• آقای رئیس جمهور؛ سلام!

  آقای رئیس جمهور؛ سلام!

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبه جمعیت نگاه می کنم ، با لحن مواخذه طور به خودم می گویم«باید همان اول صبح میومدی ، حالا کلی تو صف منتظر بمون تا دفعه بعد سر ساعت بیایی» چاره ای نیست ، می روم نزدیک جمعیت و آخر صف، پشت خانم میانسالی که همراه با دختر نوجوانش آمده، می ایستم.

 • پس از چهل روز؛ حاج آقا! هارداسوز

  پس از چهل روز؛ حاج آقا! هارداسوز

  گزارش ویژه > گزارش ویژهتهران ۸ تیرماه روز انتخابات زود هنگام ریاست‌جمهوری ، اما چه انتخابی! انتخاب یک جایگزین و اصلح برای یک رییس جمهور شهید، انتخاب یک جایگزین برای یک منتخب واقعی! انتخاب یک رییس جمهور بین ۴ کاندیدا که هر یک می‌خواهند خود را به نحوی ادامه روی رییس جمهور شهیدمان نشان دهند. یکی با نشان دادن عکسش در کنار شهید رییسی، یکی با حضور در مراسم یادبود چهلم، یکی با شعارهای تبلیغاتی و....

 • یاعلی گفتیم و بار دیگر تاریخ را نوشتیم

  یاعلی گفتیم و بار دیگر تاریخ را نوشتیم

  گزارش ویژه > گزارش ویژهدر روز عید غدیر، خیابان‌های شهر با شور و شوق بی‌پایانی مملو از جمعیتی شدند که از هر گوشه و کنار به سمت مهمانی ده کیلومتری حرکت می‌کردند. این رویداد بزرگ که هر ساله به مناسبت عید غدیر برگزار می‌شود، نمادی از وحدت، همبستگی و عشق به اهل بیت (ع) است.

 • او رئیس جمهور نوجوانان بود

  او رئیس جمهور نوجوانان بود

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبا فرا رسیدن عید غدیر خم، به خدمات «سید شهدای اهل خدمت» که به ظرفیت نوجوانان نگاهی ویژه داشت پرداختیم. اگر برای دانستن چرایی این موضوع کنجکاو شده اید پیشنهاد می کنیم گفتگوی ما با حجت الاسلام «حامد تقدیری» رییس ستاد روایت پیشرفت را بخوانید.

 • از اتهامات جنسی در آمریکا تا بگم‌بگم‌ها در ایران!

  از اتهامات جنسی در آمریکا تا بگم‌بگم‌ها در ایران!

  گزارش ویژه > گزارش ویژهاز توهین‌ها و طعنه و کنایه‌ها تا ریزش ناگهانی رأی، همه از اتفاقاتی است که در حین و پس از برگزاری یک مناظره انتخاباتی رخ می‌دهد اما این مسئله تبعاتی دارد که می‌تواند منجر به امواج التهاب در اجتماع شود.

 • زیارت قبول؛ عزیز نویسنده!

  زیارت قبول؛ عزیز نویسنده!

  گزارش ویژه > گزارش ویژهشاید یکی از پرمخاطب ترین انواع نگارش در متون و کتاب ها، سفرنامه نویسی باشد که اغلب علاقمندان به سفر و کنجکاو نسبت به شناخت مناطق مختلف کره زمین را به سوی دانستن بیشتر سوق می دهد. این روزها که ایام موسم حج است و صدای بدرقه حاجیان در تمام کوچه و خیابان طنین انداز است، بخشی از ما که روزی مان نبوده که در ایام حج در سرزمین عرفات باشیم و عید قربان را با حاجی شدن سپری کنیم، دوست داریم از حال و هوای آنجا باخبر شویم.

 • زنان غزه! جان یا جنین!

  زنان غزه! جان یا جنین!

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبا ادامه جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، حدود صد و پنجاه هزار زن باردار در شرایط غم انگیزی در غزه زندگی می کنند. خبرگزاری آلمان نوشت: «زنان باردار در غزه با خطر مرگ، سقط جنین یا زایمان زودرس در بهترین حالت با توجه به جنگ اسرائیل مواجه هستند.»

 • دستمال مرطوب برای نوزادان مضر است؟

  دستمال مرطوب برای نوزادان مضر است؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهدستمال مرطوب بخصوص برای نوزادان، این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده و در بسیاری از خانه‌هایی که نوزاد یا کودک زیر دوسال دارند، دستمال مرطوب در سبد خرید ماهانه خانواده قرار دارد.

 • تشویق به درآمدهای میلیونی با اهدای تخمک‌های دور ریختنی!

  تشویق به درآمدهای میلیونی با اهدای تخمک‌های دور ریختنی!

  گزارش ویژه > گزارش ویژهآگهی‌ها کوتاه هستند و یکراست و بدون حاشیه به اصل مطلب می‌رسد: «خانم‌های عزیز ،آیا می‌دانستید با اهداء تخمک‌هایی که از طریق سیکل قاعدگی دور ریخته می‌شوند می‌توانید درآمد میلیونی داشته باشید؟».

 • هزینه ماهیانه نگهداری سگ‌ها برابر هزینه تحصیل ۱۴ دانش‌آموز

  هزینه ماهیانه نگهداری سگ‌ها برابر هزینه تحصیل ۱۴ دانش‌آموز

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبهانه اصلی‌شان برای نگهداری از سگ‌ها و گربه‌ها و پت‌های خانگی دیگر حیوان دوستی است اما فارغ از معنای درست این تعریف و مغایرت داشتن نگهداری بسیاری از حیوانات با قانون آپارتمان نشینی مسئله اصلی، حقیقت پشت این ماجراست.

 • همه چیز درباره یک جایگزین توهم زا

  همه چیز درباره یک جایگزین توهم زا

  گزارش ویژه > گزارش ویژهمصرف سیگارهای الکترونیک یا همان ویپ در حالی شایع شده که در بسیاری از کشورهای های طرفدار مصرف آزاد دخانیات استفاده ازآن با موانع و محدودیت های قانونی جدی رو به رو شده است. کارشناسان پیشگیری از آسیب‌های اعتیاد می‌گویند با مصرف و اعتیاد به این نوع سیگار یک جوان ۱۸ ساله ظرف مدت دو سال ریه یک پیرمرد ۷۰ ساله را پیدا می‌کند.

 • سونامی سالمندی، بحران پیش روی کشور

  سونامی سالمندی، بحران پیش روی کشور

  گزارش ویژه > گزارش ویژهکشور در ۱۰ سال گذشته با بحران‌های جمعیتی همزمانی روبه رو بوده که کارشناسان نتایج آن را سونامی سالمندی در ۲۰ سال آینده می‌دانند. تمایل زوج‌ها به زندگی بدون فرزند یا تنها یک فرزند، نرخ بالای مهاجرت جوانان، کم شدن آمار ازدواج با توجه به شرایط ناپایدار اقتصادی، افزایش آمار طلاق و تمایل به زندگی مجردی در بین جوانان و میانسالان سبب بروز تغییرات جمعیتی فاحش در ایران شده است.

 • فقدان نظارت، شهریه مدارس را به ۷۰ میلیون تومان رساند

  فقدان نظارت، شهریه مدارس را به ۷۰ میلیون تومان رساند

  گزارش ویژه > گزارش ویژههنوز دو هفته‌ای تا پایان کار مدارس باقی مانده بود که متولیان مدارس غیر انتفاعی والدین را از افزایش شهریه در مهر ۱۴۰۲ مطلع کردند. رقمی بیش از دو برابر آنچه تا به حال به مدرسه پرداخت کرده بودند را باید برای تحصیل ۹ ماه فرزند شان در سال آینده کنار می‌گذاشتند.

 • افزایش متقاضیان فرزندپذیری با تعدیل قوانین بهزیستی

  افزایش متقاضیان فرزندپذیری با تعدیل قوانین بهزیستی

  گزارش ویژه > گزارش ویژهپیدا شدن نوزاد چند روزه در سطل زباله‌ای در نازی آباد اتفاق ناگواری بود اما تلخی این اتفاق خیلی زود جایش را به شیرینی خبری  داد که سازمان بهزیستی آن را رسانه‌ای کرد. ۱۷ هزار خانواده برای به سرپرستی گرفتن این نوزاد اعلام آمادگی کردند. بعد از این خبر شیرین بود که کارشناسان آسیب‌های اجتماعی در حوزه فرزندخواندگی اعلام کردند که انقلابی فرهنگی در این زمینه رخ داده است.

 • کودکان کار دیروز، ساقی‌های قد و نیم قد امروز

  کودکان کار دیروز، ساقی‌های قد و نیم قد امروز

  گزارش ویژه > گزارش ویژهماجرای پاسکاری کودکان کار از معضلات نخ‌نما شده شهری است. متولی اصلی رسیدگی به وضعیت این قشر کم برخوردار و محروم سازمان بهزیستی معرفی شده اما علیرغم ادعای‌های بیشماربه نظر می‌رسد  این متولی نصفه نیمه هم نمی‌تواند پاسخگوی رفع مشکلات ابتدایی این کودکان باشد.

 • زیبایی غارهای یخی اروپا در قاب تصویر

  زیبایی غارهای یخی اروپا در قاب تصویر

  گزارش ویژه > گزارش ویژهغارهای یخی بخشی از زیبایی‌های پنهان سیارۀ زمین هستند؛ اما روند گرم شدن هوا در سیارۀ ما ممکن است خیل زود آخرین ردپاهای این گنجینه‌های حیرت‌انگیز طبیعی را هم از بین ببرد.

 • زندگی زیر یک سقف موقت

  زندگی زیر یک سقف موقت

  گزارش ویژه > گزارش ویژهآنها همیشه در همین حوالی پرسه می زنند. جایی برای رسیدن ندارند. بیشتر شان درد بیماری اعتیاد را هم به جان می کشند و جان دادن بی سرو صدای آنها در گوشه و کنار شهر شاید تلخ ترین اتفاق روزهای سرد سال باشد. گرمخانه‌ها که بیشترشان در نواحی مرکزی پایتخت هستند بی برو برگرد کفاف این تعداد از کارتن خواب های شبانه را ندارند. برخی از آن ها هم نمی‌توانند از خیر مصرف بگذرند و حتی یک نصفه روز با هنجارهای گرمخانه کنار بیایند. برای همین است که در این ماه از سال زندگی کارتن خواب ها بیش از وقت‌های دیگر برای فعالان پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی جدی می‌شود.

 • می‌گویند مصرف این ماده چشم سوم‌تان را باز می‌کند!

  می‌گویند مصرف این ماده چشم سوم‌تان را باز می‌کند!

  گزارش ویژه > گزارش ویژهاز سر کنجکاوی و نیاز به تمرکز بود که راهش به کلاس های مجازی آموزش باز کردن چشم سوم افتاد. اما همه چیز تا سرحد یک دورهمی از راه دور باقی نماند. زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کرد چشم سومش باز شد! آن هم نه با بالا و پایین کردن‌های سرفصل جزوه‌های گیاه خواری، چاکرا شناسی، رنگ درمانی و مدیتیشن. ظرف چند هفته مصرف «مسکالین» که گفته بودند عوارضی ندارد راه میانبرش شد و در توهم زدن دست استاد همان کلاس و شاگردهای ارشدش را از پشت بست!

 • چه فیلم‌هایی را نباید همراه کودکان تماشا کرد؟

  چه فیلم‌هایی را نباید همراه کودکان تماشا کرد؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبه گفته دکتر زهرا سادات شمس، روانشناس تربیتی و عضو انجمن کودک و رسانه، هرکدام از ژنرهای اجتماعی، خانوادگی، عاشقانه، خشن، هیجان‌انگیز و تخیلی می‌تواند تأثیر منفی بر کودکان داشته باشد.

 • آیا این راز باید از خواستگار پنهان بماند؟

  آیا این راز باید از خواستگار پنهان بماند؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبه عقیده یک متخصص روانشناسی، ازدواج با قربانی تجاوز جنسی بستگی به عوامل مختلفی ازجمله شرایط روحی فرد، نوع و تعداد دفعات تجاوز جنسی و پذیرش طرف مقابل دارد.

 • ببخشید، این مارک‌ها کیلویی چند؟

  ببخشید، این مارک‌ها کیلویی چند؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهمی‌گوید با وسواس زیادی خرید می‌کند. دوست دارد لباسی به تن کند که از دور مارک و برندش را داد بزند. می‌گوید مو را از ماست بیرون می‌کشد و امکان ندارد مارک تقلبی به چشمش اصل بیاید. اما او هم مثل خیلی از جوان‌های دیگر که پله‌های پاساژهای اسم و رسم در کرده پایتخت را بالا و پایین می‌کنند بی خبر از این هستند که لیبل‌های آویزان شده به این لباس‌ها کیلویی به فروش می‌رسند و لباسی که چند برابر قیمت اصلی برای شان چوب خورده کار خیاط های به اصطلاح «تمیز کار» همین راسته پاچنار بازار خودمان است.

 • حس وطن‌دوستی در نوجوانان چگونه شکل می‌گیرد؟

  حس وطن‌دوستی در نوجوانان چگونه شکل می‌گیرد؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبخش قابل‌توجهی از رفتارهای نوجوانان، متاثر از اقتضائات دوره سنی آنهاست که تلاش می‌کنند متفاوت ببینند، بیندیشند و سخن بگویند اما ‌ارزش قائل نشدن برای علایق و آرزوهای آنها در خانه و مدرسه و جامعه موجب عدم‌شکل‌گیری توجه به ارزش‌ها، فرهنگ، وطن و هویت در نوجوان می‌شود.

 • این شماره را جدی بگیرید

  این شماره را جدی بگیرید

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبسیاری از افرادی که رفتار ناهنجار از خود بروز می‌دهند از نظر قانون مجرم تلقی نمی‌شوند، یا این که در مواقع اورژانسی که این ناهنجاری در حال وقوع است به سرعت نمی‌توان حکمی صادر کرد و اعمال قانون کرد. در چنین شرایطی است که خدمات اورژانس اجتماعی در اولویت رسیدگی به این نوع اتفاقات قرار می‌گیرد. تا چه اندازه با خدمات این سامانه مددکاری شبانه روزی آشنایی دارید؟

 • اخبار منفی و دروغ چه تأثیری بر روح و روان جامعه می‌گذارد؟

  اخبار منفی و دروغ چه تأثیری بر روح و روان جامعه می‌گذارد؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبا این که در روزگاری هستیم که امکانات و تجهیزات زندگی نسبت به قبل خیلی بیشتر شده است، حال خوب گوهر نایابی است که همگان در جستجوی آن هستند. همه به دنبال راه حلی برای خوب کردن حال خود هستند. برخی حال خوب را در داشتن ثروت و جایگاه اجتماعی می‌بینند و برخی دیگر آن را در روابط با دیگران. اما آیا واقعا این موارد با داشتن حال خوب ارتباطی دارد؟ آیا حال خوب داشتن به معنای نبودن غم و سختی در زندگی است؟

 • فرزندان این گروه از والدین به وسواس مبتلا می‌شوند

  فرزندان این گروه از والدین به وسواس مبتلا می‌شوند

  گزارش ویژه > گزارش ویژهبسیاری از بزرگسالان که درگیر وسواس‌های عجیب و غریب هستند اعتراف می‌کنند فکرهای وسواس گونه آنها در نوجوانی شکل گرفته‌اند و هیچ وقت برای درمان اقدام نکرده‌اند! وسواس عمدتاً ریشه‌های ژنتیکی دارد اما عوامل دیگر هم می‌تواند باعث بروز OCD در نوجوانان شود.

 • لطفا این کارنامه ها را جدی نگیرید!

  لطفا این کارنامه ها را جدی نگیرید!

  گزارش ویژه > گزارش ویژهسال‌ها قبل مدارس غیردولتی وجود نداشتند، تمام بچه‌ها کنار هم در مدارس دولتی مشغول به تحصیل شده و همه در یک سطح تحصیلی در کنکور با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند اما در سال ۱۳۶۷ طرح تشکیل مدارس غیرانتفاعی "با استدلال عدم توانایی دولت در جذب دانش‌آموزان برای تحصیل رایگان" به تصویب رسید و از سال ۱۳۶۸ اولین مدارس غیرانتفاعی فعالیت خودشان را آغاز کردند. تصور تدریس بهتر در این مدارس از همان سال های ابتدایی در افکار عمومی جا افتاد. اما واقعا این طور است و در مدارس دولتی خبری از پیگیری درسی و پرورش نخبه ها و دانش آموزان مستعد نیست؟

 • کدام خیریه‌ها قابل‌اعتمادند؟

  کدام خیریه‌ها قابل‌اعتمادند؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهدر طی سال‌های اخیر تعداد مؤسسات خیریه افزایش‌یافته و همه این مؤسسات با ادعای کمک به نیازمند و قشر آسیب‌دیده اقدام به فعالیت می‌کنند؛ در میان این‌همه خیریه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد یا حتی با تماس درخواست کمک می‌کنند، گاهی گیج می‌شویم که به کدام خیریه‌ها باید اعتماد کنیم؟ در ادامه به این سؤال پاسخ می‌دهیم.

 • آیا دختر خانم‌ها هم می‌توانند عمل فریز تخمک انجام دهند؟

  آیا دختر خانم‌ها هم می‌توانند عمل فریز تخمک انجام دهند؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهشرایط ازدواج و تشکیل خانواده برای همه یکسان نیست. خیلی از دختر خانم ها به هر دلیلی زوج مناسب خودشان را پیدا نکرده اند و سن مناسب باروری در آن ها رو به اتمام است. همین موضوع نگرانی از نازایی و بارداری پر خطر را در آن ها تشدید می‌کند. اما خوشبختانه قانون و مراتب عمل فریز کردن تخمک که طی آن بارداری به چند سال بعد موکول می‌شود این امکان را برای این دختر خانم‌ها فراهم کرده تا بتوانند در زمان مناسب بارداری بی‌خطری را تجربه کنند و نوزاد سالمی به دنیا بیاورند.

 • اعتیاد به شرط‌بندی، با زندگی چه می‌کند؟

  اعتیاد به شرط‌بندی، با زندگی چه می‌کند؟

  گزارش ویژه > گزارش ویژهسایت های شرط بندی و قماروسوسه ای تمام نشدنی هستند که  شبیه به قارچ رشد کرده اند.درگاه های گرفتاری  که فارغ از اینکه چقدر کاربران‌شان را پولدار با بی‌پول می‌کنند، خسارت محضی به نام اعتیاد برایشان دارند؛ اعتیاد به برنده شدن و بدست آوردن پول‌های کلان از یک راه به ظاهر آسان.اما کارشناسان  خانواده می گویند حتا برنده های شرط بندی هم یک بازنده تمام عیار هستند .چرا که ممکن است به طور موقت به سرمایه ای ناچیز برسند اما در کنار آن و در خفا خسارت های جبران نشدنی را متحمل می شوند که کمتر کسی از آن خبر دارد.

 • این «خادم خاصه»، کرمان را شهر کریمان کرد

  این «خادم خاصه»، کرمان را شهر کریمان کرد

  گزارش ویژه > گزارش ویژهمحال است از دیدنی‌های کرمان یا همان شهر کریمان حرفی برود و کسی یادی از میدان و مجموعه بناهای به جا مانده از دوره گنجعلی خان نکند. این میدان و متعلقاتش هنوز هم بعد از گذشت قرن‌ها نگین انگشتری شهر هستند و پای هر گردشگری که به آن باز می‌شود خاطره‌ای خوش از آنجا با خود به یادگار می‌برد.