوید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان سامانه‌ای طراحی کرده است که قیمت صد قلم کالای اساسی را به صورت روزانه منتشر می‌کند و مردم می‌توانند با استفاده از این سامانه، شکایت‌های خود را از واحدهای صنفی اعلام و نتیجه آن  را پیگیری کنند. البته این سامانه هنوز آغاز بکار نکرده است و در حال طی کردن مراحل آزمایشی خود است. اما در ساعاتی که سایت سامانه ۱۲۴ برای دسترس بود یکی از پربازدیدترین کالاهای که قیمت آن درج شده بود مربوط به برنج ایرانی بود. کالایی اساسی که در ماه‌های اخیر نوسان زیادی را تجربه کرده است.
طبق اطلاعات سامانه ۱۲۴ حداکثر قیمت خرید برنج ایرانی طارم اعلا ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان است و مردم می‌توانند هر رقمی بالاتر از این میزان را به این سامانه گزارش دهند تا پیگیری شود.
در نمودارهای زیر حداکثر قیمت برنج ایرانی طارم و برنج پاکستانی را مشاهده کنید.

گران‌فروشی را چگونه می‌توان ثبت کرد؟

سامانه ۱۲۴ روزهای ابتدایی خود را طی می‌کند و روز گذشته پیگیری‌های سرویس اقتصادی ایرنا به معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ختم شد. او  در این ارتباط گفت: «بازرسی شکایت‌ها هم اکنون نیز از طریق سامانه 124 در حال انجام است، اما تفاوت سامانه جدید این است که دسترسی به لینک ثبت شکایات در پایگاه اطلاع رسانی قیمت کالاها و خدمات نیز مهیا شده است؛ مصرف کننده می‌تواند در این اپلیکیشن نسبت به ثبت شکایت اقدام کرده و کد رهگیری دریافت کند.»

شهرام میرآخورلو اضافه کرد: «مصرف‌کننده می‌تواند با استفاده از کد رهگیری، از نتیجه شکایت خود مبنی بر اینکه آن واحد به تعزیرات معرفی شده یا خیر، مطلع شود.»

او اضافه کرد: «اگر مستندات فرد شاکی کافی باشد، رسیدگی به شکایت او در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. مثلا برای کالاهایی که ظن به احتکار، قاچاق یا امتناع از عرضه وجود داشته باشد نیازی به ارائه مستندات نیست و بازرسان ما در بازه زمانی یک ساعت در تهران و نیم ساعت در شهرستان‌ها در محل حضور می‌یابند.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha