• از این رفتارهای کودک خود نترس!

  از این رفتارهای کودک خود نترس!

  خانواده > فرزندپروریعجیب به نظر می رسد اما طبیعی است. بازی تخیلی برای کودک طبیعی و سرگرم کننده تلقی می شود و مهارت های اجتماعی، عاطفی، شناختی و حرکتی او را تقویت می کند .

 • کودکان در هیات| توصیه هایی به مادران در ماه محرم

  کودکان در هیات| توصیه هایی به مادران در ماه محرم

  خانواده > فرزندپروریامروز اولین روز محرم است. اولین روز عزای امام حسین علیه السلام و یارانش. از چند هفته پیش تکایا و هیات‌ها فعالیتهایشان را شروع کردند و منی که امسال بچه کوچک دارم مانده ام با هزار دغدغه فکری که آیا میتوانم امسالم مثل سالهای گذشته از محرم فیض ببرم یا نه؟

 • ساده و آسان صورتگر مغز کودکان خود باشید

  ساده و آسان صورتگر مغز کودکان خود باشید

  خانواده > فرزندپروریراههای بسیاری وجود دارد که والدین می‌توانند به کمک آن‌ها، تعاملاتی با کیفیت بالاتری با فرزندان داشته باشند. گنجانده شدن ایده‌های ساده وجالب در برنامه روزانه والدین از بدو تولد تأثیر زیادی بر یادگیری و رشد مغز کودکان دارد. این یک راه عالی برای لذت بردن و در عین حال ایجاد پیوندی قوی‌تر در ایجاد ارتباط با فرزندان است.

 • فرزندپروری ذاتی است یا اکتسابی؟

  فرزندپروری ذاتی است یا اکتسابی؟

  خانواده > فرزندپروریرسانه‌های اجتماعی مملو از موضوعات و توصیه‌هایی درباره روش‌های صحیح و مدرن فرزندپروری است، اما - صرف نظر از اینکه چقدر معتبر هستند - اغلب کافی نیستند، چون به گفته کارشناسان، فرزندپروری مهم‌ترین و دشوارترین شغل در جهان است.

 • از بی تفاوتی به طلاق تا عبور از خط قرمزهای عاطفی| نقدی بر سریال «در انتهای شب»

  از بی تفاوتی به طلاق تا عبور از خط قرمزهای عاطفی| نقدی بر سریال «در انتهای شب»

  خانواده > همسرداریفیلم در انتهای شب روایتی از یک جدایی و واکاوی ریشه‌های آن است اما آیا این فیلم هم صرفاً مرثیه‌ای در مصائب زنان است یا روزنه امیدی در انتهای شب خواهد تابید؟

 • نسل زد مشارکت سیاسی را بالا می‌برند

  نسل زد مشارکت سیاسی را بالا می‌برند

  خانواده > فرزندپروریتا چند سال گذشته حضور نوجوانان در جنبش‌ها و فعالیت‌های سیاسی بسیار کمرنگ بود، اما چند سالی است که آن‌ها برای بیان عقاید خود به خیابان‌ها می‌آیند و از شبکه‌های اجتماعی و جوامع آنلاین برای انتقال بیان صدای خود و کمپین برای تغییر استفاده می‌کنند. آنها علیه فساد و نابرابری ها اعتراض می‌کنند. آنها برای توسعه پایدار و آینده ای بهتر برای نسل فعلی و جدید می جنگند. حال باید دید برای مشارکت بهتر آنها در مسائل سیاسی چه باید کرد؟

 • دختر دو ساله مگر شهید می‌شود؟

  دختر دو ساله مگر شهید می‌شود؟

  خانواده > فرزندپروریروی سنگ قبر ریحانه نوشته: «ولادت: ۱۴۰۱/۰۴/۰۱؛ شهادت: ۱۴۰۲/۱۰/۱۳» دخترک دو سالش هم تمام نشده بود! یک سال و نیمه بود که شهید شد… کاش عمه ریحانه با همان گویش کرمانی روضه بخواند: «عزیزُم بیا...»

 • چند می گیرید ثبت نام کنید؟|مصائب یافتن مدرسه برای فرزندان

  چند می گیرید ثبت نام کنید؟|مصائب یافتن مدرسه برای فرزندان

  خانواده > فرزندپروریچند روزی  است پرونده بچه ها دستم مانده و از این مدرسه به آن مدرسه میروم. آنقدر مستاصلم که دست به دامن استخاره و قرآن شده ام. حتی نمیدانم چه نیتی برای استخاره‌ام بکنم؟ مدرسه دولتی؟غیر انتفاعی؟ هیات امنایی؟ یا شاهد؟ برای ثبت نام در هر کدام از مدارس با مشکلی مواجهم. این روایت، مشغله ذهنی بسیاری از خانواده در این روزها است.

 • جستجوی پناه در دنیای ازدواج سفید

  جستجوی پناه در دنیای ازدواج سفید

  خانواده > همسرداریبه گفته یک آسیب‌شناس اجتماعی، در جوانانی که در خانواده‌های بی‌محبت قرار می‌گیرند و از موقعیت روحی و اجتماعی خود ناراضی هستند، برقراری روابط پنهانی با جنس مخالف و در مواردی ازدواج سفید برای کسب آرامش و رضایت بیشتر رایج است.

 • کودکان و ذبح قربانی

  کودکان و ذبح قربانی

  خانواده > فرزندپروریاین که جشن است و شادی و حضور تمام اعضای خانواده مهم باشد امری پسندیده باید باشد اما چون بخشی از این مراسم ظاهری خشن دارد و حسن کار در بطن آن نهفته است، باید به نکاتی توجه داشت.

 • جدلهای سیاسی والدین، چالش جدید کودکان

  جدلهای سیاسی والدین، چالش جدید کودکان

  خانواده > فرزندپروریفرزندانی که در دوران کودکی در خانواده یادگیری عاطفی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی درستی کسب کنند و بتوانند بحث و جدل به شیوه مثبت را بیاموزند در بزرگسالی نیز همین‌گونه عمل می‌کنند. همانگونه که بحث درست والدین، مهارت مناظره سالم را به کودک می‌آموزد در مقابل بحث و جدل‌ و اختلافات سیاسی ناسالم تاثیرات منفی بسیاری بر کودکان دارد.

 • اگر کودک منظم می خواهیم باید چه کنیم؟

  اگر کودک منظم می خواهیم باید چه کنیم؟

  خانواده > فرزندپروریشاید بسیاری از والدین زمان دقیق شروع بی نظمی را در کودکان خود ندانند اما ناخواسته ممکن است خود شروع کننده یا تقویت کننده آن باشند.

 • بحث سیاسی در خانواده هیچ برنده ای ندارد

  بحث سیاسی در خانواده هیچ برنده ای ندارد

  سبک زندگی > آداب معاشرتدر موعد زمانی ای هستیم که رقابت سیاسی بین رجال سیاسی برای کسب کرسی ریاست‌جمهوری دارد به اوج خود می‌رسد و تنش‌ها بین احزاب سیاسی بزرگ و بزرگتر شده و حتی در خانه‌های ایرانیان نیز در حال گسترش است. وفاداری‌های حزبی و جهت‌گیری‌های سیاسی گاهی باعث ایجاد تفرقه بین والدین و فرزندان، برادران و خواهران، زن و شوهرها و ... می‌شود و هدایت این درگیری‌ها کار آسانی نیست. ما قصد داریم تا شما را راهنمایی کنیم، که چگونه با اختلافات اندیشه با هم گفتگو کنید اما روابط خانوادگی خود را به چالش نکشید.

 • نوزادتان را زیاد بغل کنید!

  نوزادتان را زیاد بغل کنید!

  خانواده > فرزندپروریبسیاری از پدر و مادرها این جمله را از اطرافیان خود شنیده‌اند که اگر کودک خود را زیاد در آغوش بگیرند به اصطلاح «بغلی» می‌شود اما یافته‌های علمی نکات جدیدی را درباره این مسئله آشکار می‌کند.

 • مواد غذایی برشته مصرف نکنید

  مواد غذایی برشته مصرف نکنید

  خانواده > خانه داریبرشته کردن مواد غذایی از جمله قهوه فوری و نان منجر به تولید ترکیبی به نام آکریل آمید می شود که مصرف طولانی مدت این نوع ترکبات منجر به سرطان می شود.

 • مهم‌ترین دوره برای شناخت از همسر

  مهم‌ترین دوره برای شناخت از همسر

  خانواده > همسرداریدر دوران عقد یکی از سنگین‌ترین و خطیرترین وظایف زندگی فرد بر عهده‌اش قرار گرفته و آن وظیفه‌ی شناخت دقیق و همه جانبه‌ی شباهت‌ها و تفاوت‌های وی با همسرش است.

 • طلاهای اهدایی مرد به زن هبه و قابل استرداد است

  طلاهای اهدایی مرد به زن هبه و قابل استرداد است

  خانواده > همسرداریطلاهایی که از جانب مرد به زوجه هدیه داده می شود به عنوان هبه طلا از آن نام برده می شود و قابل استرداد است. از لحاظ قانونی امکان پس گرفتن طلاها وجود دارد مگر اینکه بر اساس برخی دیگر از قوانین این کار امکان پذیر نباشد.

 • چگونه تلویزیون هوشمند خود را به موبایل متصل کنیم؟

  چگونه تلویزیون هوشمند خود را به موبایل متصل کنیم؟

  سبک زندگی > موفقیتتهران - ایرنا - تلویزیون های هوشمند دنیای زندگی روزمره ما را متحول کرده اند به طوری که وجود یک تلویزیونی هوشمند در هر خانه ای اجتناب ناپذیر شده و حتی کودکان نسل جدید تلویزیون‌ها را ترجیح می دهند.

 • از مرگ نوزاد تا کاهش ناباروری؛ بلایی که سیگار بر سر مادران می‌ورد

  از مرگ نوزاد تا کاهش ناباروری؛ بلایی که سیگار بر سر مادران می‌ورد

  خانواده > فرزندآوریخیلی از زنان سیگاری برخی برای جبران وابستگی خود به مواد دخانی به آدامس و حتی سیگار الکترونیک و قلیان روی می آورند در حالی که مسیرشان اشتباه است زیرا با این کار نه فقط سلامت خود بلکه فرزندانشان را هم تهدید می‌کنند و باید سیگار را کنار بگذارند.

 • تأثیر استفاده از تلفن همراه در دوران شیردهی بر نوزاد

  تأثیر استفاده از تلفن همراه در دوران شیردهی بر نوزاد

  خانواده > فرزندپروریدر این عصر مدرن استفاده از تلفن همراه به یک امر عادی تبدیل شده است اما این مسئله عادی در دوران شیرهی می‌تواند خطراتی را برای نوزاد در پی داشته باشد.  

 • گل‌هایی که در تمام سال شکوفا می‌شوند

  گل‌هایی که در تمام سال شکوفا می‌شوند

  خانواده > خانه داریگلهایی وجود دارند که به دلیل مقاومت در برابر دمای پایین، خانه شما را در تمام طول سال سر زنده و رنگارنگ نگه می دارند.

 • یادگیری دانش‌آموزان در تابستان با سرگرمی و تعامل

  یادگیری دانش‌آموزان در تابستان با سرگرمی و تعامل

  خانواده > فرزندپروریدانش‌آموزان بعد از ۹ ماه درس خواندن و مشق نوشتن به تعطیلات تابستانی نیاز دارند تا کمی استراحت کرده و وقت بیشتری را با خانواده بگذرانند. حال باید دید چگونه می‌توان در تابستان با استفاده از فعالیت‌های سرگرم‌کننده و تعاملی با سرعتی آرام، عشق به یادگیری را در کودکان تقویت کرده و آن‌ها را به مرور دروس وا داشت.

 • سیسمونی یا فخرفروشی؛ چگونه بی دردسر خرید کنیم؟

  سیسمونی یا فخرفروشی؛ چگونه بی دردسر خرید کنیم؟

  خانواده > فرزندآوریخرید سیسمونی همیشه یک تجربه متفاوت و شیرین برای خانواده‌ها بوده و هست اما با دستکاری شدن رسم و رسومات قدیمی و پیدایش سبک زندگی‌های پر زرق و برق، فشار اقتصادی جدیدی بر خانواده‌ها و حتی پدربرگ و مادربرگ‌ها تحمیل می‌کند. تغییرات جدی که در سبک زندگی خانواده‌ها ایجاد شده حاصل چشم و هم‌چشمی و تجمل‌گرایی است که در شکراب شدن روابط خانوادگی هم بی تاثیر نیست.

 • نصیحت کردن را فراموش کنید!

  نصیحت کردن را فراموش کنید!

  خانواده > فرزندپروریمادری هستم که نگران آینده دخترم هستم. او ۱۶ ساله است و لجباز. به حرف‌ های من گوش نمی‌دهد. از صبح تا شب با رفیق‌هایش به  گردش و خوش‌گذرانی می رود. سال پیش، ترک تحصیل هم کرد. لطفا راهنمایی‌ام کنید؟

 • تاثیر سن و وزن بر ناباروری زنان

  تاثیر سن و وزن بر ناباروری زنان

  خانواده > فرزندآوریناباروری یکی از مشکلات زوج‌های جوان برای داشتن فرزند است که امروز با پیشرفت علمی بخشی از مشکل حل شده است.

 • با تعطیلی مدارس شادی را برای خانواده خود بسازید

  با تعطیلی مدارس شادی را برای خانواده خود بسازید

  خانواده > فرزندپروریبا نزدیک شدن به زمان تعطیلی مدارس، خانواده‌ها می‌توانند فرصت‌های زیادی را برای گذراندن زمان با کیفیت در کنار هم به عنوان یک خانواده شاد فراهم کنند. به جای استفاده از این زمان برای تنبلی، فعالیت‌های مقرون به صرفه و مناسب خانواده وجود دارد که می‌توانید در روال تعطیلات مدرسه خود بگنجانید.

 • شکم دردهایی که در بارداری باید جدی گرفته شود

  شکم دردهایی که در بارداری باید جدی گرفته شود

  خانواده > فرزندآوریمتخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بر این باور است، در دوره بارداری دردهای شکمی وجود دارند که ممکن است خطرناک باشند و به همین دلیل زنان باردار باید با نشانه‌های پرخطر در این دوران آشنا باشند تا بتوانند به موقع اقدام لازم را انجام دهند.

 • در هر سنی چه کتاب‌هایی برای کودکان بخوانیم؟

  در هر سنی چه کتاب‌هایی برای کودکان بخوانیم؟

  خانواده > فرزندپروریاهمیت مطالعه برای کودکان را نمی توان نادیده گرفت. کتاب خواندن می تواند به آموزش، رشد اجتماعی و شناختی کودک، رفاه و سلامت روان آنها کمک کند؛ اما انتخاب نوع کتاب نکته مهمی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 • قوانین مرتبط با پدر و مادر شدن با رحم جایگزین

  قوانین مرتبط با پدر و مادر شدن با رحم جایگزین

  خانواده > فرزندآوریزوج‌ها معمولا چندی پس از ازدواج به فکر بچه‌دار شدن میافتند. برخی‌ از آن‌ها برای پدر و مادر شدن با مشکلات پزشکی مواجه هستند. خوشبختانه با گسترش علم پزشکی تا حدود این مشکلات برطرف شده است. یکی از راه‌حل‌ها رحم اجاره‌ای یا رحم جایگزین است. با ما همراه باشید تا با این راه حل ناباروری و قوانین مرتبط با آن آشنا شوید.

 • پنج توصیه برای گفت‌وگو با همسر پرتوقع

  پنج توصیه برای گفت‌وگو با همسر پرتوقع

  خانواده > همسرداریگاهی یکی از زوجین تصور می‌کند بهتر فکر می‌کند و باید خواسته‌های خود را تحمیل کند این جاست که بدون آگاهی از روش گفت‌وگو نمی‌توان با پر توقعی او مقابله کرد.