استفاده از سیگارهای الکترونیکی از سیگار کشیدن سالم‌تر است؟

در گزارش پرسش و پاسخ‌های متداولی در مورد vaping یا همان «ویپ» و مقایسه آن با استعمال دخانیات ارائه شده است.

استفاده از سیگارهای الکترونیکی یا vaping ، جایگزین متداول سیگار کشیدن دخانیات سنتی شده است. با این حال ، اثرات سلامتی طولانی مدت آن هنوز کاملاً مشخص نیست. در اینجا پرسش و پاسخهای متداولی در مورد vaping یا همان «ویپ» و مقایسه آن با استعمال دخانیات ارائه شده که شاید به برخی ابهامات در خصوص استفاده از این وسیله تازه وارد ضد استعمال دخانیات پاسخ دهد.

سوال: vaping چگونه کار می‌کند؟

پاسخ: Vaping به استفاده از سیگارهای الکترونیکی اطلاق می‌شود که به عنوان سیگارهای تبخیری ، قلم ویپ ، سیگار الکترونیکی یا سیستم های تحویل نیکوتین الکترونیکی (ENDS) نیز شناخته می شوند. سیگارهای الکترونیکی از نظر شکل و اندازه متفاوت هستند، اما همه آنها حاوی مایعی هستند که گرم می‌شوند تا زمانی که تبدیل به بخار شود و سپس استنشاق شود.

سوال: آیا vaping اعتیاد آور است؟

پاسخ: بخار حاصل از کشیدن سیگارهای الکترونیکی معمولاً حاوی نیکوتین ، یک ماده شیمیایی بسیار اعتیاد آور است. مطالعات همچنین نشان داده است که برخی از مایعات الکترونیکی حاوی مواد شیمیایی و سموم دیگر ، فلزات سنگین و سایر ترکیبات اعتیاد آور منجر به بروز سرطان هستند.

سوال: چه نگرانی‌های بهداشتی دیگری وجود دارد؟

پاسخ: یکی دیگر از نگرانی‌های عمده تعداد جوانانی است که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند. مطالعات متعدد نشان می‌دهد ، افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشند ، احتمال بیشتری دارد که به سمت تنباکو یا سایر داروها حرکت کنند. این به دلیل تأثیر نیکوتین بر سیستم پاداش‌ مغزی یا همان ترشح هورمون دوپامین است. نیکوتین همچنین برای مغز در حال رشد یک نوجوان خطرناک است و می‌تواند باعث ایجاد مشکل در توجه و یادگیری شود و خطراتی را برای اختلالات خلقی و مشکلات طولانی مدت ایجاد کند.

سوال: آیا vaping از سیگار کشیدن به شکل سنتی سالم‌تر است؟

پاسخ: بخار حاصل از vaping برای سلامتی شما مفید نیست از آنجا که استفاده مداوم از ویپ می‌تواند مغز را به سمت اعتیاد راحت‌تر از سایر داروها ترغیب کند ، متخصصان توصیه می‌کنند اگر اعتیادی به سیگار کشیدن نداشته‌اید ، از مصرف سیگار الکترونیکی خودداری کنید..

سوال: آیا vaping می‌تواند به شما در ترک سیگار به طور منظم کمک کند؟

پاسخ: در حال حاضر هیچ مدرک کافی مبنی بر اینکه استفاده از سیگار الکترونیکی قطعا  به ترک سیگار منجر شده، وجود ندارد.. برخی از مطالعات نشان داده‌اند، افرادی که از سیگارهای الکترونیکی به عنوان کمک برای ترک سیگار استفاده کرده‌اند نسبت به افرادی که این کار را نکرده‌اند ، کمتر از مصرف سیگار منصرف شده‌اند. روش‌های ترک سیگار بسیاری وجود دارد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شده است و می‌تواند به افراد سیگاری کمک کند تا به طور موثر و ایمن سیگار را ترک کنند.

منبع: selecthealth.org

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha