۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۲۸
کد خبر: 83415341
۷ نفر
حذف نمایش لایک از اینستاگرام؛ یک انقلاب برای عدالت مجازی؟

در روزهایی که شبکه اجتماعی اینستاگرام خبرداد که قرار است در یک طرح آزمایشی نمایش تعداد لایک‌ها در پست‌ها را حذف کند، برخی از تحلیل‌گران شبکه‌های اجتماعی این طرح را احمقانه و دارای تبعات منفی برای ایسنتاگرام خواندند. برخی نیز اما از این طرح استقبال کردند.

موافقان این طرح معتقد بودند که حذف لایک می‌تواند اینستاگرام برای گروه‌های زیادی از کاربران آن دارای فضای سالم‌تر و صمیمی‌تری کند.
همزمان در روزهای آغاز این طرح بارها این سوال مطرح شد که «آیا حذف نمایش تعداد لایک در اینستاگرام این پلتفرم شبکه اجتماعی را به یک تجربه‌ی بهتر و مفیدتر برای کاربران تبدیل می‌کند؟

حالا آنچه اهمیت دارد این است که این هفته اینستاگرام در قدمی بلندتر حذف نمایش تعداد لایک و بازدید ویدیو در این شبکه اجتماعی را به صورت آزمایشی  به شش کشور دیگر از جمله ایرلند ، استرالیا و برزیل گسترش داد.این آزمایش(حذف نمایش تعداد لایک ها)  پیش از این در کانادا با جایگزین شدن نمایش تعداد لایک ها با  لایک شده توسط افراد نامعلوم نوشته شده در زیر پست در حال انجام است و به گفته‌ی مسئولان اینستاگرام این حذف نمایش تعداد لایک‌ها قسمتی از تمرکز اینستاگرام بر روی سلامت کاربرانش است. تا جایی که آدام موسری مدیرعامل اینستاگرام در مصاحبه اخیرش با شبکه cbs گفت:  ما نمی‌خواهیم که اینستاگرام مثل یک فضای رقابتی و مسابقه‌ای باشد. هدف ما این است که اینستاگرام مکانی باشد برای افرادی که بیشترین انرژی و توان خود را صرف برقراری ارتباط با افرادی که دوستشان دارند و مسایلی که به آنها اهمیت می‌دهند بکنند.

چرا اینستاگرام دست به این آزمایش بزرگ زد؟

در این آزمایش هر کاربر به صورت شخصی قادر به دیدن جمع کل لایک‌های خود است اما آنچه برای مخالفان این طرح غم انگیز است اینکه لایک‌ها دیگر به صورت عمومی نمایش داده می‌شود چرا که موسری مدیرعامل اینستاگرام معتقد است که این امر باعث کاهش رقابت اجتماعی و آثار منفی و مخرب آن می‌شود.  آثار مخرب در واقع اشاره دارد که پژوهش‌هایی که درباره اینستاگرام در سال‌های اخیر انجام شده است. در یک تحقیق در سال ۲۰۱۷ با عنوان «اینستاگرام بدترین شبکه رسانه  اجتماعی برای سلامتی و تندرستی» تاکید شده که ایسنتاگرام در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی باعث به وجود آمدن درجات بالاتری از اضطراب و افسردگی می‌شود. این تحقیق که توسط «انجمن سلطنتی بهداشت عمومی انگلستان» منتشر شده و بیشتر روی تفاوت ها بین جوانان با دیگران بنا شده و تاکید دارد بر این نگرش:«چرا زندگی عادی ما شبیه به زندگی و سبک زندگی دیگر افراد و آنچه در پروفایل خود منتشر می‌کنند نیست.»

همچنین این مسنله و به علاوه اینکه جوانان پست‌هایی که به اندازه کافی تعداد لایک ندارند را حذف می‌کنند باعث نگرانی بیشتر شده است.

لایک بیشتر نشانگر جایگاه اجتماعی شما نیست!

اینستاگرام و موافقان طرح حذف لایک اهداف دیگری نیز دارند. موافقان این طرح می‌گویند پس از حذف لایک‌ها یا نمایش عمومی آن شاید به این واقعیت مهم عینی و اجتماعی نزدیک شویم که «لایک نشان دهنده جایگاه اجتماعی شما نیست. از آن طرف هم باید در نظر داشت رایج ترین منبع منفی رقابت در این شبکه عکس است که بخش کلیدی اینستاگرام است و شما نمی‌توانید بدون آن پلتفرمی داشته باشید.

دفاعیات مدیرعامل اینستاگرام

اما درباره این طرح آدام موسری مدیرعامل اینستاگرام دفاعیات خاص خود را دارد. او می‌گوید: «ممکن است حذف لایک برای تعاملات اینستاگرام خوب نباشد اما این یک ریسکی است که ما مایلیم آن را بپذیریم. ما هرکاری برای اینکه مردم کمتر با  اینستاگرام درگیر شوند انجام خواهیم داد و اگر بدانیم که این کارها باعث ایجاد امنیت و یا در کل محیط سالم‌تری برای افراد می‌شوند هم برای ما مطلوب است.»

او می‌گوید: «خوشبختانه این یک حرکت مثبت است و عزم اینستاگرام درمورد تعهد خود به حفاظت از کاربران آسیب پذیر  و کاهش آسیب احتمالی جدی به آنها جدی است. حتی اگر به قیمت کاهش معیارهای عملکرد تمام شود.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس عربیخوان IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
    1 0
    بسبارعالی