• نوای عاشورایی در گذر زمان

  نوای عاشورایی در گذر زمان

  سبک زندگی > آداب معاشرتمداحی‌های قدیمی، از نوای «بازاین چه شور است» گرفته تا دیگر نغمه‌های سنتی، همواره بخش جدایی‌ناپذیر مجالس عزاداری محرم بوده‌اند. یادآوری حال و هوای این مداحی‌ها، احساسات عمیقی از عشق و ارادت به امام حسین (ع) و یارانش را در دل‌ها زنده می‌کند و پیوندی معنوی بین گذشته و حال برقرار می‌سازد.

 • بفرمایید پیتزای نذری محرم

  بفرمایید پیتزای نذری محرم

  آشپزی > آشپزی بومیدر سال‌های اخیر، شاهد رواج نذر پیتزا در برخی از محلات بالاشهر تهران در ماه محرم بوده‌ایم. این موضوع، واکنش‌های مختلفی را به همراه داشته و  به‌عنوان یک پدیده جدید و بحث‌برانگیز در فرهنگ نذری‌دهی موردتوجه قرار گرفته است.

 • از همدلی نذری های خانگی قدیم تا تجملات هیات های امروز

  از همدلی نذری های خانگی قدیم تا تجملات هیات های امروز

  سبک زندگی > مهارت‌ و آموزشبا گذشت زمان و تغییرات اجتماعی و فرهنگی، هیأت‌های مذهبی نیز دستخوش تحولاتی شده‌اند. از سبک‌های سنتی پذیرایی و برگزاری مراسم در هیأت‌های قدیمی گرفته تا نوآوری‌ها و رویکردهای مدرن در هیأت‌های جدید، هر کدام به نوعی تلاش می‌کنند تا معنویت و روحیه‌ای که این مراسم‌ها به دنبال دارند را حفظ کرده و به بهترین شکل به عزاداران خدمت کنند.

 • عدس پلوی نذری خانه همسایه|خاطره‌ای ماندگار در ماه محرم

  عدس پلوی نذری خانه همسایه|خاطره‌ای ماندگار در ماه محرم

  آشپزی > آشپزی بومیهر سال با فرارسیدن ماه محرم، حال و هوای محله‌مان عوض می‌شود. صدای نوای مداحی و بوی نذری‌های متنوع در کوچه‌ها پیچیده و شور و حال خاصی را به محله می‌بخشد. در میان همه‌ این نذری‌ها، عدس‌پلو خانه همسایه همیشه برایم خاطره‌انگیزترین بوده است.

 • قیمه نذری آشپزخانه مادربزرگ

  قیمه نذری آشپزخانه مادربزرگ

  آشپزی > آشپزی بومیهر سال با فرارسیدن ماه محرم، خانه مادربزرگ پر از عطر و بوی دلنشین قیمه نذری می‌شود. این سنت قدیمی و دوست‌داشتنی که نسل به نسل در خانواده‌ها منتقل شده، نه‌تنها یادآور ارزش‌های دینی و مذهبی است، بلکه فضایی گرم و صمیمی برای گردهمایی خانواده و تقویت پیوندهای عاطفی فراهم می‌آورد.

 • قوام جمهوری اسلامی در دست مردم است

  اهمیت مشارکت در انتخابات برای آینده کشور

  قوام جمهوری اسلامی در دست مردم است

  سبک زندگی > مهارت‌ و آموزشمشارکت در انتخابات به‌عنوان یکی از اصول دموکراسی، نقش حیاتی در تعیین سرنوشت کشور دارد. در این میان، عدم مشارکت مرددین انتخابات می‌تواند عواقب جدی برای سیستم دموکراتیک و سرنوشت کشور داشته باشد.

 • آیا ازدواج می‌تواند مشکلات رفتاری را درمان کند؟

  آیا ازدواج می‌تواند مشکلات رفتاری را درمان کند؟

  سبک زندگی > مهارت‌ و آموزشخیلی‌ها به امید تغییر رفتارهای منفی خود یا شریک زندگی‌شان وارد زندگی مشترک می‌شوند، اما آیا ازدواج واقعاً می‌تواند معجزه‌ای برای حل مشکلات رفتاری باشد؟ تجربه‌ها و واقعیت‌ها نشان می‌دهند که تغییرات پایدار نیازمند چیزی فراتر از عشق و تعهد است.

 • یاعلی گفتیم و بار دیگر تاریخ را نوشتیم

  یاعلی گفتیم و بار دیگر تاریخ را نوشتیم

  گزارش ویژه > گزارش ویژهدر روز عید غدیر، خیابان‌های شهر با شور و شوق بی‌پایانی مملو از جمعیتی شدند که از هر گوشه و کنار به سمت مهمانی ده کیلومتری حرکت می‌کردند. این رویداد بزرگ که هر ساله به مناسبت عید غدیر برگزار می‌شود، نمادی از وحدت، همبستگی و عشق به اهل بیت (ع) است.

 • نقش محوری «سادات» در اقوام ایرانی

  نقش محوری «سادات» در اقوام ایرانی

  سبک زندگی > آداب معاشرتاحترام به سادات در میان اقوام مختلف مسلمان، به دلیل ارتباط نسبی با پیامبر اسلام (ص) و نقش تاریخی و مذهبی آنان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این احترام به شیوه‌های مختلفی ابراز می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 • جستجوی پناه در دنیای ازدواج سفید

  جستجوی پناه در دنیای ازدواج سفید

  خانواده > همسرداریبه گفته یک آسیب‌شناس اجتماعی، در جوانانی که در خانواده‌های بی‌محبت قرار می‌گیرند و از موقعیت روحی و اجتماعی خود ناراضی هستند، برقراری روابط پنهانی با جنس مخالف و در مواردی ازدواج سفید برای کسب آرامش و رضایت بیشتر رایج است.

 • از اتهامات جنسی در آمریکا تا بگم‌بگم‌ها در ایران!

  از اتهامات جنسی در آمریکا تا بگم‌بگم‌ها در ایران!

  گزارش ویژه > گزارش ویژهاز توهین‌ها و طعنه و کنایه‌ها تا ریزش ناگهانی رأی، همه از اتفاقاتی است که در حین و پس از برگزاری یک مناظره انتخاباتی رخ می‌دهد اما این مسئله تبعاتی دارد که می‌تواند منجر به امواج التهاب در اجتماع شود.

 • برنده مناظرات چه کسی است؟

  برنده مناظرات چه کسی است؟

  سبک زندگی > موفقیت نامزدهای انتخاباتی اغلب در کنار ارائه طرح و برنامه‌های خود در مناظرات، با نقد و به چالش کشیدن رقبای انتخاباتی خود به دنبال برنده شدن هستند؛ در حالی که باید بدانند که برنده اصلی در مناظرات با اخلاق‌ترین کاندیدا است.

 • تغییر در یادگیری مهارت‌های جدید

  تغییر در یادگیری مهارت‌های جدید

  سبک زندگی > مهارت‌ و آموزشیادگیری یک چیز جدید می تواند برای بسیاری از مردم چالش برانگیز باشد اما مهم، تغییرات مثبتی است که یادگیری یک چیز جدید می‌تواند به آن دلیل در زندگی شما ایجاد کند.

 • این کاندیدا رای می آورد

  این کاندیدا رای می آورد

  سبک زندگی > موفقیتتا قبل از آیت‌الله رئیسی مردم بیش از هر چیز به دنبال رئیس‌جمهوری بودند که بتواند با دنیا رابطه برقرار کرده و مشکلات کشور را حل‌وفصل کند؛ اما  آیت‌الله رئیسی معیارهای انتخاب رئیس‌جمهور ایده‌آل را تغییر داد.

 • آخر و عاقبت بازی همستر کامبت به کجا ختم می‌شود؟

  آخر و عاقبت بازی همستر کامبت به کجا ختم می‌شود؟

  سبک زندگی > مدیریت فضای مجازیبه قول یک کاربر فضای مجازی، این روزها اکثر مردم دو حالت دارند؛ یا به درخت توت دست دراز کرده‌اند یا دارند روی گوشی ضربه می‌زنند تا سکه بگیرند! به راستی تب و تاب این روزهای ربات تلگرامی همستر کامبت چیست و کسب درآمد از آن بر چه اساسی است؟

 • تفاوت سنی در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

  تفاوت سنی در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

  سبک زندگی > موفقیتبه گفته یک مشاور پیش از ازدواج، اگرچه اختلاف سنی بالاتر از حد متوسط ​ ممکن است به روش‌های خاصی بر ارتباط زوجین تأثیر بگذارد، اما این ملاک باید در کنار ملاک‌های دیگر سنجیده شود.

 • آیت‌الله رئیسی، الگویی برای رئیس جمهور آینده

  آیت‌الله رئیسی، الگویی برای رئیس جمهور آینده

  سبک زندگی > موفقیتبه گفته یک کارشناس مذهبی، هر کسی بر اریکه قدرت و ریاست تکیه بزند باید همچون آیت‌الله رئیسی خصلت‌های مهم خدمتگزاری، طاعت پذیری از ولایت، توجه به اولویت‌ها، توجه تام به عزت و منفعت ملی، داشتن نگاه تمدنی و از جنس مردم و به معنای حقیقی کلمه برای مردم بودن را داشته باشد.

 • تأثیر استفاده از تلفن همراه در دوران شیردهی بر نوزاد

  تأثیر استفاده از تلفن همراه در دوران شیردهی بر نوزاد

  خانواده > فرزندپروریدر این عصر مدرن استفاده از تلفن همراه به یک امر عادی تبدیل شده است اما این مسئله عادی در دوران شیرهی می‌تواند خطراتی را برای نوزاد در پی داشته باشد.  

 • برخی دانش آموزان متقلب، متخلف می شوند

  برخی دانش آموزان متقلب، متخلف می شوند

  سبک زندگی > موفقیتبه گفته یک مشاور تحصیلی، برخی دانش‌آموزان ممکن است فکر کنند تقلب بی‌ضرر است اما تقلب راه انحرافی و غیراخلاقی را به دانش‌آموزان یاد خواهد داد.

 • چطور کتاب‌خواندن را به‌اندازه فیلم دیدن برای مردم جذاب کنیم؟

  چطور کتاب‌خواندن را به‌اندازه فیلم دیدن برای مردم جذاب کنیم؟

  سبک زندگی > مهارت‌ و آموزشبه گفته یک کارشناس حوزه کتاب، در دوره معاصر، فیلم به درجات گسترده‌تر از کتاب مورداستفاده قرار گرفته و مصرف تصویری مردم بیشتر از مصرف متنی‌شان بوده، اما تأثیر کتاب عمیق‌تر است و بر لایه‌های درونی‌تری اثر می‌گذارد؛ لذا لازم است تا ما با راهکارهایی کتاب را به اندازه فیلم برای مردم جذاب کنیم.

 • در هر سنی چه کتاب‌هایی برای کودکان بخوانیم؟

  در هر سنی چه کتاب‌هایی برای کودکان بخوانیم؟

  خانواده > فرزندپروریاهمیت مطالعه برای کودکان را نمی توان نادیده گرفت. کتاب خواندن می تواند به آموزش، رشد اجتماعی و شناختی کودک، رفاه و سلامت روان آنها کمک کند؛ اما انتخاب نوع کتاب نکته مهمی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 • بیش از فرزندتان نگران درس‌خواندن او نباشید

  بیش از فرزندتان نگران درس‌خواندن او نباشید

  خانواده > فرزندپروریبه گفته یک متخصص روانشناسی کودک و نوجوان، پیگیری بیش از اندازه والدین برای درس‌خواندن فرزندشان نه‌تنها تأثیر مثبتی ندارد؛ بلکه باعث بی‌انگیزگی و افت تحصیلی در کودک و نوجوان می‌شود.

 • ساده‌انگاری جامعه نسبت به سقط جنین

  ساده‌انگاری جامعه نسبت به سقط جنین

  خانواده > فرزندآوریبه گفته یک جراح متخصص زنان و زایمان، متأسفانه تعداد قابل‌ملاحظه‌ای حتی در بین خانواده‌های متدین سقط را خیلی ساده می‌انگارند و تصور می‌کنند که چون پدر و مادر هستند، حق دارند راجع به جنین خودشان تصمیم بگیرند و به هر طریقی شده راهی برای سقط پیدا می‌کنند؛ در حالی که این مسئله عوارض جانبی خطرناکی در پی دارد.

 • چطور می‌توان از سحر و جادو در امان ماند؟

  چطور می‌توان از سحر و جادو در امان ماند؟

  سبک زندگی > موفقیتسحر و جادو یک حقیقتی است که می‌تواند بختی را ببندد، مهر کسی را از دل بیرون کند، رزق‌وروزی کسی را تنگ کند و...؛ اما این امور جز به اذن خدای سبحان واقع نمی‌شود.

 • سیگار نابودگر ظاهر و زندگی افراد؛ از آسیب‌های پوستی تا تهدید سلامتی

  سیگار نابودگر ظاهر و زندگی افراد؛ از آسیب‌های پوستی تا تهدید سلامتی

  سلامت > خود مراقبتیکشیدن سیگار از چند جهت برای سلامتی مضر است. سیگار مملو از سمومی است که مطمئناً به سیستم بدن آسیب می‌رساند. از میان تمام عواقب منفی که سیگار کشیدن به همراه دارد، تیره شدن پوست و آسیب پوست بیشترین فراوانی را دارد.

 • جشن تکلیف‌های لاکچری باعث آسیب به کودکان می‌شود

  جشن تکلیف‌های لاکچری باعث آسیب به کودکان می‌شود

  خانواده > فرزندپروریبه گفته دکتر کمن، نفس برگزاری جشن تکلیف بسیار خوب است؛ اما اگر ما این جشن را به شکل تجملی برگزار کنیم، باعث آسیب به کودکان می‌شود و ارزش این جشن گران‌بها را کم و حتی بی‌اثر می‌کند.

 • رابطه زناشویی برنده و بازنده ندارد

  رابطه زناشویی برنده و بازنده ندارد

  خانواده > همسرداریبه گفته یک متخصص روانشناسی، اعتقاد به برنده بودن سرانجامی ندارد و معمولاً مثل جنگ‌ها که برنده و بازنده دارد، خسارت آن در نهایت برای کسی است که بازنده را از میدان زندگی خود خارج می‌کند.

 • چه زمانی اضطراب در دوران بارداری خطرناک می‌شود؟

  چه زمانی اضطراب در دوران بارداری خطرناک می‌شود؟

  سلامت > خود مراقبتیانتظار برای آوردن یک فرزند جدید به جهان یک تجربه خارق‌العاده است. بااین‌حال، این غیرمعمول نیست که مادران باردار در دوران بارداری دچار اضطراب شوند. نگرانی در مورد سلامتی نوزاد، زایمان و پدر و مادر خوب‌بودن طبیعی است، اما رسیدگی به این نگرانی‌ها برای سلامتی مادر و نوزاد ضروری است.

 • حجاب استایل‌ها، اغتشاشاگران فرهنگی!

  حجاب استایل‌ها، اغتشاشاگران فرهنگی!

  سبک زندگی > موفقیتبه گفته یک جامعه شناس، قطعاً حجاب استایل‌ها مرزها و معیارهای حجاب را مخدوش می‌کنند و این باعث می‌شود که گاهی محجبه‌های واقعی نیز نتوانند حجاب و مزایای آن را به‌درستی انتقال دهند؛ چراکه این‌گونه رفتار حجاب استایل‌ها به‌نوعی اغتشاش فرهنگی ایجاد می‌کند.

 • چرا یک وصال عاشقانه به جدایی تلخ می‌انجامد؟

  چرا یک وصال عاشقانه به جدایی تلخ می‌انجامد؟

  خانواده > همسرداریهمه ما خواهان زندگی زناشویی و عاطفی خوب هستیم؛ اما چرا به یکباره همه چیز خراب می‌شود و بحث‌ها آن‌قدر بالا می‌گیرد که رسانه‌ای می‌شود؟